سخنگوی انصارالله یمن گزارش‌ها درباره مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کرد

کدخبر: 2371797

«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن و رئیس هیأت مذاکره‌کننده این کشور، گزارش‌ها درباره مذاکره مستقیم با آمریکا در عمان را رد و تاکید کرد در صورت حمله ائتلاف متجاوز سعودی با تمام قوا به آن پاسخ داده می‌شود.

«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن و رئیس هیأت مذاکره‌کننده این کشور مذاکرات مستقیم با آمریکا در عمان را رد کرد و گفت همه تماس‌ها با واسطه‌گری مسقط انجام شده است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه مدعی شد که مقامات آمریکایی و مسئولان دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) در «مسقط» پایتخت عمان، گفت‌وگو کرده‌اند.

عبدالسلام به خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت: تماس‌ها از طریق برادران عمانی ما انجام شد. هیچ تماس مستقیمی وجود نداشت.

وی با تاکید بر این که آمریکا در راس تجاوز به یمن قرار داشت، افزود: ما آن‌ها (عمانی‌ها) را از موضع خود در خصوص حل و فصل درگیری در یمن مطلع کرده‌ایم. در صورت حمله یا محاصره (از سوی ائتلاف متجاوز سعودی) با تمام قوا به آن پاسخ می‌دهیم. بنابراین اگر آن‌ها (آمریکایی‌ها) می‌خواهند درگیری را حل و فصل کنند، باید به خشونت پایان دهند و محاصره را بردارند.

عبدالسلام اظهار داشت انصارالله خواستار پایان جنگ یمن در همه نقاط این کشور و نه فقط در برخی مناطق شده و همچنین برداشته شدن محاصره هوایی، دریایی و زمینی این کشور را خواستار است.

پیشتر «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن به جزئیاتی از مذاکره غیرمسقیم میان این جنبش با آمریکایی‌ها اشاره کرد و در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: «ما به اطلاع هیات آمریکایی رساندیم که تا تمام شدن تجاوزها علیه یمن به حملات خود ادامه می‌دهیم.»

این مقام یمنی بار دیگر تاکید کرد که ارتباطشان با آمریکایی‌ها غیرمستقیم بود و هیچ پیشرفتی نداشته است.

رویترز به نقل از دو مقام آمریکایی ادعا کرده بود چند مقام عالی‌رتبه این کشور از جمله «تیموتی لیندرکینگ» در تاریخ ۲۶ فوریه (هشت اسفند) در مسقط با مسئولانی از انصارالله دیدار کرده‌اند.

این منابع آمریکایی همچنین مدعی شدند که واشنگتن به دنبال پایان جنگ شش ساله در یمن است. این در حالی است که وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه از تحریم دو فرمانده جنبش انصارالله یمن خبر داد.

محمد عبدالسلام روز چهارشنبه به اظهارات مقامات آمریکایی درباره تحریم فرماندهان این جنبش واکنش نشان داد.

سخنگوی انصارالله گفت: «آمریکا اظهارات درباره صلح را بیشتر کرد سپس به سمت آنچه ادعا می‌کند، اعمال تحریم، رفت. اینگونه خودش خودش را محکوم می‌کند درباره اینکه در مسیر متوقف کردن تجاوزها و شکستن محاصره از یمن نیست».

عبدالسلام در پایان تأکید کرد که آمریکا «به دنبال طولانی کردن مدت زمان جنگ و تشدید بحران انسانی یمن قرار دارد».

شامگاه روز گذشته، «آنتونی بلینکن»‌ وزیر امور خارجه آمریکا بدون اشاره به تجاوز ائتلاف متجاوز سعودی به یمن، ضمن محکوم کردن اقدامات جنبش انصارالله یمن که در دفاع از مردم این کشور انجام شده، اعلام کرد که دو تن از فرماندهان این جنبش را تحریم کرده است.

این اعلام در حالی صورت گرفت که دولت جدید آمریکا پس از روی کار آمدن در این کشور مدعی شده بود که به دنبال پایان جنگ یمن است. «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا،‌ پیشتر در اظهاراتی با انتقاد از اوضاع انسانی در یمن ادعا کرده بود که دولت او تلاش دارد جنگ در این کشور را متوقف کند و از تیم ویژه خود در غرب آسیا خواسته برای حصول آتش‌بس در یمن اقدام کند.

بایدن در این خصوص گفته بود: «جنگ علیه یمن باید متوقف شود و ما همه‌ حمایت‌های خود از عملیات‌های تهاجمی در آنجا را متوقف می‌کنیم».

ادعای دولت بایدن مبنی بر تلاش برای توقف جنگ در یمن در حالی است که این جنگ با چراغ سبز دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در زمانی که بایدن معاون او بود، آغاز شد.

دولت سابق ‌آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در جنگ شش ساله ائتلاف عربستان سودی علیه یمن حمایت نامحدودی از فروش تسلیحات مدرن گرفته تا ارائه کمک‌های مستشاری و اطلاعاتی به این ائتلاف ارائه کرده که در نتیجه آن، ۱۶۸۰۲ یمنی جان‌باخته‌اند که ۳۷۵۳ نفر آنها کودک هستند.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: