۱۴ استان امروز و فردا در محاصره گرد و خاک قرار دارد

کدخبر: 2377510

سازمان هواشناسی از وضعیت جوی سطح زرد در ۱۴ استان در روز جاری و فردا به دلیل وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا خبر داد.

نسیم آنلاین: امروز (دوشنبه) و بر اساس اعلام سازمان هواشناسی وزش باد نسبتا شدید تا شدید که در نواحی مستعد همراه با گردوخاک است، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمان، سیستان‌و بلوچستان، یزد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، جنوب سمنان، قم، مرکزی و جنوب تهران را در بر می‌گیرد.

فردا (سه‌شنبه) نیز در خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کرمان، سیستان‌و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، جنوب سمنان، قم، مرکزی، جنوب تهران، جنوب خوزستان و بوشهر همین شرایط ادامه دارد.

هواشناسی با اعلام وضعیت جوی زرد در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، از کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا (احتمال رخداد توفان شن در شرق کشور)، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال خبر داد.

توصیه می‌شود از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان و فعالیت کویرنوردی اجتناب شود. احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی نیز توصیه شده است.

«سحر تاجبخش» رییس سازمان هواشناسی پیش تر در گفت‌وگو با ایرنا، درباره چرایی افزایش طوفان‌های شن که در چند روز اخیر شرق کشور را دربرگرفته، گفته بود: افزایش رخداد پدیده‌های حدی مثل گرما، سرمای زیاد، گردوخاک و بارندگی‌های شدید، یکی از پیامدهای ناگوار تغییر اقلیم است؛ یکی از این مخاطرات جدی تغییر اقلیم می‌تواند طوفان گردوخاک باشد که در صورت وزش باد شدید به طوفان‌های بسیار خسارت آفرین تبدیل می‌شود.

منبع: ایرنا
ارسال نظر: