قطر: آتش‌بس بشردوستانه ۴ روزه و قابل تمدید است

کدخبر: 2378725

وزارت خارجه قطر روز چهارشنبه اعلام کرد که تلاش‌های میانجی‌گری میان حماس و رژیم صهیونیستی منجر به دستیابی به یک توافق آتش‌بس بشردوستانه شد که آغاز آن ظرف ۲۴ ساعت اعلام می‌شود.

نسیم آنلاین: وزارت خارجه قطر موفقیت تلاش‌های میانجی‌گری مشترک قطر با مصر و آمریکا بین اشغالگران و جنبش حماس را با دستیابی به یک توافق آتش‌بس بشردوستانه که به مدت چهار روز ادامه دارد و قابل تمدید است، تایید کرد.

براساس گزارش الجزیره، وزارت خارجه قطر گفت:‌ این توافق شامل تبادل ۵۰ زن و کودک اسیر در غزه در ازای آزادی زنان و کودکان فلسطینی توسط اسرائیل است. تعداد آزاد شدگان در مراحل بعدی اجرای توافق افزایش خواهد یافت.

طبق گفته این وزارتخانه، این آتش‌بس اجازه ورود تعداد بیشتری از کمک‌های بشردوستانه، از جمله سوخت برای نیازهای انسانی و بشردوستانه را می‌دهد. دولت قطر بر ادامه تلاش‌های دیپلماتیک خود برای کاهش تشدید تنش، توقف خونریزی و حفاظت از غیرنظامیان را تاکید می‌کند.

در این راستا، دولت رژیم صهیونیستی پس از دو جلسه شورای جنگ و دولت توسعه یافته، رسماً تصویب آتش‌بس موقت در نوار غزه را اعلام کرد که این توافق شامل تبادل محدود اسرا با حماس است.

روزنامه عبری «یسرائیل هیوم» پیشتر نوشته بود که آتش‌بس در جنگ جاری بین حماس و اشغالگران از صبح پنجشنبه آغاز می‌شود. منابع به خبرگزاری فرانسه جزئیات توافقنامه معامله زندانیان بین حماس و تل‌آویو را فاش کردند.

این روزنامه توضیح داد که بعد از ظهر پنجشنبه اسرای فلسطینی و اسرای صهیونیست شامگاه پنجشنبه ۲۳ نوامبر آزاد خواهند شد.

این روزنامه اشاره کرد که دادگاه عالی رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه جلسه استماع این موضوع را برگزار خواهد کرد.

جنبش حماس نیز تاکید کرد که مفاد این توافق مطابق با چشم انداز مقاومت و عوامل تعیین کننده آن تنظیم شده و افزود که «دستانش برای دفاع از مردم و شکست متجاوزان روی ماشه خواهد ماند».

از سوی دیگر، یک مقام ارشد آمریکایی روز چهارشنبه گفت که واشنگتن انتظار دارد حماس بیش از ۵۰ زندانی از جمله سه زن آمریکایی را آزاد کند و به آتش‌بس در جنگ در مرز اراضی اشغالی و لبنان امیدوار است.

منبع: ايسنا
ارسال نظر: