شورای نگهبان پیغامی به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نداده

کدخبر: 2372113

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز خود ضمن ارائه گزارشی از مصوبات و بودجه 1400، اظهار داشت: در طول یکی دو ماه گذشته مصوباتی درباره طرح الحاق دو ماده به قانون مجازات اسلامی و طرح استخدام معلمان حق‌التدریسی داشتیم که عدم مغایرت آنها اعلام شد.

وی افزود: طرح اصلاح مواد یک و هفت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 نیز عدم مغایر قانون اساسی و شرع شناخته شد.

کدخدایی در ادامه درباره ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال آینده نیز عنوان کرد: هنوز پاسخ رسمی در این باره ندادیم و دوستان مجلس عجله کردند. 

وی افزود: دوستان مجلس نظرات غیررسمی ما را اعلام کردند چرا که ممکن است این ایرادات تغییر کند. 

کدخدایی تصریح کرد: نمایندگان مجلس لازم نیست نظرات و جلسات غیررسمی را اطلاع رسانی کنند. ایراداتی که درباره بودجه 1400 مطرح شده در چند بند قابل بیان است. 

وی خاطر نشان کرد: ایراداتی که شورای نگهبان به لایحه بودجه سال 1400 کل کشور وارد کرد همیشه نسبت به لوایح داریم. 
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: ایراداتی به اصل 52 و 53 وارد شد که مربوط به تعیین ردیف و تعیین سقف بود که
10 مورد بود. 
وی با اشاره به 5 ایراد شورای نگهبان به اصول 52 و 53 قانون اساسی، گفت: مغایرت با اصل 44 نیز 5 مورد ایراد بود که شورای نگهبان نسبت به لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ داشت. 

کدخدایی مغایرت با سیاست های کلی نظام را  5 مورد دانست و عنوان کرد: 4 مورد هم فقهای شورای نگهبان ایراد خلاف شرع داشتند. 

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: مغایرت با اصول 3 بند9 نیز وجود داشت که تبعیض ناروا شناخته شد که این ایرادات نیز 2 مورد بود. 

وی اضافه کرد: بند 10 اصل 3 نیز 7 مورد بود. مواردی از بندها دارای ابهام بود که باید روشن شود. 

کدخدایی تصریح کرد: در برخی ایرادات مقصود قانونگذار معلوم نیست لذا وجه مقصود قانون‌گذار باید مشخص شود. هنوز این ایرادات رسما به مجلس ارائه نشده و ممکن است تغییر داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه برخی رسانه‌ها خبرهایی درباره توصیه شورای نگهبان به کاندیداهای احتمالی منتشر کرده‌اند، آیا این شورا پیغام یا توصیه ای به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری داشته است؟ گفت: خیر تاکنون نداشتیم و اگر چنین اتفاقی بیفتد اعلام خواهیم کرد.

کدخدایی با اشاره به اینکه منع قانونی برای نامزد شدن نظامیان در رویه‌های شورای نگهبان وجود نداشته است، گفت: در گذشته افرادی که نظامی بودند، نامزد شده‌اند البته اگر انتخاب شوند، دیگر نظامی نخواهند بود.

وی بر همین اساس اضافه کرد: البته دخالت نیروهای نظامی و نیروهای مسلح به مفهوم جهت‌گیری یا سوگیری سیاسی خلاف سیاست‌های کلی انتخابات بوده و ممنوع است. 

وی در پاسخ به سوالی درباره تبلیغات غیرمجاز کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار داشت: قطعا تبلیغات غیرمجاز انتخاباتی را در بررسی صلاحیت‌ها مدنظر قرار داده و لحاظ خواهیم کرد. 

وی با اعلام اینکه تعداد صندوق‌ها در انتخابات ۱۴۰۰، حدود ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت، بیان کرد: هیچ گاه شورای نگهبان نمی تواند سقف برای عداد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را درنظر بگیرد لذا قانون اساسی برای ما ملاک است. 

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: شورای نگهبان محدودیتی در دریافت گزارش درباره فعالیت‌های انتخاباتی ندارد و این گزارش ها در زمان قانونی مدنظر قرار گرفته و بررسی خواهد شد.

کدخدایی‌ درباره ممنوعیت ثبت‌نام سران قوا در انتخابات، گفت: قانون چنین منعی نگذاشته است و فقط افرادی که در امر اجرا و نظارت بر انتخابات مسئولیت مستقیم دارند، باید قبل ثبت‌نام استعفا دهند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره آخرین اقدامات برای برگزاری انتخابات در شرایط کرونایی، بیان: ما تابع قانون هستیم. جلسات هماهنگی برای آنچه در اختیار ما و وزارت کشور ‌است، برگزار شده است. در این زمینه صندوق‌ها قریب به ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت و آنچه تاکنون ستاد مبارزه با کرونا اعلام کرده خطر شیوع ویروس بیشتر در تجمعات است و ما در تجمعات محدودیت داریم.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: فرقی نمی‌کند که گزارش را چه کسی برای ما بفرستد. ما بسیاری از گزارش‌هایی که داریم گزارش‌های مردمی و گزارش از نهادهای مختلف و ذیربط است و بنابراین از این جهت ما ممنوعیتی نداریم و گزارش‌ها هم هرچه به دستمان برسد، قطعاً مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در رابطه با تبلیغات انتخابات طبیعتاً ما به استناد قانون باید عمل کنیم قانون متاسفانه خیلی در این زمینه روشن و شفاف نیست.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ما به چه رئیس جمهوری و با چه ویژگی‌هایی نیاز داریم، اظهار داشت: ویژگی‌هایی که در قانون اساسی و اصل ۱۱۵ این قانون ذکر شده است، باید مورد توجه قرار گیرد و ان‌شاءالله مردم به این ویژگی ها توجه کنند و آینده کشور رو به پیشرفت باشد. 

عضو شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی درباره درباره طرح مجلس درباره مسکن گفت: طبیعتاً اگر دوستان در مجلس مصوبه‌ای را برای حل مشکلات اقتصادی یا مشکل مسکن دارند و توجه کنند که مغایرت با قانون اساسی و شرع مقدس نداشته باشد، ما هم استقبال می‌کنیم. 

وی درباره نحوه بررسی صلاحیت احمدی‌نژاد و اینکه آیا کسی که دو بار تایید صلاحیت شده و یک بار ردصلاحیت شده است، ممکن است که دوباره تایید صلاحیت شود، تصریح کرد: حتی بنده به عنوان عضو شورای نگهبان نمی‌دانم نسبت به افرادی که ثبت‌نام می‌کنند یا ثبت نام خواهند کرد چه اتفاقی خواهد افتاد، شورای نگهبان چه نظری خواهد داشت و باید منتظر بمانیم و ببینیم که شورای نگهبان در زمان بررسی صلاحیت‌ها نظرش چه خواهد بود و نظر جمعی شورای نگهبان ملاک خواهد بود. 

وی ادامه داد: نسبت به افراد هم طبیعتاً قانون این طور حکم کرده است که ما برای هر کدام از انتخابات بررسی صلاحیت جداگانه داشته باشیم. تا زمانی که کسی ثبت‌نام نکند، نمی‌توانیم نسبت به وی اظهارنظری داشته باشیم. 

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شورای نگهبان چه برنامه‌ای برای برگزاری باشکوه انتخابات دارد اظهار داشت: گفت: چیزی که شورای نگهبان می تواند انجام دهد، رعایت مر قانون است. طبیعتاً ما وظیفه خود در این باره را در گذشته انجام دادیم و در آینده هم بر اساس قانون عمل خواهیم کرد. 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد شورای نگهبان برای تفکیک انتخابات شوراها و ریاست جمهوری با هدف تضمین سلامت مردم در انتخابات گفت: به موجب قانون هر دو انتخابات سراسری ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در یک روز برگزار می‌شود.

کدخدایی در خاتمه عنوان کرد: به دلیل اینکه انتخابات شوراها یک انتخابات محلی - منطقه ای است، پیشنهاد کارشناسی ما این بود که اگر بتوانیم این انتخابات را به صورت محلی و منطقه ای برگزار کنیم، این مسئله می تواند توجه شورای نگهبان و وزارت کشور بیشتر  معطوف به انتخابات ریاست جمهوری کند.

منبع: فارس
ارسال نظر: