توجیهات عجیب رئیس سازمان حمایت برای گرانی لوازم خانگی

کدخبر: 2372999

رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان با بیان اینکه لوازم خانگی مشمول قیمت‌گذاری تثبیتی نیست گفت: با توجه به اینکه لوازم خانگی جزو کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود تولیدکنندگان این حوزه موظف به ثبت اطلاعات در سامانه گارانتی هستند.

عباس تابش در نشست با انجمن های لوازم خانگی و قطعات مرتبط که با حضور وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت و معاون امور صنایع برگزار شد گفت: قیمت گذاری لوازم خانگی تابع ضوابطی است که تولید کنندگان موظف به رعایت آن هستند .

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه واحدهای تولیدی که در سامانه گارانتی عضو نباشند به عنوان قاچاق محسوب می شوند، تصریح کرد: سازمان حمایت در صورت تخلف تولید کنندگان از ضوابط قیمت گذاری طبق ضوابط قانونی با واحد متخلف برخورد خواهد کرد؛ ما به عنوان حامی مصرف کننده اگر شکایت و اعتراضی از سوی مصرف کننده صورت گرفت از طریق سامانه گارانتی قیمت خود اظهاری شده تولید کننده را بررسی می کنیم .

به گفته تابش هیئت تعیین و تثبیت قیمت ها در سازمان حمایت 9 عضو دارد که انجمن‌ها را هم شامل می شود و اگر ایرادی به ضوابط وجود داشته باشد می تواند با تعامل با انجمن‌ها نسبت به رفع آن اقدام کند.

در ادامه این نشست مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صمت، با اشاره به افزایش ظرفیت تولید یخچال و فریزر در سال 99، از 2 میلیون دستگاه به 2میلیون و 700 هزار توسط چند شرکت اصلی داخلی گفت: شرکت‌های داخلی به سمت قطعه سازی و پلت فرم بومی حرکت کرده اند و استفاده از ظرفیت خالی بنگاه‌ها نکته مهم دیگری است که اتفاق افتاده و تولید کنندگان به سمت تکمیل سبد کالای تولیدی خود و پوشش ساخت چند وسیله می‌روند و از تولید تک محصولی خارج شده‌اند.

همچنین در بخش دیگری از این نشست کیوان گردان، مدیر کل صنایع برق ، فلزی و لوازم خانگی از تولید 15 میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال 99 خبر داد و گفت : اعداد تولید حاکی ازرشد 78 درصدی تولید دراین حوزه است و برای سال 1400 نیزتولید 16.6 میلیون دستگاه لوازم خانگی و 300 میلیون دلار صادرات هدف‌گذاری شده است .

گردان گردش مالی این صنعت را 6 میلیارد دلار برآورد کرد و ایجاد اشتغال برای 1.3 میلیون نفر در این صنعت خبر داد.

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر: