ترامپ آماده دیدار با مادورو هستم

کدخبر: 2355981

رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه‌ای از تغییر نظرش درباره سرکرده مخالفان دولت در ونزوئلا و آمادگی برای دیدار با رییس جمهوری قانونی این کشور گفت.

تارنمای آکسیوس نوشت که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با «جاناتان سوان» خبرنگار این تارنما گفته است که نظرش درباره «خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت در ونزوئلا که واشنگتن او را رییس جمهوری قانونی این کشور می‌داند، تغییر کرده است.

ترامپ با اعلام آمادگی برای دیدار با «نیکلاس مادورو» رییس جمهوری ونزوئلا، گفت: احتمالا در این باره فکر کنم... مادورو علاقه‌مند به دیدار است و من هرگز با ملاقات مخالفت نمی‌کنم... آدم در دیدار رودررو کمتر می‌بازد.

به گفته سوان، رییس جمهوری آمریکا همچنین با بی‌اعتمادی از گوایدو صحبت کرد و در پاسخ به اینکه آیا از اقدامش درباره او پشیمان شده، گفت: به شکل خاص نه. من می‌توانستم با آن یا بدون آن سر کنم، اما به شدت با آنچه در ونزوئلا می‌گذشت، مخالف بودم.

ترامپ همچنین اذعان داشت زمانی که حمایت خود را از گوایدو اعلام و او را به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا شناسایی کرد، لزوما موافق او نبوده و به طور کلی این اقدام از نظر او چندان هم معنادار نبوده است.

یک مقام پیشین دولت ترامپ به آکسیوس گفته است که اظهارات رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه با سوان با مشاهدات دست اول او از مباحث مطرح در دو سال و نیم اول ریاست جمهوری ترامپ که با داغ بودن بحث ونزوئلا همزمان بود، مطابقت دارد.

«جان بولتون» مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ نیز در کتابی با عنوان «اتاقی که اتفاق آنجا افتاد» که قرار است به زودی منتشر شود، نوشته است که گوایدو از نظر ترامپ شخصیتی «ضعیف» در مقابل مادورو با شخصیتی «قدرتمند» بوده است.

گوایدو ۲۴ ژانویه ۲۰۱۹میلادی (چهارم بهمن ۹۷) پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر پیروزی مجدد مادورو، او را غاصب قدرت و خود را رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا خواند.

آمریکا و بیش از ۵۰ کشور دیگر، گوایدو را به عنوان رییس جمهوری (خودخوانده) ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند. با این حال، دولت مادورو همچنان از حمایت نیروهای مسلح و کشورهایی مانند چین و روسیه برخوردار است. این کشورها از تحریم‌ها و سیاست‌های آمریکا در قبال ونزوئلا به شدت انتقاد کرده‌اند.

«خبرگزاری ایرنا»

ارسال نظر: