افزایش ۴۰ درصدی مزد کارگران هم قانع کننده نیست

کدخبر: 2372040

فعال کارگری با بیان اینکه سال‌هاست که دخل‌وخرج کارگران با هم همخوانی ندارد گفت: حتی اگر دستمزد ۴۰درصد افزایش یابد باز هم مشکلات کارگران حل نمی‌شود. دولت باید به فکر مهار تورم و تقویت قدرت خرید کارگران باشد.

حمید حاج‌اسماعیلی, کارشناس بازار کار درباره دستمزد سال 1400 گفت:در زمان حاضر کارگران در شرایط دشواری هستند. کارگران سال‌هاست که قدرت پس‌انداز خود را از دست داده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به تورم افسارگسیخته و خط فقر 10میلیون تومان، کارگران اگر کمتر از 4.5 دریافت کنند امورات زندگی‌شان نمی‌گذرد، حتی اگر دستمزد کارگران 40درصد هم افزایش یابد با توجه به مشکلات کارگران قانع‌کننده نیست.

حاج‌اسماعیلی افزود: علی‌رغم اینکه همواره سبد معیشت تعیین می‌شود و ملاکی برای ورود شورای‌عالی کار به بحث دستمزد است, اما تا کنون عدد و رقمی که در کمیته دستمزد به‌عنوان هزینه سبد معیشت تعیین می‌شود, نتوانسته است دولت را قانع کند تا دستمزد بر آن اساس تعیین شود.

این فعال کارگری متذکر شد: پیش‌بینی‌ها به این سمت است که  سال 1400 تورم‌زا خواهد بود، در یکی دو سال گذشته کسری بودجه بیشتر شده است و ضمن اینکه بحث تحریم‌ها و عدم رفع آنها قطعاً روی قیمت‌ها تأثیرگذار است و از سمت دیگر اقتصاد کشور طی چهار یا پنج دهه گذشته وابسته به درآمدهای نفتی بوده است و به همین دلیل ارز کافی در کشور نیست، بنابراین همه این‌ها نشان‌دهنده آن است که سال آینده تورم بالا خواهد بود، بنابراین ضرورت دارد دولت در برنامه خود تمهیدات جدی لحاظ کند تا بتواند به‌سمت تقویت قدرت خرید کارگران پیش رود، حجم عقب‌ماندگی دستمزد از تورم خیلی بیشتر است.

حاج‌اسماعیلی با اشاره به اینکه تهیه امکانات ضروری زندگی با دستمزد کارگران همخوانی ندارد گفت: در سه چهار دهه اخیر همواره این مشکلات برای کارگران بوده است و هر روزشان بیشتر و بدتر شده است. نابسامانی و بی‌ثباتی‌ای که در شرایط اقتصادی کشور ایجاد شده است, روز به روز باعث افزایش قیمت‌ها شده است، این مسئله بدون توجه به نیازهای خانواده‌های کارگران است و امکان تطبیق دستمزد طبقه کارگر با وضعیت اقتصادی سنجیده نشده است.

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: