آژانس‌های بین‌المللی خواستار کمک فوری به زلزله‌زدگان هرات شدند

کدخبر: 2378364

آژانس‌های سازمان ملل برای کمک به «صدها هزار» آسیب‌دیده زلزله‌های مرگبار در غرب افغانستان درخواست کمک فوری کردند.

نسیم آنلاین: دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (اوچا) می‌گوید: ۵۸۰ هزار نفر در این زلزله آسیب دیده‌اند.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور مهاجران نیز درخواست کمک ۱۴.۴ میلیون دلاری برای کمک‌های غذایی و غیرغذایی کرده است و یونیسف هم درخواست کمک ۲۰ میلیون دلاری کرده است.

در کمتر از یک هفته دو زمین لرزه شدید به بزرگی ۶.۳ در روزهای هفت و ۱۱ اکتبر و چندین پس‌لرزه شدید در هرات، حدود ۱۵ روستا را به تلی از خاک بدل کرد و به بناها در شهر هرات نیز آسیب وارد کرد.

یونیسف (صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل) می‌گوید: بیش از ۹۰ درصد قربانیان این زلزله، زنان و کودکان هستند.

در همین حال روز پنج‌شنبه طوفان و گردوغبار شدید، صدها چادر موقت متعلق به خانواده‌های آسیب دیده در این منطقه را برهم زد.

از سوی دیگر «برنامه جهانی غذا»، زلزله‌های اخیر در غرب افغانستان را «فاجعه سر فاجعه» خوانده و از جامعه جهانی خواسته به نیازمندان در این کشور کمک کند.

مسوولان این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد می‌گویند که بازماندگان زلزله‌ هرات شب‌ها را در میان آوارها می‌خوابند، درحالیکه گرسنه و وحشت‌زده هستند.

این درحالیست که به گفته برنامه جهانی غذا، مردم افغانستان با گرسنگی شدید روبرو هستند و این نهاد هم به دلیل بحران مالی گسترده، مجبور شده کمک اضطراری به ۱۰ میلیون شهروند نیازمند افغانستان را متوقف کند.

کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز خواهان افزایش کمک‌های بشردوستانه به زلزله‌زدگان افغانستان شده است.

«فلیپو گراندی»، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان کمک‌های بشردوستانه را «ضروری» خواند و گفت اوضاع فعلی به ویژه برای زنان حساس و آسیب‌زننده است.

گزارش‌ها همچنین حاکیست سازمان جهانی بهداشت هم در افغانستان اعلام کرده که ۲۱ دکتر زن،‌ پرستار و ماما را برای کمک به زلزله‌زدگان هرات به این ولایت فرستاده است.

به گزارش بی بی سی، این کارمندان بهداشت اکنون به ولایت هرات رسیده‌اند و هدف از اعزام این تیم، ارائه خدمات بهداشتی به مادران و کودکان آسیب‌دیده از زلزله و همچنین کمک به تغذیه مناسب روستائیان آسیب‌دیده از زلزله عنوان شده است.

سفارت ژاپن در کابل نیز می‌گوید که امروز محموله کالاهای امدادی اضطراری شامل چادر، پتو، تشک خواب و سایر اقلام برای زلزله‌زدگان هرات به فرودگاه کابل رسیده است.

اداره توسعه بین‌المللی ژاپن (جایکا) این محموله را به نهادهای کمک‌رسانی شامل صلیب سرخ جهانی و هلال احمر افغانستان می‌سپارد تا در اسرع وقت بین زلزله‌زدگان در هرات توزیع شود.

به دلیل گستردگی خسارات وارده و کندی در عملیات جستجو و آواربرداری، تاکنون آمارهای ضد و نقیضی در مورد تلفات این حادثه طبیعی منتشر شده است. طبق آخرین گزارش‌ها، بیش از ۲۰۰۰ نفر در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس داده‌های بانک جهانی، شهر هرات سال ۲۰۱۹ دارای یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت بوده است.

در ماه ژوئن سال گذشته میلادی (۲۰۲۲) نیز در پی وقوع یک زمین لرزه ۵.۹ ریشتری که تا پیش از زمین‌لرزه‌ روز شنبه، لقب مرگبارترین زمین‌لرزه در نزدیک به ربع قرن گذشته در افغانستان را یدک می‌کشید؛ بیش از ۱۰۰۰ نفر کشته و ده‌ها هزار نفر بی‌خانمان شدند.

افغانستان مکررا تحت تأثیر زمین‌لرزه‌های گوناگون قرار می گیرد به ویژه در رشته کوه هندوکش که در نزدیکی محل اتصال صفحات تکتونیکی اوراسیا و هند قرار دارد.

منبع: ايسنا
ارسال نظر: