نیچروان بارزانی: دولت و پارلمان عراق در قبال حمله به «عین الاسد» سکوت نکنند

کدخبر: 2371798

رئیس منطقه کردستان عراق طی بیانیه‌ای حمله راکتی دیروز به پایگاه هوایی اشغالگران آمریکایی در «عین الاسد» واقع در غرب این کشور را بشدت محکوم کرد.

«نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق، بشدت حمله موشکی روز گذشته به پایگاه هوایی اشغالگران آمریکایی در استان الانبار را محکوم و اعلام کرد که تداوم چنین حملاتی به ضرر امنیت و منافع عراق است.

وی طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «بغداد الیوم» منتشر شد، تصریح کرد: «بشدت حمله موشکی روز چهارشنبه علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری ایالات متحده در پایگاه  هوایی «عین الاسد» در استان الانبار را محکوم می‌کنم. حمله‌ای که به کشته شدن یک پیمانکار منجر شد. به خانواده و نزدیکان این قربانی تسلیت می‌‌گویم و با آنها در این شرایط دشوار ابراز همدردی می‌کنم و در غم آنها شریکم.»

رئیس منطقه کردستان افزود: «تکرار و تداوم حمله به نیروهای ائتلاف بین‌المللی که بنا به درخواست دولت فدرال عراق برای حمایت و پشتیبانی از مبارزه با تروریسم حضور دارند، کاملاً در تضاد با منافع عراق و صلح و ثبات در کشور است و حال و آینده آن را در معرض خطری واقعی قرار می‌دهد».

بارزانی بار دیگر به بهانه این حمله، حمایتش از حضور نیروهای آمریکایی در عراق را گوشزد کرد و گفت که در شرایط کنونی، تردیدی نیست، عراق نیازمند تداوم همکاری و کمک‌های آمریکا و ائتلاف بین‌المللی برای جلوگیری از تقویت مجدد داعش و نابودی کامل این گروه تروریستی است. 

وی از دولت، پارلمان، گروه‌ها و طرف‌های سیاسی و همه طیف‌های مردم عراق خواست که در قبال این حملات سکوت نکنند و  اجازه ندهند که عراق به میدان درگیری و تسویه حساب‌ها به ضرر منافع و آینده عراق تبدیل شود.

منابع عراقی، دیروز (چهارشنبه - ۳ مارس) گزارش دادند که بخش مربوط به نظامیان آمریکایی در پایگاه عین الاسد هدف حمله راکتی قرار گرفته است. خبرگزاری رسمی عراق نیز این خبر را تایید کرد و کانال تلگرامی «صابرین نیوز»گزارش داد که نیروهای آمریکایی  بخش نظامی مربوط به خود را در پایگاه عین الاسد بسته‌اند و نیروهای خود را از برج مراقبت خارج کرده‌اند.

چندی پس از انتشار این خبر، «وین ماروتو» سخنگوی ائتلاف آمریکایی موسوم به ضد داعش، این خبر را تایید کرد و خبرگزاری فرانسه از مرگ یک پیمانکار در حمله راکتی به عین الاسد بر اثر سکته قلبی خبر داد.

پایگاه‌های عین الاسد در غرب استان الانبار (غرب عراق) و پایگاه «حریر» در شمال اربیل دو پایگاه اصلی آمریکا در عراق هستند که گنجایش هفت هزار نظامی را دارند.

مطابق با مصوبه دی ماه سال گذشته پارلمان عراق مبنی بر خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور، حضور نیروهای آمریکایی از جمله در عین الاسد غیرقانونی محسوب می‌شود.

 

منبع: فارس
ارسال نظر: