تلاش عربستان برای نزدیک شدن به دمشق

کدخبر: 2344741

روزنامه سوری الوطن به نقل از منابع آگاه در آمریکا، از تلاش عربستان برای نزدیک شدن به دمشق خبر داد.

روزنامه سوری الوطن به نقل از منابع دیپلماتیک غربی در نیویورک خبر داد که «بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در یک مراسم ویژه که توسط «فهد بن عبدالله المبارک» وزیر مشاور سعودی به منظور تمهید ریاست عربستان بر نشست آتی گروه بیست برگزار شده بود، شرکت کرد.

منابع الوطن گفتند: «الجعفری به دعوت خاص عبدالله بن یحیی المعلمی نماینده عربستان در سازمان ملل در این مراسم حضور یافت و المعلمی و المبارک در حین مراسم به ملاقات الجعفری رفتند؛ چیزی که باعث جلب توجه حضار و تعجب و غافلگیری آنها شد. مقامات سعودی هم در این ملاقات این گونه بیان داشتند که آنچه بین دو کشور اتفاق افتاد باید به گذشته سپرده شود. آنها همچنین بر روابط برادرانه دیرینه خود میان سوریه و عربستان تاکید کردند».

الوطن به نقل از برخی پایگاه‌های خبری درباره این ملاقات آورده است که «مقامات سعودی از دوستی و محبت خود به سوریه و این که این کشور در قلبشان جای دارد حرف زدند. آنها همچنین روابط میان دو کشور در مقطع اخیر را مثال ابر گذرای تابستان توصیف کردند».

الوطن نوشت: «قبل از عربستان، امارات گامی مشابه برای نزدیک شدن به سوریه برداشته و عبدالحکیم ابراهیم النعیمی کاردار امارات در دمشق روابط کشورش با سوریه را محکم، ممتاز و قوی خواند».

او در مراسم عید ملی امارات در سفارت این کشور در دمشق ابراز امیدواری کرد که ثبات و امنیت سرتاسر سوریه را تحت رهبری بشار اسد رئیس جمهور دانشمند و بزرگ این کشور فراگیرد. النعیمی همچنین از دولت سوریه و وزارت خارجه آن برای رفع موانع در مسیر افزایش عمق روابط میان دو کشور برادر تمجید و تشکر کرده بود.

امارات و عربستان در طول جنگ سوریه از گروه‌های شبه نظامی مخالف دمشق و گروه‌های تروریستی حمایت کردند. امارات یک سال پیش در ماه دسامبر سفارت خود را در سوریه باز کرد و سعی کرده است که از طریق ایجاد نزدیکی در روابط خود با دمشق به مقابله با نفوذ ایران و ترکیه در سوریه رود.

در این مدت تاجران اماراتی هم با مشارکت در نمایشگاه‌ها وفعالیت‌هایی در سوریه از آمادگی خود برای تجارت و معامله با دولت سوریه خبر دادند.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: