کاهش ۴۵۴ مگاواتی مصرف برق در نخستین روز تغییر ساعت کاری

کدخبر: 2379981

مدیر عامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: روز نخست تغییر ساعت کار ادارات ۴۵۴ مگاوات صرفه جویی در مصرف برق را شاهد بودیم.

به گزارش منتشره از شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) مصطفی رجبی مشهدی افزود:هدف گذاری ما کاهش ١٥٠٠ مگاواتی مصرف برق از محل تغییر ساعت کار اداری است که امیدواریم از ابتدای هفته آینده این هدف محقق شود.

وی در خصوص امکان پایش برخط میزان و نحوه مصرف انرژی توسط شرکت ها و دستگاه های دولتی ادامه داد: تغییر ساعت کار از ٦ صبح تا ١٣ در سال گذشته علاوه بر کاهش مصرف برق و کمک در جهت رفع ناترازی در تابستان، پایین آمدن حجم ترافیک و افزایش رضایت شهروندان را نیز در پی داشته است.

مدیرعامل توانیر درباره امکان رصد و پایش برخط مصرف انرژی دستگاه های دولتی، خاطرنشان کرد: دستگاه های اداری با مصارف بیش از الگوی تعریف شده در ابتدا تذکر می گیرند و در صورت عدم رعایت، مشمول قطع برق خواهند شد.

رجبی مشهدی با اشاره به قوانینی که اجازه تعیین قیمت برق را به صورت پلکانی-افزایشی برای گروه های پرمصرف می دهد، گفت: با این حال سریعترین و ساده ترین راهکار غلبه بر ناترازی انرژی، بکارگیری روش های صحیح مصرف انرژی است.

وی ادامه داد: عایق بندی پنجره ساختمان های مسکونی و استفاده از وسایل برقی با برچسب انرژی و راندمان بالا می تواند تا ٥٠ درصد مصرف انرژی برق و گاز را کاهش و میزان انرژی مصرفی یک واحد مسکونی را نصف کند.

سخنگوی صنعت برق درباره امکان واقعی سازی قیمت برق، افزود: عواملی چون واقعی سازی قیمت برق راهکارهای بلندمدت است اما اکنون در شرایطی هستیم که رشد شتابان و جهشی مصرف انرژی وجود دارد و بهترین و سریعترین راهکار، استفاده صحیح و بکارگیری راهکارهای مصرف بهینه برق و انرژی است.

رجبی مشهدی افزود: تنظیم سامانه های سرمایشی روی ٢٤ و حتی ٢٥ درجه می تواند مصرف را تا حد زیادی کاهش دهد.

سازمان اداری و استخدامی کشور درباره تغییر ساعت ادارات اعلام کرد: مطابق بخشنامه سال گذشته این سازمان به شماره ۳۰۲۲۰ به تاریخ ۵/۴/۱۴۰۲ به دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، بانک‌ها، شهرداری‌ها و سایر نهادهای عمومی، ابلاغ شده بود که ساعت کار خدمت حضوری تمامی کارکنان و سایر افراد شاغل (اعم از رسمی، پیمانی، قراردادی، شرکتی و...) از ساعت ۶ صبح قرار داده و ساعت پایان را حداکثر تا ساعت ۱۳:۰۰ قرار دهند و مابقی ساعات کار موظفی را از طریق دورکاری (با تمهیدات لازم) جبران کنند.

منبع: ایرنا
ارسال نظر: