ساخت ورزشگاه جدید تهران در نزدیکی حرم امام خمینی(ره)

کدخبر: 2378208

محسن منصوری در مورد ساخت استادیوم جدید در تهران گفت: با توجه به پیشنهادات تولیت آستان امام خمینی(ره) قرار شد مجموعه در این منطقه ساخته شود.

نسیم آنلاین: ظهر امروز (یک‌شنبه) نشست مکان‌یابی ورزشگاه جدید با حضور محسن منصوری، معاون اجرایی رییس جمهور، کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان، انصاری، سرپرست حرم امام خمینی(ره)، محمد امین توکلی‌زاده، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار  تهران و اجاقی رییس سازمان ورزش شهرداری تهران برگزار شد.

محسن منصوری در ابتدای این نشست، اظهار کرد: در دولت عزم جدی برای رقم زدن اتفاقات بزرگ در حوزه‌های عمرانی، اجتماعی و فرهنگی وجود دارد. چند روز آینده هم رئیس‌جمهور با سفر به شیراز پروژه‌ای را افتتاح خواهد کرد.

وی افزود: جای یک کار بزرگ در حوزه ورزش در کارنامه این دولت و دولت‌های پس از انقلاب خالی بود و قصد داریم با توجه به ضرورت اجتماعی و نیاز حوزه ورزش، این کار را با ساخت یک استادیوم بزرگ انجام بدهیم. تهران نیاز به یک ورزشگاه فاخر دارد. در نشست اخیر رئیس‌جمهور با ورزشکاران نیز قرار شد این موضوع به سرعت انجام شود.

معاون اجرایی رییس جمهور تاکید کرد: گام اول برای نهایی کردن موضوع مکان یابی است و زمین‌های مختلفی در مناطق مختلف شهر نیز پیشنهاد شد. با توجه به پیشنهادات تولیت آستان امام خمینی(ره) قرار شد مجموعه در این منطقه ساخته شود. قرار نیست صرفا یک ورزشگاه باشد بلکه به صورت یک مجموعه کامل ورزشی خواهد بود. باید زودتر طرح آن را نهایی کنیم. برای ساخت ورزشگاه نیز با ۲ مجموعه بزرگ مذاکراتی انجام داده‌ایم.

وی ادامه داد: کار در اولویت مسائل دولت است. رئیس جمهور تاکید کرده و مخبر، معاون اول نیز شخصا پیگیر است. این کار قطعا جزء کارهای ماندگار دولت خواهد شد و نماد یک کار عمرانی در ورزش می‌شود. قطعا ساخت کامل آن به ۲ سال باقی مانده دولت قد نمی‌دهد اما ممکن است بخش‌هایی از مجموعه مثل سالن ورزشی در همین ۲ سال احداث شود.

به گزارش ایسنا، محسن منصوری، معاون اجرایی رئیس جمهور درباره طرح احداث ورزشگاه جدید در تهران اظهار داشت: از آقای دکتر هاشمی و عزیزانی که امروز در خدمت‌شان بودیم تشکر می‌کنم. جناب آقای رئیس جمهور دستور دادند که در اسرع وقت ساخت یک ورزشگاه جامع، نه تنها یک زمین ورزشی بلکه یک مجموعه ورزشی کامل در تهران ساخته شود.

او ادامه داد: باتوجه به جمعیت متراکمی که به عنوان پایتخت کشور داریم سرانه ورزش ما پایین است و از طرف دیگر زیرساخت های اصلی ما در شهر تهران مانند ورزشگاه آزادی دچار فرسودگی شده و بنابر مطالبه مردم عزیز و خانواده بزرگ ورزش باید زودتر یک فکر اساسی کنیم و زیرساختش را فراهم خواهیم کرد. دستورش را آقای رئیس جمهور داده‌اند که در اسرع وقت این کار را انجام بدهیم.

منصوری اضافه کرد: جناب دکتر هاشمی، وزیر محترم ورزش و جوانان این را دنبال کردند و در چند نوبت آقایان دکتر رئیسی و مخبر پیگیری کردند و امروز هم گام اولیه و مهم تامین زمین با حضور وزیر محترم ورزش و سرپرست محترم آستان امام خمینی(ره) برگزار شد. جلسه ای تشکیل شد، عزیزان ما از مجموعه شهرداری تهران هم حضور داشتند. یک زمین حدود ۳۰۰ هکتار در مجاورت حرکت حضرت امام موقعیتی است که دسترسی های بسیار خوبی دارد و امکانات زیر ساختی‌اش تقریبا کامل است. از نظر تملک تقریبا هیچ مشکلی نداشت و دسترسی‌های خوبی هم به فرودگاه حضرت امام دارد. فعلا این زمین را نهایی کردیم.

منصوری درباره اینکه احتمال دارد یک زمین دیگر در نظر گرفته شود، گفت: اگر زمین مناسب‌تری در شهر تهران باشد. عزیزان در ظرف ۱۰ روز آینده پیشنهاد خواهند کرد اما این زمین فعلا به عنوان جدی‌ترین گزینه مورد توافق قرار گرفت و به امید خدا صورت جلسه‌اش امضا می‌شود و فرآیند انتخاب پیمانکار و طراحی آغاز می‌شود. مصمم هستیم که این پروژه را به عنوان یک پروژه فاخر و نماد یک کار عمرانی پرافتخار در دوره مدیریت دولت سیزدهم آغاز کنیم. در اسرع وقت پروسه اجرایی آن آغاز می شود. امروز جلسه خوبی بود و توافقات اولیه انجام شده است که گام‌های بعدی را با عزیزان بر می‌داریم.

او در پاسخ به این سوال که آیا طی دو سال باقی مانده از دولت سیزدهم این پروژه انجام می‌شود یا خیر، گفت: این بستگی به نوع ساخت و طراحی پروژه دارد. هنوز طراحی ما تکمیل نشده است. حجم کار و مساحت موضوع و نوع طراحی زمان ساخت را مشخص خواهد کرد. هر بخشی که مربوط به دولت باشد را در اسرع وقت انجام می دهیم مانند همین تایید زمین احداث پروژه. هنوز چند هفته از دستور رئیس جمهور نگذشته است که این تصمیم نهایی شد. بعد از انجام طراحی، زمان اجرا و احداث را اعلام کنیم.

معاون رئیس جمهور در مورد میزان هزینه‌ها گفت: تا طراحی نهایی نشود نمی‌توان هزینه ها را پیش بینی کرد اما آنطور که تصمیم گیری شده مسیر تامین اعتبار مطمئنا از بودجه عمومی نخواهد بود. از مسیرهای ثانویه مانند مجوزات خاص یا تهاتر تامین خواهیم کرد. چند سرمایه‌گذار بخش خصوصی هم مراجعه کرده‌اند و شهرداری تهران هم پای کار است. گام اول منوط به طراحی و از عزیزان در شهرداری درخواست کردیم که مدیریت مالی را از زاویه نگاه خودشان ارائه کنند. پس از آن فراخوان مشارکت بخش خصوصی را اعلام خواهیم کرد و چون یک مجموعه کامل است امکان دارد که در هر قسمت بخش خصوصی مشارکت کند اما در نهایت آنچه برعهده دولت است برای تامین منابع بهترین تصمیم گرفته می‌شود.

در ادامه انصاری، سرپرست حرم امام خمینی(ره)، توضیحاتی در مورد زمینی که برای ساخت این مجموعه در نظر گرفته شده ارائه کرد.

محمد امین توکلی‌زاده، معاون فرهنگی اجتماعی شهردار  تهران هم توضیحاتی را درمورد تلاش‌ها و پیگیری‌های شهرداری برای ساخت این  مجموعه مطرح کرد.

 به گزارش ایسنا، کیومرث هاشمی در حاشیه نشست مکان‌یابی برای احداث ورزشگاه جدید تهران که قرار است در زمین ۳۰۰ هکتاری در مجاورت حرم امام خمینی ساخته شود، گفت: آنچه که برای احداث یک مجموعه ورزشی مهم است، دسترسی به زیرساخت‌هایی مثل فرودگاه، مترو، اتوبان و نداشتن زمین‌های معارض است که در این موضوعات هیچ مشکلی درباره ساخت این مجموعه وجود ندارد. این زمین‌ها نه تنها معارض ندارد بلکه زمین‌های اطراف آن نیز متعلق به دولت و منابع طبیعی است.

وزیر ورزش و جوانان، افزود: زمین بسیار خوبی برای ساخت مجموعه تدارک دیده شده و ان‌شاءالله هر چه سریعتر کارهای تحقیقاتی پروژه انجام شود و کلنگ آن به زمین زده شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نبود هزینه های کلان ساخت این مجموعه جدید صرف بازسازی مجموعه های ورزشی تختی و آزادی شود، گفت: اگر می‌خواستیم مجموعه ای را درون همان مجموعه‌ها ایجاد کنیم باعث افزایش سرانه ورزشی تهران که در این زمینه دچار مشکل است، نمی‌شدیم. تهران سرانه ورزشی پایینی دارد و این مجموعه به مجموعه‌های ورزشی تهران افزوده می‌شود. ضمن اینکه این مجموعه به لحاظ زیر ساختی از آن ها هم بهتر می شود. ردیف بودجه آزادی و تختی متفاوت است و بازسازی آن ها نیز در حال انجام است و ربطی به این مجموعه ندارد.

کیومرث هاشمی، وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد: برخلاف دولت‌های قبلی این بار رئیس جمهور تاکید کرده باید این ورزشگاه فاخر ساخته شود. این افتخاری برای نظام و دولت سید ابراهیم رئیسی است.

او ادامه داد: قرار است مکان بین‌المللی در شان نظام ساخته شود. استان امام خمینی(ره) پیشگام شده و شهرداری تهران نیز آمادگی دارد. هر طوری نهاد ریاست جمهوری تصمیم بگیرد ما هم تابع هستیم.  اگر جوانان ما هم چنین مجموعه‌ای ببینند، خوشحال خواهند شد که جمهوری اسلامی چنین مجموعه‌ای ساخته است‌.

در جمع بندی و دستور جلسه این نشست قید شد محل احداث این مجموعه ورزشی در همان منطقه در نظر گرفته شود. البته اگر تا ۱۰ روز آینده هم محل جدید و متناسبی معرفی شد، آن محل نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

معاون اجرایی رئیس جمهور تاکید کرد شهرداری به زودی مدل مشارکت خود را هم در این کار پیشنهاد بدهد.

منبع: ايسنا
ارسال نظر: