لبنانی‌ها بانک‌ها را به آتش کشیدند

کدخبر: 2352454

بحران اقتصادی و افزایش قیمت‌ها در لبنان بر مردم این کشور تأثیر گذاشته و موجب انفجار اوضاع در طرابلس در شمال لبنان و صیدا در جنوب شده است.

روزنامه رأی الیوم، طرابلس روز سه‌شنبه شاهد تشییع جنازه جوانی بود که طی درگیری‌های اخیر میان ارتش و معترضان در میدان "عبدالحمید کرامی" کشته شد.

اعتراضات گسترده در طرابلس در شمال لبنان به سرعت به جنوب این کشور و مشخصا شهر صیدا منتقل شد. معترضان به بانک‌ها در این کشور در اعتراض به وضعیت اقتصادی حمله کردند و طی درگیری نیروهای امنیتی با معترضان تعدادی زخمی شدند. معترضان همچنین کوکتل مولوتف‌هایی را به سمت شعبه بانک مرکزی در صیدا پرتاب کردند.

طرابلس سه شنبه شب نیز شاهد درگیری‌های شدید میان معترضان لبنانی و نیروهای امنیتی بود. نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کردند. شماری از تظاهرکنندگان به خودروهای نظامی و املاک عمومی حمله کردند.

شهر المیناء در مجاورت با طرابلس نیز شاهد تنش‌های امنیتی و درگیری‌هایی بود و معترضان شیشه بانک‌ها را شکستند.

به گفته ارتش لبنان، طی درگیری‌های طرابلس و دیگر مناطق ۵۴ نظامی زخمی شدند. ۱۳ معترض نیز به دلیل اقدامات آشوبگرانه و به آتش کشیدن سه بانک بازداشت شدند.

در بیروت نیز صدها تن از منطقه "کورنیش المزرعه" به سمت منطقه "المتحف" رفته و در اعتراضات علیه وضعیت اقتصادی شرکت کردند.

طی درگیری میان معترضان و نیروهای ارتش در منطقه "الضبیه" در شرق بیروت پنج تن زخمی شدند.

تلاش‌های پشت پرده برای بهره‌جویی از اعتراضات

از سوی دیگر منابع می‌گویند جریان "المستقبل" می‌خواهد با همکاری حزب "القوات اللبنانیه" و حزب "سوسیال ترقی‌خواه" حمله‌ای را با سوءاستفاده از خشم مردم آغاز کند.

به نظر می‌رسد به دنبال تحرکات دولت برای آغاز پرونده‌های فساد و در رأس آن پرونده حواله‌های مالی از بانک لبنان برخی از این گروه‌ها در حالت آماده‌باش هستند.

دیاب: دست بسته نمی‌نشینیم

دولت لبنان تأکید کرده که خشم معترضان را درک می‌کند. در همین راستا، حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان در این باره گفت: کاملا طبیعی است که مردم به خیابان‌ها بیایند به ویژه بعد از اینکه شاهد تلاش‌های سیاسی برای ممانعت از باز کردن پرونده‌های فساد هستند.

دیاب گفت: ما فریاد مردم علیه سیاست‌هایی که کشور را به اینجا رسانده درک می‌کنیم. ما با ایجاد تنش در ثبات امنیتی مخالفیم. دولت در این راستا دست بسته نمی‌نشیند.

دیاب گفت: تجاوز به املاک دولتی و خصوصی و هدف قرار دادن ارتش نشان می‌دهد برخی برای برهم زدن ثبات امنیتی نیت شوم در سر دارند.

حمایت فرانسه

در این راستا دیاب تماسی را از ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه دریافت کرد.

لودریان در این تماس از برنامه دیاب برای اصلاحات حمایت و بر آمادگی فرانسه برای کمک به لبنان با همکاری صندوق بین المللی پول تأکید کرد.

لودریان گفت که فرانسه قصد دارد از نشست "گروه بین المللی حمایت از لبنان" به محض پایان تدابیر منع تردد به دلیل کرونا میزبانی کند.

نگرانی آمریکا

در همین حال سفارت آمریکا در بیروت از اوضاع خشونت‌آمیز در لبنان ابراز نگرانی کرد.

در بیانیه این سفارتخانه آمده است: احساس ناامیدی مردم لبنان درباره بحران اقتصادی را باید درک کرد. خواسته‌های معترضان "موجه" است اما حوادث خشونت‌آمیز و تهدیدات و حمله به املاک بسیار "نگران کننده" است و باید متوقف شود.

سفیر آمریکا در لبنان بعد از دیدار با دیاب گفت: ما خواهان برخورد مسالمت‌آمیز و خویشتن‌داری از سوی همگان هستیم.

«خبرگزاری ایسنا»

ارسال نظر: