خروج رئیس واگنر و نیروهای آن از روستوف

کدخبر: 2377044

یِوگِنی پریگوژین رئیس گروه نظامی واگنر و نیروهای آن از شهر روستوف خارج شدند.

نسیم آنلاین: شامگاه جمعه بود که فرمانده گروه پیمانکار نظامی خصوصی «واگنر» در بیانیه‌ای مدعی شد نیروهای ارتش روسیه به مواضع این گروه حمله کرده‌اند. وی سپس به نیروهای خود دستور داد که کنترل شهرهای روسیه را در دست گرفته و سران ارشد نظامی این کشور را مجازات نمایند.

با گذشت کمتر از یک روز از درگیری نیروهای واگنر و ارتش روسیه، دولت بلاروس از موافقت رئیس این گروه شبه‌نظامی با یک توافق با کرملین خبر داد.

در واپسین ساعات روز شنبه، کاخ کرملین اعلام کرد که پرونده جنایی علیه «یِوگِنی پریگوژین» رئیس گروه واگنر لغو شده و او روسیه را به مقصد بلاروس ترک خواهد کرد و کرملین کاری را که پریگوژین در آنجا انجام خواهد داد تعیین نخواهد کرد.

توافق گروه شبه‌نظامی خصوصی «واگنر» با دولت روسیه برای پایان دادن به شورش و اجتناب از درگیری داخلی، با واکنش منفی و عصبانیت رژیم کی‌یف همراه شد.

«میخائیلو پودولیاک» رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین بامداد یکشنبه در واکنش به این توافق و شروع عقب‌نشینی نیروهای واگنر از شهر «روستوف» و تخلیه مقر منطقه نظامی جنوب روسیه، ابراز ناامیدی شدیدی کرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، پودولیاک در بیانیه‌ای دور از واقعیت، مدعی شد: «انتخاب خارق‌العاده پریگوژین... شما تقریباً [ولادیمیر] پوتین [رئیس جمهور روسیه] را نابود کردید، کنترل دولت مرکزی را به دست گرفتید، به مسکو رسیدید و ناگهان ... عقب نشینی کردید».

منبع: فارس
ارسال نظر: