تیلرسون:

باید از تبدیل ایران به هژمون منطقه جلوگیری کرد/ تحریم‌های سنا "بسیار خوب" هستند

کدخبر: 2099908

وزیر خارجه آمریکا در نشست سنا گفت واشنگتن باید با تلاش ایران برای رسیدن به "هژمونی منطقه‌ای" مقابله کند.

به گزارش « نسیم آنلاین »، فارس نوشت: "رکس تیلرسون" وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ایران را به تلاش برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه با هدف رسیدن به هژمونی منطقه‌ای متهم کرد.

وی که برای دفاع از بودجه پیشنهادی دولت در کمیته روابط خارجی سنا حاضر شده بود، در بخشی از بیانیه ابتدایی‌اش، گفت: «رژیم ایران به فعالیت‌ها و مداخلاتی که خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کند، ادامه می‌دهد.»

وزیر خارجه آمریکا در تشریح این اقدامات گفت: «پشتیبانی از رژیم ظالم [بشار] اسد [رئیس‌جمهور سوریه]، حمایت مالی از شبه‌نظامیان و مبارزان خارجی در عراق و یمن که دولت مشروع را تضعیف می‌کند و تسلیحات سازمان‌های تروریستی مانند حزب‌الله که متحد ما اسرائیل را تهدید می‌کند.»

وی ادامه داد: «ما و متحدانمان باید در برابر آرزوی ایران برای رسیدن به هژمونی منطقه‌ای بایستیم.»

تیلرسون ماه گذشته همزمان با تمدید تعلیق تحریم‌های ایران ذیل توافق هسته‌ای، گفت واشنگتن در حال بازبینی سیاست کلان خود در قبال ایران است.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از نشست امروز در پاسخ به سوالی در مورد طرح سنا برای تصویب تحریم‌های گسترده علیه ایران، گفت از نظر شخص او، این کار خوبی است.

وی گفت: «من هنوز شخصا در این رابطه گفت‌وگوی مستقیمی با رئیس‌جمهور نداشته‌ام... اما از نظر من [این تحریم‌ها] بسیار خوب هستند.»

سنای آمریکا در حال بررسی طرحی است که به بهانه مقابله با برنامه موشکی ایران و با متهم کردن ایران به نقض حقوق بشر، تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران وضع می‌کند.

سنا قرار است این هفته در مورد این طرح رأی‌گیری کند.

ارسال نظر: