مقام انگلیسی: برجام باید تازه‌سازی شود

کدخبر: 2366955

مشاور امنیت ملی پیشین دولت انگلیس در جریان کنفرانس «منامه» در اظهاراتی مدعی شد توافق هسته‌ای «برجام» باید جایگزین و تازه‌سازی شود.

«مارک سِدویل»، وزیر مشاور کابینه و مشاور امنیت ملی پیشین دولت انگلیس روز گذشته (شنبه) در کنفرانس منامه به میزبانی «مؤسسه بین‌المللی مطالعات امنیتی» در بحرین در خصوص توافق هسته‌ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و جمهوری‌ اسلامی ایران صحبت کرد.

سدویل که در زمان نخست‌وزیری «تزرا می» و «بوریس جانسون» مشاور امنیت ملی دولت بود، ضمن تکرار ادعاهای گذشته مقام‌های کشورش در خصوص جمهوری اسلامی ایران گفت: «برجام باید جایگزین و تازه‌سازی شود.»

وی در ادامه مدعی شد: «به منظور مهار برنامه هسته‌ای ایران، هیچ جایگزینی برای یک توافق کنترل تسلیحاتی وجود ندارد. اما این توافق [تنها] راه حل برای ابعاد دیگر فعالیت‌های بدخیم ایران نیست.»

اظهارات این مقام سابق انگلیسی در حالی مطرح شده که «دومینیک راب»، وزیر خارجه این کشور نیز اواسط مهر ماه در اظهاراتی در جلسه پارلمان از اضافه کردن مفاد جدید به «برجام» استقبال کرده بود.

راب با این وجود بر ضرورت پایبندی به برجام تا زمان پدیدار شدن چشم‌انداز مربوط به توافقات گسترده‌تر تأکید کرد.

وی در این خصوص گفت: «ما همواره پذیرای تلاش برای گنجاندن توافقی بزرگتر (در داخل برجام) بوده‌ایم، به این موضوع تمایل داشته‌ایم و در واقع، بر آن تأکید داشته‌ایم. تا زمانی که چشم‌اندازی برای توافقی گسترده‌تر وجود نداشته باشد، برجام چیزی است که در دست داریم.»

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از این توافق خارج شد و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا (آلمان، بریتانیا و فرانسه) علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده‌های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش به بی‌عملی کشورهای اروپایی در ۵ گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

«خبرگزاری فارس»

ارسال نظر: