اذعان صهیونیست‌ها به موفقیت معادله «چشم دربرابر چشم» نصرالله

کدخبر: 2379630

صهیونیست‌ها که لبنان را تهدید به جنگی گسترده می‌کردند، امروز در شرایطی قرار دارند که مجبورند به موفقیت معادلات راهبردی جدید حزب‌الله و شخص سیدحسن نصرالله علیه اسرائیل اعتراف و اعلام کنند این رژیم هیچ راهکاری برای مقابله با تهدید مقاومت لبنان ندارد.

 با گذشت هفتمین ماه از جنگ غزه که همزمان با تغییر قابل توجه استراتژی جبهه‌های حامی غزه و ورود عملیات‌های آنها به یک مرحله کاملاً پیشرفته است، تحلیل‌ها و گزارش‌هایی که محافل و رسانه‌های عبری درباره وضعیت رژیم صهیونیستی در تقابل با گروه‌های مختلف مقاومت ارائه می‌دهند بیانگر نگرانی عمیق اسرائیلی‌ها از عواقب ورود جبهه‌های مختلف مقاومت به نبرد طوفان الاقصی در برابر رژیم صهیونیستی است.

نصرالله برای شمال فلسطین اشغالی تصمیم می‌گیرد

در این میان مقاومت لبنان با ورود به نبرد طوفان الاقصی در دومین روز این عملیات، جبهه شمالی فلسطین اشغالی را در سطوح مختلف تقریباً به‌طور کامل فلج کرد و کار به جایی رسیده است که مسئولان صهیونیست در شهرک‌های شمالی فلسطین اشغالی می‌گویند: کنترل این جبهه در دست حزب‌الله است و این (سید) حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله است که برای شمال اسرائیل (فلسطین اشغالی) تصمیم می‌گیرد.

برآوردهای محافل صهیونیستی حاکی از آن است که حزب‌الله آمادگی کامل برای جنگ با اسرائیل را دارد و پهپادهای انفجاری که اخیراً از آنها به‌شکل قابل‌توجهی در عملیات‌های خود ضد مواضع ارتش اسرائیل استفاده کرده موجب نگرانی شدید اسرائیلی‌ها شده است، علاوه بر آن حزب‌الله اخیراً توانسته است موفقیت‌های بزرگی در زمینه اطلاعاتی و عملیاتی مقابل اسرائیل به دست آورد و علاوه بر نبرد میدانی جنگ روانی علیه این رژیم را نیز به‌خوبی مدیریت کرده است.

تشدید عملیات‌های حزب‌الله علیه صهیونیست‌ها در شمال فلسطین اشغالی چه در سطح کمّی و چه کیفی منجر به افزایش رعب و وحشت و اضطراب میان اسرائیلی‌ها از جمله شهرک‌نشینان و مقامات این رژیم شده است؛ به‌طوری که در تحلیل‌ها و گزارش‌های اخیر کارشناسان و تحلیلگران اسرائیلی می‌بینیم که مدام درباره توسعه توانمندی‌های حزب‌الله به‌ویژه یگان نخبه «رضوان» هشدار می‌دهند و می‌گویند این یگان هر زمان که مناسب بداند می‌تواند به اسرائیل حمله کند، این تحلیل‌ها همچنین حاکی از توسعه توان موشکی حزب‌الله به‌ویژه موشک‌های نقطه‌زن است.

پهپادهای پیشرفته حزب‌الله نیز یکی دیگر از عوامل نگرانی صهیونیست‌ها در جبهه شمالی فلسطین اشغالی می‌باشد و تحلیلگران صهیونیست می‌گویند که نصرالله موفق شد معادلات جدیدی را بر ارتش اسرائیل تحمیل کند.

 

یگان رضوان همچنان می‌تواند به الجلیل حمله کند

وب‌سایت عبری ماکور ریشون فاش کرد: طی یک گفتگوی محرمانه که هفته گذشته در کمیته روابط خارجی و امنیت کنست انجام شد اعضای کنست درباره برخی اطلاعات محرمانه که از مرزهای شمالی اسرائیل (فلسطین اشغالی) دریافت می‌شود گفتگو کردند، در این زمینه نماینده بخش اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل (امان) گفت که توافق با لبنان (اشاره به تلاش‌های هیئت‌های غربی و آمریکایی جهت متقاعد کردن لبنان به توقف عملیات‌های حزب‌الله در جنوب) ممکن است بر حضور نظامی آشکار نیروهای حزب‌الله که در منطقه فعال هستند تأثیر بگذارد اما آنها را به‌طور کامل حذف نخواهد کرد به‌ویژه حضور نیروهای یگان ویژه رضوان را. حزب‌الله نیروی نظامی خود را در بخشی از روستاهای مرزی مستقر کرده است تا همیشه نزدیک مرز با اسرائیل (فلسطین اشغالی) باشد.

همچنین روزنامه عبری اسرائیل هیوم گزارشی از آمادگی نیروهای رضوان حزب‌الله تهیه و در آن به این نکته اشاره کرد: بعد از 7 ماه درگیری هیچ آسیبی به قدرت عملیاتی این یگان وارد نشده است و می‌تواند یک عملیات نظامی منسجم برای تهاجم به اسرائیل انجام دهد.

جامعه مقاومتی حزب‌الله خطری بزرگ برای اسرائیل است

همچنین مرکز مطالعاتی آلمای رژیم صهیونیستی که متخصص در جبهه شمالی فلسطین اشغالی است پنجشنبه گذشته کنفرانسی برگزار کرد که در آن بحث درگیری‌های کنونی ارتش اسرائیل با حزب‌الله مورد بررسی قرار گرفت. «تل پری» رئیس بخش تحقیقات این مرکز در میزگردی با عنوان «حزب‌الله بین اهداف و توانایی‌هایش» اعلام کرد: در زمان حاضر مشکل اصلی اسرائیل پروژه موشک‌های نقطه‌زن حزب‌الله است که بردی تا 350 کیلومتر دارند و اگر حزب‌الله اقدام به استفاده از این موشک‌ها کند به‌راحتی می‌تواند یک خودرو در تل‌آویو را مورد هدف قرار دهد، علاوه بر آن حزب‌الله 65 هزار موشک کوتاه‌برد وارد زرادخانه خود کرده است که بسیار دقیق به هدف اصابت می‌کنند و این برای اسرائیل نگران‌کننده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که از میان 250 هزار موشک حزب‌الله بخش زیادی از آنها نقطه‌زن هستند، همچنین تخمین می‌زنیم که لبنان تونل‌های زیرزمینی برای پرتاب موشک‌های دوربرد دارد.

در این میزگرد همچنین سرهنگ «ساریت زهاوی» مدیر مرکز مطالعاتی آلما گفت: شاخه‌های نظامی و غیرنظامی حزب‌الله هرگز جدا از یکدیگر نیستند و حزب‌الله یک جامعه مقاومتی ایجاد کرده است؛ به‌طوری که بخش غیرنظامی حزب‌الله خطر مهمی برای اسرائیل است، زیرا زمانی که حزب‌الله یک ساختار غیرنظامی برای خود دارد و مستقیماً با مردم در تماس است و مردم از آن حمایت می‌کنند این مسئله به حزب‌الله اجازه می‌دهد ارزش‌ها و ایدئولوژی خود را میان آنها تثبیت کند و به این ترتیب حزب‌الله یک جامعه مردمی قوی دارد که از آن حمایت می‌کنند.

اسرائیل هیچ راهکاری برای پهپادهای حزب‌الله ندارد

روزنامه عبری معاریو اخیراً در گزارشی به سلاح پهپادی حزب‌الله و نقش آن در نبرد کنونی با ارتش صهیونیستی اشاره و اعلام کرد: پهپادهای حزب‌الله سلاح‌های جدیدی هستند که در زمان حاضر اسرائیل برای آنها راه‌حلی ندارد. حزب‌الله به‌خوبی از سلاح پهپادی خود استفاده و آن را در نزدیکی حصار مرزی شلیک می‌کند و طی هفته‌ها و روزهای گذشته موفق به استفاده مؤثر از این پهپادها شده است و عمده تمرکز حزب‌الله در عملیات‌های پهپادی خود معطوف به نیروهای پیاده ارتش اسرائیل به‌ویژه در شهرک‌های مرزی متروکه است.

از طرف دیگر روزنامه عبری اسرائیل هیوم نیز با اشاره به سردرگمی پدافند هوایی ارتش صهیونیستی در مقابله با پهپادهای حزب‌الله اعلام کرد: یکی از مشکلات اصلی ارتش اسرائیل در برابر پهپادهای حزب‌الله، شناسایی پهپادهای کوچک با سطح مقطع راداری پایین است که رهگیری آنها را بسیار دشوار می‌سازد.

شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی هم در گزارشی به همین منظور اذعان کرد که پدافند هوایی اسرائیل توانایی 100درصدی برای مقابله با پهپادهای انفجاری را که از فاصله کوتاه و ارتفاع کم شلیک می‌شود، ندارد.

«گای فارون» خبرنگار این شبکه در شمال فلسطین اشغالی اعلام کرد: حمله پهپادی چند روز قبل حزب‌الله به‌سمت موضع المطله بسیار دقیق بود و شمار زیادی از پهپادهای حزب‌الله که به حریم هوایی اسرائیل (فلسطین اشغالی) نفوذ کرده بودند در حال فیلم‌برداری و جمع‌آوری اطلاعات بدون هیچ مانعی هستند.

این خبرنگار صهیونیست به توانایی‌ها و تاکتیک‌های حزب‌الله در عملیات‌های هوایی اشاره و به نقل از اعضای یگان ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی که 7 ماه است در شمال فلسطین اشغالی مستقر شده‌اند، گفت: پهپادهای کوچک زیادی از بالای سر نیروهای اسرائیلی در شمال عبور می‌کنند و بعد از آن پهپادهای بزرگ حامل مواد منفجره دیده می‌شوند.

نیروهای ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی مستقر در شمال فلسطین اشغالی در گفتگو با خبرنگار شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی از عملکرد ارتش اسرائیل در این جبهه انتقاد و تأکید کردند: هیچ واکنش واقعی از جانب اسرائیل به حملات پهپادی وجود ندارد و پهپادها بارها بدون هشدار قبلی وارد حریم هوایی اسرائیل (فلسطین اشغالی) شده‌اند.

«رابی هامرشلاگ» خبرنگار شبکه کان رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی در این زمینه درباره تأثیرگذاری پهپادهای حزب‌الله گفت: پهپادهای حزب‌الله یکی از بزرگترین کابوس‌های فرماندهی شمالی ارتش اسرائیل هستند؛ جایی که تعداد زیادی از نیروهای ارتش اسرائیل در شمال مستقر شده‌اند و این یک نقطه‌ضعف برای فرماندهی منطقه شمالی به‌شمار می‌رود.

«هلل بتون روزن» خبرنگار نظامی شبکه 14 تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز به‌نوبه خود در این زمینه اعلام کرد: حزب‌الله به‌دقت همه مکان‌های تجمع نیروهای ارتش اسرائیل را زیر نظر دارد و عملیات‌های خود را به‌سمت آنها نشانه می‌گیرد. با وجود اینکه حزب‌الله نسبت به ارتش اسرائیل از فناوری‌های پیشرفته بسیار کمتری برخوردار است اما تاکنون موفق شده است تحرکات نظامیان اسرائیلی را زیر نظر داشته باشد و آنها را دقیقاً در جایی که می‌خواهد هدف قرار دهد و بارها موفق به انجام این کار شده است.

وی هشدار داد: اسرائیل در زمان حاضر توانایی کافی برای مقابله با این تهدید را ندارد؛ چه از نظر پیش‌بینی عملیات‌های حزب‌الله و هشدار درباره آنها و چه از نظر رهگیری پهپادها.

نصرالله و معادلات جنگی جدید

«آوی اشکنازی» خبرنگار نظامی روزنامه عبری معاریو در گزارشی اعلام کرد: (سید) حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله از 7 اکتبر گذشته موفق شد به هدف خود در برقراری یک معادله جنگی جدید برسد؛ جایی که حمله اسرائیل به نبطیه و بقاع در لبنان منجر به واکنش متقابل حزب‌الله و موشک‌باران پایگاه راهبردی میرون اسرائیل شد یا بعد از اینکه ارتش اسرائیل خانه‌ای را در نبطیه هدف قرار داد دیدیم که حزب‌الله 20 تا 30 موشک به‌سمت شهرک کریات‌شمونه شلیک کرد و سایر عملیات‌ها نیز به همین ترتیب ادامه داشته است و حزب‌الله با معادله «چشم در برابر چشم» پاسخ اسرائیل را داد.

وی اضافه کرد: اسرائیل اکنون در تله افتاده است و علاوه بر جنگی که در مرزهای شمالی وجود دارد و چشم‌اندازی برای پایان آن نیست یک توازن وحشت جدید به وجود آمده است که اسرائیل نمی‌تواند با آن همزیستی کند، حتی برای یک ساعت.

«ویکتور بن عامی» مسئول سابق شاباک نیز به‌نوبه خود در گفتگو با شبکه 14 تلویزیون رژیم صهیونیستی به افزایش اثربخشی عملیات‌های حزب‌الله اشاره کرده گفت: شاهد افزایش سطح عملیات‌های حزب‌الله و کاهش سطح عملیات‌های ارتش اسرائیل هستیم.

«مارکو مورینو» سرهنگ ذخیره در یگان 504 ارتش رژیم صهیونیستی نیز در همین زمینه اظهار داشت: من احساس می‌کنم که حزب‌الله با تغییر تاکتیک خود که در حال انجام است می‌تواند یک تغییر راهبردی بزرگ رقم بزند. طی روزهای اخیر حزب‌الله حملات خود را تشدید کرده است و ما تقریباً هر روز شاهد تلفات ارتش اسرائیل و مجروح شدن نظامیان هستیم و اسرائیل در حال از دست دادن کنترل خود در شمال است و 70 هزار نفر مجبور به تخلیه این منطقه شده‌اند و معلوم نیست که می‌توانند برگردند یا نه

منبع: تسنیم
ارسال نظر: