تصفیه‌خانه فاضلاب و خط انتقال آب به دریاچه ارومیه افتتاح شد

کدخبر: 2377211

مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و خط انتقال آب به دریاچه ارومیه روز سه‌شنبه با حضور محمد مخبر، معاون اول رییس جمهور، علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو و محمدصادق معتمدیان، دبیر ستاد ملی نجات دریاچه ارومیه به بهره برداری رسید.

نسیم آنلاین: این مدول که بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برای اجرای آن هزینه شده است، ۶۰ هزار مترمکعب فاضلاب را در شبانه روز تصفیه کرده و پساب بهداشتی ناشی از آن به سمت دریاچه ارومیه روان می‌شود.

یکی از مزایای اتمام این طرح در حوزه مسایل بهداشتی و زیست محیطی است؛ مزیت دوم اتمام این طرح، احیای دریاچه ارومیه است که با بهره‌برداری از آن، سالانه ۵۱ میلیون مترمکعب پساب به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.

این پروژه مهم از سال ۱۳۹۴ آغاز شد و تا سال ۱۳۹۹ به دلیل مشکلات مالی شاهد رکود آن بودیم ولی با سفر رییس جمهور، اعتبارات خوبی برای اجرا و اتمام آن، تخصیص داده شد.

با راه اندازی این مدول، ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت شهر ارومیه تحت پوشش خدمات فاضلاب قرار گرفتند.

خط انتقال مربوط به پساب تصفیه شده در این تصفیه خانه به طول ۱۱ کیلومتر اجرایی شده و با افتتاح این مدول و خط انتفال، ۵۱ میلیون مترمکعب پساب در سال به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.

افق بلندمدت تصفیه خانه ارومیه، چهار فاز بوده که ۲ فاز آن در گذشته افتتاح شده و در قالب آن، ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت شهر ارومیه تحت پوشش قرار گرفته و فاز سوم هم امروز به بهره برداری رسید.

فاز چهارم هم در مراحل اولیه قرار دارد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر: