سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض: جنگ غزه باید فورا متوقف شود

کدخبر: 2378600

نشست فوق‌العاده مشترک سران اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی با محوریت تحولات فلسطین و جنگ غزه در ریاض آغاز به کار کرد.

نسیم آنلاین: به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در آغاز این نشست اظهار کرد: ما بر محکومیت جنگ وحشیانه‌ای که ملت فلسطین در غزه با آن مواجه هستند، تاکید می‌کنیم و تلاش‌هایی برای محافظت از غیرنظامیان در غزه و توقف جنگ انجام داده‌ایم. ما کوچاندن اجباری ساکنان غزه را رد می‌کنیم و خواهان رفع محاصره این منطقه هستیم.

ولیعهد سعودی جنگ جاری در غزه را شکست شورای امنیت سازمان ملل متحد خواند و گفت: اعطای حقوق قانونی به فلسطینی‌ها تنها راه دستیابی به صلح در منطقه است.

محمد بن سلمان گفت: پایان دادن به وضعیت ناگوار غزه نیازمند تلاش جمعی و اقدام موثر ما است. ما خواستار توقف فوری جنگ و ایجاد گذرگاه‌های انسانی به غزه هستیم.

پیشتر وزارت خارجه عربستان در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرده بود: در واکنش به شرایط استثنایی غزه و پس از رایزنی عربستان سعودی با اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی، تصمیم به برگزاری نشست فوق‌العاده مشترک عربی - اسلامی در ریاض طی امروز شنبه به جای نشست برنامه ریزی شده جداگانه دو سازمان گرفته شد.

ابوالغیط: آوارگی اجباری اهالی غزه یک جنایت بین‌المللی جدید است

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در این نشست تأیید کرد که یک ماه تمام گذشته و ما از شورای امنیت درخواست آتش بس کرده‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: آوارگی اجباری اهالی غزه یک جنایت بین‌المللی جدید است که ناقض قوانین بین‌المللی است و از سوی اعراب و جهان مردود است.

وی با بیان اینکه در صورت جدایی غزه از کرانه باختری صحبتی درباره آینده غزه وجود ندارد، گفت: آتش بس در اولویت است و اسرائیل باید آتش بس را بپذیرد.

دبیرکل اتحادیه عرب تاکید کرد: راه حل «دو دولتی» مورد درخواست تمام جهان به جز «اشغالگران» است. اسرائیل از روز اول برای کوچاندن ساکنان غزه تلاش کرد. یکی از وزیران نژادپرست اسرائیل اعلام کرد که باید با بمب اتم غزه را هدف قرار داد. اسرائیل تاکنون بیش از ۱۱ هزار  شهروند  غیرنظامی را که ۷۰ درصد آنها کودکان و زنان هستند به قتل رسانده است. غیرنظامیان فلسطینی باید از حملات اسرائیل نجات پیدا کنند. دستان اسرائیل نباید باز باشد که هر جنایتی می خواهد بکند. هرکسی می تواند باید مانع ماشین کشتار رژیم اسرائیل شود.

عباس: اسرائیل یک نسل‌کشی علیه ملت فلسطین راه انداخته است

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در این باره گفت: نیروهای رژیم اشغالگر جنگ نسل کشی بی‌سابقه‌ای را علیه مردم ما آغاز کرده اند و از تمام خطوط قرمز عبور کردند.
وی گفت: رژیم اشغالگر بیش از ۴۰ هزار نفر از مردم ما را که بیشتر آن‌ها زن و کودک هستند در غزه کشته و زخمی کرده است.

محمود عباس افزود: ملت ما در کرانه باختری مورد حملات تروریستی نیروهای رژیم اشغالگر و شهرک نشینان تروریست هستند.

وی ادامه داد: آزادگان جهان استانداردهای دوگانه اینکه مردم ما قربانی یک نسل کشی شوند را نخواهند پذیرفت.

عباس همچنین تاکید کرد: مقامات رژیم اشغالگر و حامیان آنها مسئولیت کشتار تک تک کودک و زن در این جنگ ناعادلانه را بر عهده دارند. از آمریکا می خواهیم به اشغال اراضی فلسطینی پایان دهد.  ایالات متحده با حمایت کامل خود از اشغالگری، مسئول عدم دستیابی به راه‌حل سیاسی برای بحران است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: اسرائیل یک نسل‌کشی بی‌سابقه را علیه ملت فلسطین راه انداخته و تمامی خطوط قرمز را زیر پا گذاشته است .اشغالگران را در مجامع بین المللی تعقیب خواهیم کرد و آنها را در دادگاه‌های بین‌المللی پاسخگو خواهیم کرد.

او تاکید کرد: ما با یک لحظه تاریخی روبرو هستیم و همه باید برای برقراری صلح مسئولیت‌های خود را بر عهده بگیرند. راه‌حل‌های نظامی و امنیتی را پس از شکست همه آن‌ها نمی‌پذیریم. ما به‌طور قاطعانه هرگونه تلاش برای آواره‌کردن مردم خود از غزه یا کرانه باختری را رد می‌کنیم.  نوار غزه بخشی جدایی ناپذیر از کشور فلسطین است و راه حل سیاسی باید جامع باشد. 

عباس گفت: ما از شورای امنیت می خواهیم که عضویت کامل کشور فلسطین را تایید کند. ما خواستار حمایت بین‌المللی و اتخاذ راه حلی هستیم که مطابق با مشروعیت بین‌المللی و ابتکار عربی اجرا شود. ما خواستار حل مسئله پناهندگان با تضمین‌های بین‌المللی و جدول زمانی برای اجرا هستیم. ما خواهان بسیج حمایت بین‌المللی هستیم تا نهادهای کشور فلسطین بتوانند وظایف خود از جمله بازسازی غزه را انجام دهند. ما برای انتخابات عمومی قانونگذاری و ریاست‌جمهوری که تمام ملت فلسطین از جمله بیت‌المقدس را شامل می‌شود، آماده‌ایم.

پادشاه اردن: جهان تاوان شکست در حل مسئله فلسطین را خواهد داد

عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز در این نشست گفت: مردم غزه در معرض یک جنگ زشت هستند که باید فورا متوقف شود. بی‌عدالتی که فلسطینیان در معرض آن هستند از ۷ اکتبر آغاز نشد، بلکه از ۷ دهه پیش آغاز شد.
وی گفت: نیروهای اشغالگر پزشکان، تیم‌های امدادی، کودکان، زنان و حتی افراد مسن را در غزه می‌کشند. راه حل دو دولتی تنها راه پایان دادن به رنج ملت فلسطین و حل بحران چند دهه‌ای آنها است.
پادشاه اردن تاکید کرد: نمی‌توانیم در قبال شرایط فاجعه‌بار و خفقان‌آور نوار غزه سکوت کنیم. گذرگاه های انسانی در غزه باید امن و برای ارسال دائمی کمک‌ها باز بماند.
وی ادامه داد: ممانعت اسرائیل از ورود آب و غذا و دارو به غزه جنایت جنگی است. جهان تاوان شکست در حل مسئله فلسطین را خواهد پرداخت.

پادشاه اردن تاکید کرد: جنگ غزه تمام نشود یک درگیری بزرگ در منطقه رخ خواهد داد.

السیسی: عدم توقف جنگ غزه، منجر به گسترش آن در منطقه خواهد شد

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر نیز در این نشست اظهار کرد: مردم غزه در معرض کشتار، محاصره و اقدامات غیرانسانی هستند که نیازمند موضع جدی جامعه جهانی است. امروز ما بار دیگر بر محکومیت کشتار غیرنظامیان تاکید می‌کنیم و اعلام می‌کنیم که سیاست مجازات دسته جمعی مردم غزه غیرقابل قبول است.

رئیس جمهوری مصر افزود: ما خواستار آتش بس فوری و بدون قید و شرط هستیم و باید از آوارگی فلسطینیان به خارج از سرزمینشان جلوگیری شود.

السیسی گفت: ما خواستار یک فرمول برای حل مناقشه بر اساس راه حل دو دولتی و تشکیل کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ هستیم.
وی تاکید کرد: هشدار می‌دهیم که عدم توقف جنگ غزه، منجر به گسترش آن در منطقه خواهد شد. تحقیقات بین‌المللی باید در مورد تجاوزات نیروهای اشغالگر علیه فلسطینی‌ها در غزه انجام شود.

اردوغان: هرکس در برابر بی عدالتی سکوت کند شریک آن است

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز گفت: کلمات نمی‌توانند آنچه را که در غزه اتفاق می‌افتد و هدف قرار دادن وحشیانه بیمارستان‌ها، عبادتگاه‌ها و مدارس را توصیف کنند. مادرانی را دیدیم که فرزندان مرده خود را در آغوش گرفته بودند و پدرانی که در میان آوار به دنبال اعضای خانواده خود بودند. اسرائیل با کشتن مردم، کودکان و زنان بی گناه در تلاش است انتقام حوادث هفتم اکتبر را بگیرد. ۷۳ درصد از کسانی که در غزه و کرانه باختری جان خود را از دست دادند زن و کودک بودند و این جنون غیرقابل درک است. کشورهای غربی حتی خواستار آتش بس هم نشدند.

اردوغان تاکید کرد: هرکس در برابر بی عدالتی سکوت کند شریک برابر در آن است. آمریکا و غرب مدعی حقوق بشر هستند، اما متأسفانه در مواجهه با اقدامات اسرائیل این موضوع را فراموش کرده‌اند. کمک‌های بشردوستانه باید بدون توقف ادامه یابد و سوخت باید به بیمارستان‌ها برسد. غزه که از کمک‌های بشردوستانه محروم است، شبیه جهنم است و ما باید تلاش کنیم تا اسرائیل را در قبال جنایاتش پاسخگو کنیم. جنایات اسرائیل باید در شورای حقوق بشر و دادگاه کیفری بین المللی بررسی شود.

او همچنین گفت که تسلیحات هسته‌ای که وجود آن توسط وزرای اسرائیل تایید شده، باید مورد بررسی قرار گیرد.

کمیسر آنروا: ساکنان غزه احساس می کنند توسط اعراب، مسلمانان و جهان رها شده‌اند

فیلیپ لازارینی، کمیسر کل آژانس کار و امداد سازمان ملل (آنروا) در جریان این نشست اعلام کرد: ۱۰۱ کارگر آنروا در غزه جان باختند و اکنون شرایط مجتمع پزشکی الشفاء (به عنوان بزرگ ترین بیمارستان غزه) خطرناک است و در حال حاضر تنها یک سوم مراکز بهداشتی در غزه فعال هستند.
کمیسر کل آنروا افزود: زندگی در غزه شوکه کننده است، پناهگاه‌های آژانس پر است و ساکنان احساس می کنند توسط اعراب، مسلمانان و جهان رها شده‌اند.
وی تاکید کرد: باید در غزه آتش‌بس برقرار شود و کمک‌ها باید بدون قید و شرط ارسال شوند. باید بودجه کافی در اختیار آنروا قرار گیرد تا نقش خود را در غزه ایفا کند.

امیرقطر: جامعه بین‌الملل تا کی به رفتار با اسرائیل فراتر از قوانین بین‌المللی ادامه می‌دهد؟

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز در سخنان خود گفت: جامعه بین‌الملل نتوانست اقدامی انجام دهد که کشتارها را متوقف کند و به این جنگ تجاوزکارانه پایان دهد. آنچه در غزه اتفاق می افتد در همه سطوح یک خطر است. ما می‌پرسیم تا کی جامعه بین‌الملل به رفتار با اسرائیل به گونه‌ای ادامه خواهد داد که گویا اسرائیل فراتر از قوانین بین‌المللی است؟

وی افزود: چه کسی تصور می کرد در قرن بیست و یکم بیمارستان‌ها آشکارا بمباران شوند؟ نظام بین‌الملل قبل از اینکه ما را شکست دهد با اجازه بمباران بیمارستان‌ها، محله‌ها و کمپ‌ها، خودش را شکست می‌دهد. موضع ما در حمایت از پایداری ملت برادر فلسطین و آرمان عادلانه آنها استوار است.

امیر قطر تاکید کرد: ما خواستار باز شدن دائمی گذرگاه‌های انساندوستانه امن برای ارسال کمک‌ها بدون هیچ مانع و شرطی هستیم. امیدواریم در آینده نزدیک به یک آتش بس بشردوستانه برسیم. ما به حمایت از همه تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش، توقف خونریزی و محافظت از غیرنظامیان ادامه می‌دهیم. هدف قرار دادن مراکز بهداشتی و درمانی و توجیه آن با ادعاهای اثبات نشده را به شدت محکوم می‌کنیم. از سازمان ملل می‌خواهیم یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی در مورد بمباران بیمارستان‌ها بفرستد.

او افزود: امیدواریم در آینده نزدیک به یک آتش بس بشردوستانه برسیم. ما به حمایت از همه تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تشدید، توقف خونریزی و محافظت از غیرنظامیان ادامه می‌دهیم  هدف قرار دادن مراکز بهداشتی و درمانی و توجیه آن با ادعاهای اثبات نشده را به شدت محکوم می‌کنیم. ما از سازمان ملل می خواهیم که یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی در مورد بمباران بیمارستان ها بفرستد. ما نباید در مرزهای تقبیح و انکار بمانیم، بلکه باید اقدامات بازدارنده‌ای برای توقف تجاوز انجام دهیم. اسرائیل تا کی اجازه دارد با جنگ بی‌رحمانه و بی‌پایان خود علیه مردم بومی، قوانین بین‌المللی را زیر پا بگذارد؟ تنها راه حل پایدار برای این موضوع راه‌حلی است که پایه‌های صلح را بر اساس قطعنامه‌های بین المللی پی ریزی کند. اسرائیل از به رسمیت شناختن حقوق مردم فلسطین خودداری می‌کند و فقط به ترتیبات امنیتی فکر می‌کند.

ولیعهد کویت: اسرائیل مجازات دسته‌جمعی در غزه اعمال می‌کند

ولیعهد کویت گفت: جنایات اسرائیل در غزه پیامدهای منفی بر امنیت و ثبات منطقه و کل جهان دارد. اسرائیل مجازات دسته جمعی را اعمال می کند که به هیچ وجه قابل توجیه نیست. این فاجعه نتیجه ناکامی جامعه جهانی در یافتن راه‌حل دائمی برای مسئله فلسطین است. ما آوارگی اجباری مردم فلسطین را رد می کنیم و از درخواست برای آتش بس بشردوستانه در نوار غزه استقبال می کنیم.

وی افزود: اولین گام برای برقراری صلح در منطقه، حل مسئله فلسطین به صورت جامع و نهایی است. مسئله فلسطین سرلوحه سیاست خارجی کویت است. ما خواستار تشکیل کشور فلسطینی در مرزهای ۴ ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی بیت المقدس شرقی هستیم.

اسد: با واقعیت جدیدی که مقاومت شجاع فلسطین بر منطقه تحمیل کرده، ابزارهای سیاسی برای تغییر معادلات را داریم

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نیز گفت: نرمش بیشتر اعراب مساوی است با خشونت و قتل عام بیشتر صهیونیست‌ها علیه ما. تنها نتیجه صلح شکست خورده این است که موجودیت اسرائیل تهاجمی‌تر شده و وضعیت فلسطین اسفبارتر شده است. جنایت جاری را نمی‌توان از نحوه برخورد ما به عنوان کشورهای عربی و اسلامی با رویدادهای تکراری به شیوه‌ای پراکنده در ارتباط با موضوع فلسطین جدا کرد.

او گفت: با واقعیت جدیدی که مقاومت دلیر فلسطین در منطقه ما تحمیل کرده است، ما ابزارهای سیاسی را در اختیار داریم که ما را قادر می‌سازد معادلات را تغییر دهیم. امروز هیچ حامی، مرجع یا قانونی در مورد «فرایند صلح» وجود ندارد. یا یک مرجع یا قانون هنگام صحبت از "فرایند صلح".

 اسد تصریح کرد: صحبت در مورد راه حل دو دولتی، آغاز روند صلح و سایر جزئیات در این لحظه فوری اولویت ندارد. حداقلی که در اختیار داریم، ابزارهای سیاسی واقعی است، نه ابزارهای لفاظی، که مهمترین آنها توقف هرگونه مسیر سیاسی با رژیم صهیونیستی است. آیا فلسطین اکنون به کمک‌های بشردوستانه از سوی ما نیاز دارد یا به محافظت در برابر نسل کشی آتی علیه خود؟ مساله فوق‌العاده در نشست ما اکنون قتل و کشتار نیست بلکه وحشیگری صهیونیست‌ها ما را در مقابل مسئولیت‌های بی‌سابقه قرار می‌دهد.

ارسال نظر: