رئیسی: اولویت دستگاه قضا برخورد با ویلاسازی‌های اشرافی است

کدخبر: 2372173

رئیس قوه قضاییه تغییر کاربری اراضی را غیر قابل قبول دانست و گفت: اولویت این دستگاه برخورد جدی با ویلاسازی‌های اشرافی است که به صورت جدی در دستور کار تمامی مجموعه قوه قضاییه قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه در نشست با نخبگان و اقشار مختلف مازندران افزود: دستگاه قضایی به دنبال برخورد با آلونک ها و سازه های اقشار ضعیف نیست زیرا مهم تر از آن باید با تغییر کاربری اراضی و ویلاسازی های اشرافی برخورد کند.

وی اجرای کامل قوانین را وظیفه و مسئولیت همگانی دانست و تاکید کرد: هر کسی و در هرجایگاهی موظف است قوانین را به طور کامل و بدور از هرگونه تفسیر اجرا کند.

ریس دستگاه قضا همچنین بر احترام به قانون از سوی تمامی افراد جامعه تاکید کرد و گفت: تغییرکاربری غیرمجاز از سوی هرکسی یا هرگروهی باشد به طور جدی با ان برخورد خواهد شد و نمایندگی قوه قضاییه در هر استان مسئولیت این مهم را بر عهده دارد.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه اجرای عدالت در حفظ محیط زیست و منابع طبیعی یک مسئولیت همگانی است ادامه داد: اگر مسئولی در حراست و صیانت از منافع ملی و انفال خطا کند مجازاتی مضاعف شامل او خواهد شد زیرا او به عنوان حافظ قانونی در جهت نقض ان عمل کرده است.

وی خطاب به استاندار مازندران و مدیرکل دادگستری استان گفت: تمامی پرونده های تغییر کاربری غیرمجاز، تجاوز و تصرف عرصه های طبیعی و دست اندازی به منابع ملی بدون هیچگونه تبعیضی مورد بررسی قرار بگیرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مازندران با امکانات خدادادی ، زمینهای کشاورزی و معادن می تواند اقتصادی قوی برای استان و کشور به بار اورد اظهار داشت: اقتصاد دریایی ، کشاورزی، دامداری و از همه مهم‌تر نیروی انسانی جوان و کارامد این استان میتواند فرصت استثنایی برای ایحاد فرصت های شغلی و افزایش درامد باشد.

حجت‌الاسلام رئیسی مرتفع کردن گله مندی های جامعه را در گرو ایجاد اشتغال و افزایش درامد معیشتی دانست و افزود: بهره وری کار و تولید و بهبود معیشت مردم با دست توانمند مسئولان و مردم داخل کشور حل و فصل می شود و تصور حل مشکلات با دستان عوامل خارجی اشتباه است.

وی ارائه راهکار و برنامه ریزی برای حل مشکلات داخلی را در دست جوانان دانست و گفت: باید جوانان را در جهت برطرف کردن نیازمندی های امروز کشور هدایت کرد و پای کار آورد و از ظرفیت آنان بهره برد. 

باید ناامیدی را از مردم دور کرد

رئیس قوه قضاییه شکیبایی و صبر را ۲ توصیه اصلی مقام معظم رهبری به عنوان زنجیره توانمند کردن جامعه عنوان کرد و گفت: امید را باید در جامعه زنده نگهداشت زیرا ناامیدی نخستین گام برای شکست جامعه است.

حجت‌الاسلام رئیسی حل مشکلات را در گرو اقدام و عمل دانست و تاکرد کرد: نباید برای حل معضلات جامعه به حرف بسنده کرد زیرا مردم باید به واقع امیدوار شوند که یکی روش های امیدواری کارمدی نظام اداری در جامعه است. 

وی یکی از دغدغه های اصلی جامعه امروز را مربوط به اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی دانست و گفت: فارغ التحصیلات دانشگاهی باید باور داشته باشند که پس از دانشگاه فرصت شغلی و درامدی آنان فراهم است. 

رئیس دستگاه قضا روحیه انقلابی و جهادی را ۲ مولفه اصلی حل مشکلات دانست و افزود: موضوع «ما می توانیم» در قاموس روحیه جهادی ملت ایران یک اصل اساسی است و الگوی این باور شهدا هستند.

حجت‌الاسلام رئیسی نقش نخبگان در تحقق این آرمان را تعیین کننده توصیف کرد و اظهار داشت: روشنفکران و نخبگان علاوه بر بررسی و واکاوی مشکلات باید برای حل آن قدم پیش بگذارند.

وی با بیان اینکه دشمن امروز استقلال اقتصادی و تولید کشور را هدف قرار داده است گفت: اقتصاد ایران در منطقه می تواند حرف نخست را بزند و جمهوری اسلامی می تواند همانند حوزه دفاعی و نظامی در بخش اقتصادی نیز قدرت منطقه باشد.

دادگاه ها به سهولت حکم طلاق صادر نکنند

رئیس دستگاه قضا بر پرهیز از صدور حکم طلاق در مراجع قضایی تاکید کرد و گفت: طلاق امروز به عنوان مهم ترین آسیب اجتماعی جامعه است که باید دستگاه قضا برای مدیریت و کاهش آن پیش قدم باشد.

حجت‌الاسلام رئیسی گفت: طلاق و اعتیاد به عنوان مهم ترین معضلات اجتماعی کنونی به شمار می روند که ریشه اساسی آنان در بیکاری و کمبود درآمد است.

وی اقدامات پیشگیرانه را برای حل این ۲ معضل اجتماعی از همه مسئولان و مردم خواستار شد و گفت: دادگاه ها نباید به سهولت اقدام به صدور حکم طلاق کنند و باید این مسئله را به عنوان آخرین راه حل بدانند.

وی همچنین از مسئولان بخش های فرهنگی خواست تا نسبت به بررسی دقیق تر مقوله طلاق و اعتیاد ورود کنند و افزود: اشتغالزایی ، فراهم کردن مسکن و ایجاد حداقل های رفاهی می تواند بخش قابل توجهی از این آسیب های اجتماعی را مدیریت کند.

 

منبع: ایرنا
ارسال نظر: