وزیر بهداشت: واکسن کرونای کوبا پروژه مشترک با ایران است

کدخبر: 2368755

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت که واکسن کرونای کوبا پروژه مشترک با انیستیتو پاستور ایران است که مراحل کارآزمایی بالینی را طی می‌کند و احتمالا بهار سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید.

دکتر سعید نمکی روز یکشنبه در نشست ستاد مقابله با کرونای مازندران در ساری افزود که واکسن مشترک ایران و کوبا سومین واکسنی است که جمهوری اسلامی کار ساختش را به صورت جدی دنبال می کند.

پیش از این بعضی رسانه ها مدعی شده بودند که کوبا سومین مرحله از کارآزمایی واکسن ساخت موسسه واکسن فینلِی (آ اف وی) را در ایران انجام می دهد.

وزیر بهداشت گفت که ایران پیش از این هم به صورت مشترک با کوبا در زمینه ساخت واکسن هپاتیت همکاری داشت و برای واکسن کرونا هم این همکاری از طریق انیستیتو پاستور ایران جریان دارد.

وی توضیح داد: در ساخت واکسن کرونا یکی از دانشمندان بنام کوبا که شیوه موثرتری را در تولید مد نظر قرار داده با ما همکاری دارد.

دکتر نمکی گفت که تاکنون ۲ مرحله از کارآزمایی بالینی یا کلینکال ترایال این واکسن در داخل کوبا بدون هیچ عارضه ای با موفقیت انجام شد و مرحله سوم را در ایران شروع خواهیم کرد تا انشالله در بهار سال آینده این واکسن نیز در دیگر واکسن های ایرانی از سوی انیستیتو پاستور به مرحله تولید انبوه برسد.

پیش از این بعضی رسانه ها اعلام کرده بودند که موسسه واکسن سازی فینلی کوبا مشغول ساخت یک نوع واکسن کووید-۱۹ است که آن را در ایران آزمایش خواهد کرد.

این رسانه ها از قول مسئولان موسسه " آ اف وی " که دولتی است ، نوشته بودند که با موسسه پاستور ایران توافقی را امضا کرده اند که بر اساس آن فاز سوم کارآزمایی کلینیکی این واکسن در ایران انجام خواهد شد.

 

منبع: ایرنا
ارسال نظر: