ابراز ناراحتی چین از سوء استفاده آمریکا از کرونا

کدخبر: 2345451

وزارت خارجه چین از اظهارات مقامات آمریکایی که شیوع ویروس کرونا و افت اقتصاد چین در این شرایط را باعث رونق اشتغال در ایالات متحده خوانده‌ بودند شدیدا انتقاد و ابراز ناراحتی کرد.

دولت چین روز جمعه از اظهارات غیردوستانه آمریکا در بحبوحه مبارزه سخت این کشور در برابر ویروس کرونا شدیدا انتقاد کرد و آن را در این شرایط برخلاف حسن نیت این کشور خواند.

«هوا چونیانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین این اظهارات را بعد از سوء استفاده آمریکا از موقعیت چین در شرایط شیوع بیماری مهلک کرونا مطرح و تاکید کرد، در شرایطی که پکن در حال انجام بهترین اقدامات برای جنگ با کرونا است این اظهارات در تضاد با حسن نیت واشنگتن است.

وزیر تجارت آمریکا اخیرا با اشاره به شیوع ویروس کرونا در چین و خوابیدن کسب و کارهای تجاری و اقتصادی در چین گفته بود که این شرایط باعث بازگشت شغل و سرمایه به آمریکا خواهد شد!

علاوه بر آن، وزارت خارجه آمریکا هم با صدور یک بیانیه درباره سفر اتباع این کشور به چین به دلیل شیوع ویروس کرونا هشدار داده و از آنهایی که در چین هستند، خواسته این کشور را ترک کنند. این بیانیه پیش از این برای عراق و افغانستان صادر شده بود. این مساله نیز موجب ناراحتی مقامات چینی شده است. چونیانگ گفت: مردم چین به صورت همه جانبه علیه شیوع ویروس کرونا می‌جنگند و در این مسیر ما با شفافیت و بالاترین مسئولیت کار می‌کنیم. پکن همه کشورها از جمله ایالات متحده را کاملا و به موقع از شرایط مطلع کرده و اطلاعات لازم را به صورت به روز با آنها به اشتراک گذاشته است.

وی اضافه کرد،« دوست نیازمند دوست است. بسیاری از کشورها پیشنهاد کمک و حمایت از چین را به شکلهای مختلف مطرح کرده‌اند. برعکس اظهارات مقامات آمریکایی که نه مناسب بود و نه واقعی.»

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین گفت: قطعا این اقدام آمریکا را ما براساس حسن نیت تلقی نخواهیم کرد.

وی با تاکید بر رهبری حزب کمونیست چین، روابط مستحکم سوسیالیسم با ویژگیهای مردم این کشور و حمایت قاطع جامعه بین‌المللی تاکید کرد که مردم چین با قلب و ذهن خود با این اپیدمی میجنگند و در نهایت پیروز خواهند شد.

به دنبال شیوع ویروس کرونا که از یک هفته پیش شروع شده و تا کنون جان بیش از ۲۰۰ نفر را گرفته است، بسیاری از فعالیتهای تجاری و اقتصادی این کشور متوقف شده و بازارهای بورس این کشور نیز سقوط کرده است. بسیاری از پروازهای بین المللی به و از مقصد پکن متوقف شده و این مساله ضررهای هنگفتی را به شرکتهای چینی وارد کرده است.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: