ریابکوف: در روابط با آمریکا سیاست بازدارندگی را اجرا می‌کنیم

کدخبر: 2367889

معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه دولت بایدن هم آمادگی کار برای بهبود روابط با مسکو را ندارد، ابراز عقیده کرد: روسیه باید در روابط با آمریکا دو جهت گیری "بازدارندگی کامل" و "گفت‌وگوی انتخابی" را در پیش بگیرد.

"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری «اینترفکس» اعلام کرد که فدراسیون روسیه در روابط با ایالات متحده باید به سمت سیاست "بازدارندگی کامل و گفت‌وگوی انتخابی" روی آورد.

ریابکوف گفت: «به عقیده من، فدراسیون روسیه باید به یک رویکرد دو مرحله‌ای جدید روی آورد: بازدارندگی کامل ایالات متحده در همه جهات، زیرا سیاست آمریکا در جهت گیری به سمت مسکو به شدت خصمانه شده است و این مسئله با منافع اساسی ما مغایرت دارد. این نخستین جهت گیری است -بازدارندگی. جهت گیری دوم باید گفت‌وگوی انتخابی باشد . ما فقط در خصوص موضوعات مورد علاقه روسیه با آنها مذاکره کنیم.»

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: «زمانی که ما به این مسیرها حرکت کنیم، من فکر می کنم که این امکان بوجود آید تا زمینه‌هایی برای عادی سازی تدریجی روابط با واشنگتن فراهم شود.»

روسیه انتظار بهبود روابط در دوره ریاست جمهوری بایدن را ندار د

سرگئی ریابکوف در پاسخ به سئوالی درباره انتظارات مسکو از دولت "جو بایدن" رئیس جمهوری منتخب آمریکا نیز گفت که روسیه انتظار اتفاق خوبی را ندارد، چرا که مسکو مطمئن نیست دولت بایدن هم آمادگی کار برای بهبود روابط با روسیه را داشته باشد.

این دیپلمات بلندپایه ادامه داد: «علاوه بر این، من از توانایی و آمادگی کسانی که احتمالاً مسئولیت هدایت سیاست آینده در قبال روسیه پس از 20 ژانویه را دارند، مطمئن نیستم که به طور جدی در تحکیم اصل عقل سلیم فعالیت کنند. من در خصوص عادی سازی روابط صحبت نمی‌کنم، بلکه درباره مبانی سالم برای شکل گیری کانال‌های گفت‌وگو، حداقل در قالب تلاش برای یافتن یک مخرج مشترک در شرایط خاص صحبت می‌کنم.»

وی با اشاره به اینکه، متاسفانه بردار روابط بین مسکو و واشنگتن به سمت وخامت سوق داده شده است، افزود: «ما در حال عبور از روابط بد به روابط بدتر هستیم. این مسئله طی چهار سال گذشته کاملا مشخص بوده و تاکنون هیچ احساسی بوجود نیامده که این روند بهتر از گذشته شده باشد و یا چیزی جایگزین آن شود. این مسئله هر چه می‌گذرد، قابل درک‌تر و مشخص‌تر می‌شود.»

ریابکوف در این زمینه به تحریم‌های اعمال شده چند روز پیش علیه 45 شرکت و سازمان روسی نیز اشاره کرده و یادآور شد: «البته این یک ارسال علامت سیاسی است و یک میراث "سنگین" باقی مانده در حوزه روابط روسیه و آمریکا برای رئیس جمهوری بعدی ایالات متحده است.»

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: