بلینکن: شرط رفع برخی تحریم‌ها، بازگشت ایران به تعهدات برجامی است!

کدخبر: 2371809

وزیر خارجه آمریکا باز هم توپ را به زمین ایران انداخت و بی‌اعتنا به بدعهدی‌های واشنگتن، مدعی شد که برای رفع برخی تحریم ها، ایران باید گام اول را برای بازگشت به تعهدات برجامی بردارد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه «پی بی اس» مدعی شد که در مواجهه با حملاتی که در ۲۴ ساعت گذشته علیه مواضع آمریکا در عراق انجام شد؛ نخستین قدم شناسایی عاملان است تا بعداً در زمان و مکان مناسب به آن پاسخ دهیم.

در خصوص مذاکرات برجامی نیز بلینکن مدعی شد: منافع واقعی آمریکا در تلاش برای بازگرداندن ایران به آن جعبه (محدودیت‌های ناشی از توافق) تأمین می‌شود حال آنکه دیپلماسی راهی برای رسیدن به این هدف است.

وی در ادامه این ادعا افزود: راه دیپلماسی باز است و اتحادیه اروپا همه طرفین را به آغاز مذاکره در باب احتمال بازگشت به توافق هسته‌ای دعوت کرده است. ما به این دعوت پاسخ مثبت دادیم حال آنکه ایران آن را رد کرد. خواهیم دید که ایران چه می‌کند. توپ در زمین ایران است و آنها باید تصمیم بگیرند.

بلینکن در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آمریکا به لغو تحریم‌ها فکر می‌کند یا خیر، مدعی شد: خیلی واضح گفته‌ایم که ایران باید به تعهدات برجامی خود برگردد و اگر چنین کند؛ ما هم همان کار را خواهیم کرد. این چرخش اگر آنها هم انجامش دهند؛ شامل رفع برخی تحریم‌ها می‌شود. اما باز هم می‌گویم که تا رسیدن به این مرحله فاصله زیادی داریم. متاسفانه، ایران در مسیر نادرستی گام برمی‌دارد. بنابراین، بیش از هر چیز خواهان بازگشت ایران به تعهداتش هستیم.

ادعاهای تکراری وزیر خارجه آمریکا در حالی است که ایران بارها تاکید کرده که تعلیق برخی از تعهدات برجامی در واکنش به بدعهدی آمریکا و اروپا انجام گرفته و این وظیفه دولت جو بایدن دموکرات است که با بازگشت به برجام و رفع تحریم‌های ضد ایرانی، اشتباه دولت ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای را جبران کند.

 

منبع: مهر
ارسال نظر: