واکنش مسکو به اتهامات مندرج در گزارش اطلاعاتی آمریکا

کدخبر: 2372426

سخنگوی دولت روسیه اتهامات مطرح شده در گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره تلاش مسکو جهت مداخله در انتخابات آمریکا را بی‌اساس توصیف کرد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی دولت روسیه روز چهارشنبه گفت، مسکو هرگز تلاش نکرده بر انتخابات آمریکا اثر بگذارد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، پسکوف با رد ادعاهای مطرح شده در گزارش جدید جوامع اطلاعاتی آمریکا گفت: «ما با جمع‌بندی انجام شده درباره کشورمان در این گزارش موافق نیستیم. روسیه در انتخابات قبلی [آمریکا] مداخله‌ای نداشته و در انتخابات ۲۰۲۰ که در این گزارش ذکر شده نیز دخالتی نکرده است».

سخنگوی کاخ کرملین افزود: «روسیه هیچ ارتباطی با کمپین‌های هیچ کاندیدی ندارد. ادعاهای مطرح شده در این گزارش را غیر صحیح می‌دانیم. ادعاهای این گزارش کاملاً بی ‌پایه و اساس است».

پسکوف افزود، در سال‌های گذشته هر رئیس جمهوری که در آمریکا بر سر کار آمده است، تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کرده و دلیلی وجود ندارد اینکه چه کسی در کاخ سفید باشد برای مسکو تفاوتی ایجاد کند.

شورای اطلاعات ملی آمریکا روز گذشته (سه‌شنبه) در گزارشی مدعی شد که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه از تلاش دولتی برای دستکاری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به نفع «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا مطلع بوده است و در ادامه این گزارش آمده است که هیچ تلاش مداومی برای دستیابی به زیرساخت‌های انتخاباتی وجود نداشته است.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» روز گذشته گزارش کرد که برآوردهای اطلاعات ملی آمریکا نشان  می‌دهد که روسیه و ایران تلاش کردند در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا مداخله کنند اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد که نتایج آراء در پی تلاش‌های آن‌ها تغییر کرده است.

به دنبال انتشار این گزارش بدون سند و مدرک، خبرنگار سی.ان.ان شامگاه سه‌شنبه گزارش کرد که سه مقام آمریکایی گفته‌اند که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در صدد است هفته آینده سه کشور ایران، روسیه و چین را به اتهام مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مورد تحریم‌ قرار دهد.

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا هم قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر در گزارشی ادعای مشابهی را در باره مداخله کشورهای دیگر در انتخابات آمریکا مطرح کرده و دولت‌های ایران، روسیه و چین را به تلاش برای دخالت در انتخابات متهم کرده بود. 

علاوه بر پسکوف، سفارت روسیه در واشنگتن نیز امروز (چهارشنبه) ضمن رد ادعاهای اخیر سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا درباره مداخله روسیه، چین و ایران در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، تأکید کرد که واشنگتن سعی می‌کند که مسئولیت بی‌ثباتی سیاسی داخلی را بر گردن دیگران بیاندازد.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: