آغاز بررسی صلاحیت نامزد‌های ریاست‌جمهوری

کدخبر: 2379956

سخنگوی شورای نگهبان از آغاز بررسی صلاحیت ۸۰ نامزد چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری به‌مدت ۵ روز خبر داد.

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در گفتگو با شبکه خبر گفت: از امروز (سه‌شنبه) جلسات بررسی صلاحیت داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز خواهد شد و صلاحیت 80 نفر ثبت‌نام‌کننده در انتخابات ریاست‌جمهوری، بررسی خواهد شد.

وی افزود: در زمان مهلت قانونی 5روزه و به‌صورت فشرده، بررسی‌های شورای نگهبان انجام می‌شود البته قانون یک زمان پنج‌روزه دوم را هم پیش‌بینی کرده است و بنای ما بر این است که در پنج روز اول کار را انجام دهیم اگر هم نیاز بود بخشی از مهلت دوم را هم استفاده کنیم.

طحان نظیف خاطرنشان کرد: بر اساس اصل 115 قانون اساسی، رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی یا سیاسی، ایرانی الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر باشد و همه اعضای شورای نگهبان تلاش می‌کنند اوصاف قید‌شده در قانون اساسی را در مورد داوطلبان ریاست‌جمهوری احراز کنند و به‌محض اینکه به نتیجه برسیم، نتیجه نهایی را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به افزایش میزان ثبت‌نام نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم تصریح کرد: سال 1396 یکهزار و 636 نفر ثبت‌نامی داشتیم بر همین اساس، سال 1400 مصوبه‌ای را در راستای سیاست‌های کلی انتخابات تصویب و شاخص‌های تشخیص مدیر، مدبر، رجل مذهبی و سیاسی را به وزارت کشور ابلاغ کردیم ولی آنها اجرا نکردند و عملاً هر کسی به ستاد انتخابات مراجعه می‌کرد، از او ثبت‌نام می‌کردند ولی با اطلاع‌رسانی انجام‌شده، تعداد ثبت‌نامی‌ها کمتر شد و به 592 نفر در سال 1400 رسید که همان مقطع کسانی که حداقل شرایط سن و سابقه و مدرک را داشتند در شورای نگهبان مطرح شدند که از آن تعداد، پرونده حدود 40 نفر در صحن شورای نگهبان بررسی شد.

وی افزود: در زمان حاضر تعداد نامزد‌های چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری دو برابر شده و به 80 نفر رسیده است و کسانی که شرایط شکلی اولیه را داشتند ثبت‌نام شدند.

منبع: تسنیم
ارسال نظر: