۴۰ درصد بیکاران تحصیلات دانشگاهی دارند

کدخبر: 2377516

در بهار ۱۴۰۲ سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران ۴۰.۸ درصد بوده است، بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱.۱درصد افزایش داشته است.

نسیم آنلاین: مطابق آخرین آمار ارائه‌شده از مرکز آمار ایران در بهار 1402, بررسی نرخ بیکاری افراد 15ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که 8.2 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار 1401)، 1.0 درصد کاهش یافته است.

در بهار 1402، به‌میزان 41.2 درصد جمعیت 15ساله و بیش‌تر، از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار 1401) 0.3 درصد افزایش یافته است.

جمعیت شاغلین 15ساله و بیشتر در این فصل 24میلیون و 306 هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل 728هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار 1402، بخش خدمات با 51.3 درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی، بخش‌های صنعت با 33.1 درصد و کشاورزی با 15.5 درصد قرار دارند.

در بهار 1402 سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 40.8 درصد بوده است، این سهم بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است، بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 1.1 درصد افزایش داشته است.

در بهار 1402 سهم جمعیت شاغل فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل شاخص 26.5 درصد بوده است، این سهم بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است، بررسی تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.1 درصد کاهش یافته است.

بحث اشتغال فارغ‌التحصیلان یکی از مصوبات هشتاد و پنجمین جلسه شورای‌عالی اشتغال است که مطابق مصوبات آخرین جلسه شورای‌عالی اشتغال رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان با محوریت شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق کاریابی تخصصی و به‌کارگیری مشوق‌های بیمه‌ای یارانه دستمزد و کارورزی در دستور کار قرار گرفت.

ایجاد سازوکاری برای فارغ‌التحصیلان دوره‌های تحصیلات تکمیلی

در مصوبه دوم شورای‌عالی اشتغال با توجه به ضرورت رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان به‌خصوص دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی، معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری موظف شد با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به ایجاد سازوکار شناسایی و هدایت اشتغال فارغ‌التحصیلان دکتری و کارشناسی ارشد زیر 40 سال با محوریت شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق فعالیت کاریابی تخصصی و به‌کارگیری مشوق‌های بیمه‌ای یارانه دستمزد و یارانه کارورزی به انجام رساند.

همچنین مقرر شد تعداد افراد مشمول این مصوبه و میزان بار مالی آن در قالب جدول ضمیمه توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشخص و منابع مالی آن بر اساس قانون مشخص شود.

  • 14020502094448581280144710
منبع: تسنیم
ارسال نظر: