۵ نکته پیرامون پیام هوشمندانه رهبرانقلاب به جوانان فرانسه

کدخبر: 2364205

رهبرمعظم انقلاب در برابر هدف قراردادن هویت مسلمین جهان یعنی پیامبرعظیم الشان دقیقا با حمله به هویت جعلی و خودساخته غربی ها یعنی هولوکاست ورق را برگردانده و توپ را در زمین آنها انداختند. آنچنان که ایشان در پیام خود به جوانان فرانسوی انذار دادند که چرا حتی طرح سئوال و نوشتن و تردید راجع مساله هولوکاست منجر به زندان و فشار خواهد شد؟

نسیم آنلاین ؛ علیرضا فقیهی راد: رهبرمعظم انقلاب اسلامی در واکنش به تایید گستاخانه کاریکاتور توهین آمیز به پیامبر اسلام صلوات الله علیه وآله که موجب خشم و اعتراض مسلمانان در سراسر جهان شد، پیام کوتاه و معناداری خطاب به جوانان فرانسوی صادر کردند. متن این پیام به شرح زیر است:

«بسمه تعالی جوانان فرانسه! از رئیس جمهور خود بپرسید: چرا از اهانت به پیامبر خدا حمایت می‌کند و آن را آزادی بیان می‌شمارد؟ آیا معنی آزادی بیان این است: دشنام و اهانت، آن هم به چهره‌های درخشان و مقدس؟ آیا این کار احمقانه، توهین به شعور ملتی نیست که او را به ریاست خود انتخاب کرده است؟ سوال بعدی این است که چرا تردید در هولوکاست جرم است؟ و اگر کسی چیزی در این‌باره نوشت باید به زندان برود، اما اهانت به پیامبر آزاد است؟»

این پیام کوتاه و مختصر رهبر معظم انقلاب حاوی نکات مهمی است که در ادامه می آید:

۱. ارسال پیام ولی امر مسلمین جهان به جوانان فرانسوی یکی از دقیق ترین و کارآمدترین ابزارها در دیپلماسی عمومی است. رهبرانقلاب بجای خطاب قراردادن دولت هتاک فرانسه یا ساختار سیاسی این کشور و یا حتی خطاب قراردادن مسلمین جهان، جوانان فرانسه را به تامل در سراب بودن مساله آزادی بیان در فرانسه واداشتند. ایشان با طرح سئوال های استفهام انکاری به روشنی و اختصار وسیله و ابزار بودن مساله آزادی را به تصویر کشیدند. و در آخر نیز با طرح یک نمونه موردی یعنی مساله هولوکاست این استاندارد دوگانه در آزادی بیان را ذکر کردند که هر انسان منصفی فارغ از دین و سلایق خود به درستی آن شهادت خواهد داد.

۲. نکته دوم و نهفته در پیام آن است که رهبرمعظم انقلاب در برابر هدف قراردادن هویت مسلمین جهان یعنی پیامبرعظیم الشان دقیقا با حمله به هویت جعلی و خودساخته غربی ها یعنی هولوکاست ورق را برگردانده و توپ را در زمین آنها انداختند. آنچنان که ایشان در پیام خود به جوانان فرانسوی انذار دادند که چرا حتی طرح سئوال و نوشتن و تردید راجع مساله هولوکاست منجر به زندان و فشار خواهد شد؟ حال آنها هستند که باید پاسخ بدهند چرا هتاکی و توهین به پیامبر خدا آزاد است اما طرح سئوال پیرامون یک مساله جعلی تاریخی ممنوع و سرانجام اش زندان است.

۳. رهبرانقلاب با طرح مجدد مساله هولوکاست ماجرا را با مساله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین گره زدند. طرح مساله فلسطین و مبارزه با اسرائیل به عنوان محور وحدت مسلمین جهان آن هم زمانیکه بعضی از سران خائن کشورهای عربی به دنبال سازش با رژیم صهیونیستی هستند اقدامی بسیار هوشمندانه بود. ایشان در پیام خود نه از منظر شیعی یا از منظر مسائل و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران، بلکه از زاویه مسائلی که موجب وحدت مسلمین جهان می شود ورود کردند.

۴. ارسال این پیام به جوانان فرانسوی بزرگترین درس دیپلماسی عمومی به دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی بود. پیش از آن هم ایشان در نامه ای به جوانان اروپایی پیام رهایی بخش اسلام و عدالت را به گوش آنها رساندند. اما در همین زمان شاهد هستیم دستگاه سیاست خارجی کشور آنچنان درگیر و دار بروکراسی ها و قواعد خودساخته و ملاحظات بی مورد هست که هیچ واکنش درخوری از سوی آنها بخصوص از منظر دیپلماسی عمومی شاهد نیستیم. متاسفانه وزارت خارجه به عنوان متولی امر صرفا به اظهارات رسانه ای دیپلماتیک بسنده می کند و از ظرفیت عظیم دیپلماسی عمومی با پشتوانه گرانبهای آرمان های انقلاب اسلامی استفاده نمی کند.

۵. اما نکته آخر و فرامتن این پیام آن است که رهبرانقلاب پیش از این نیز نامه ای به جوانان اروپا نوشتند، افراد و مجموعه هایی نیز متولی انتشار و رساندن نامه به مخاطبین خاص خود در اروپا شدند. اما آنچه از بررسی سرانجام نامه قبلی برمی آید آن است که علی رغم صرف هزینه های کلان و همایش ها و کارهای پرهزینه و پرسروصدا نامه رهبرمعظم انقلاب آنچنان که باید منتشر و به مخاطبینش نرسید. امیدواریم پیام اخیر رهبرانقلاب به جوانان فرانسه به سرنوشت نامه های قبلی ایشان دچار نشود و مسئولین امر بجای سپردن کار به افراد نابلد اما پرادعا کار را به فعالین مردمی و مرتبط با حوزه بین الملل بپسارند تا بلکه این پیام به گوش ضمیرهای پاک در فرانسه برسد.

ارسال نظر: