شکست حامیان ارتش در انتخابات تایلند

کدخبر: 2376623

نتایج اولیه انتخابات در تایلند نشان می دهد که مخالفان توانستند آرا بیشتری نسبت به احزاب مورد حمایت ارتش کسب کنند

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شبکه الجزیره، پس از آنکه روز دوشنبه تقریبا همه آرای انتخابات سراسری تایلند شمارش شدند، حزب ترقی خواه "حرکت به جلو" و حزب پوپولیست "فیو تای" توانستند حدود ۲۸۶ کرسی از مجموع ۵۰۰ کرسی مجلس نمایندگان این کشور را به دست آورند.

اما با توجه به وجود قوانینی در تایلند که به ۲۵۰ عضو مجلس سنای منصوب شده توسط ارتش اجازه رأی دادن برای تعیین نخست وزیر این کشور را می‌دهد، همچنان توانایی این احزاب مخالف برای تشکیل دولت بعدی تایلند با اما و اگر روبرو است.

این به این معنی است که حزب حرکت به جلو و حزب فیو تای نیازمند جلب حمایت احزاب کوچکتر برای تشکیل دولت جدید خواهند بود.

بزرگترین برنده رقابت انتخاباتی روز یکشنبه حزب ترقی خواه حرکت به جلو بود. این حزب تبدیل به اولین حزبی شد که با دستور کار جسورانه اصلاح سلطنت و کاستن از قدرت ارتش با بازنویسی قانون اساسی و پایان دادن به خدمت سربازی وارد کارزار انتخاباتی شد.

نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی تایلند که در وبسایت کمیسیون انتخابات این کشور انتشار پیدا کردند نشان دادند، در پی شمارش ۹۹ درصد آرای انتخابات، حزب حرکت به جلو در آستانه کسب بزرگترین سهم از کرسی های مجلس سفلای پارلمان این کشور با به دست آوردن ۱۴۷ کرسی قرار دارد. از این رقم ۱۱۲ کرسی مربوط به ۴۰۰ کرسی بود که در انتخابات به صورت مستقیم انتخاب می‌شوند و ۳۵ کرسی مربوط به ۱۰۰ کرسی اختصاص پیدا کرده به صورت تناسبی به احزاب بود.

به گفته تحلیلگران نتیجه این انتخابات برای حزب "حرکت به جلو" با توجه به این که نظرسنجی های پیش از انتخابات حزب فیو تای را حائز کسب بیشترین میزان آرا پیش بینی کرده بودند یک پیروزی چشمگیر است. حزب فیو تای با خاندان میلیاردر شیناواترا مرتبط بوده و از سال ۲۰۰۱ در هر انتخاباتی پیروز شده است.

بر طبق نتایج منتشر شده از انتخابات، حزب فیو تای مجموعا ۱۳۸ کرسی را کسب کرده که ۱۱۲ کرسی مربوط به کرسی های انتخاب شده با رأی مستقیم و ۲۷ کرسی مربوط به کرسی های نسبی فهرستهای احزاب بود.

احزب وابسته به ارتش عملکردی ضعیف نشان دادند.

حزب "ملت متحد تای" متعلق به پرایوت چان اوچا، نخست وزیر تایلند که در کودتای ۲۰۱۴ در مقام رئیس ارتش قدرت را تصاحب کرد با کسب تنها ۳۶ کرسی در جایگاه پنجم قرار گرفت. حزب سابق او به نام حزب "پالانگ پراچارات" با کسب حدود ۴۰ کرسی جایگاه چهارم را به دست آورد.

حزب "بهومجایتای" که وعده قانونی کردن مخدر ماریجوانا در تایلند را داده در جایگاه سوم قرار گرفت. این حزب که بخشی از ائتلاف حاکم فعلی در تایلند است توانست حدود ۷۰ کرسی به دست بیاورد.

تیتیپول پهاکدیوانیچ، استاد علوم سیاسی در دانشگاه "اوبون راتچاتانی" در شرق تایلند، گفت: "این نتیجه، یک پیروزی بسیار چشمگیر برای حزب حرکت به جلو است." او به الجزیره تصریح کرد: "این به مثابه یک نقطه عطف بزرگ برای تایلند است زیرا نشان می‌دهد که بیشتر مردم این کشور خواهان تغییر هستند. ما واقعاً شاهد قدرت رأی دهندگانی هستیم که این بار سخت برای تغییر جنگیدند."

در رأی‌گیری روز یکشنبه، تایلندی‌های شمار بالایی از رأی دهندگان اعم از  پیر و جوان برای رأی دادن در انتخابات شرکت کردند و بسیاری از آنها در بانکوک، پایتخت تایلند گفتند که برای تغییر رأی می‌دهند. تا اواسط روز یکشنبه، مقامات در چندین حوزه اخذ رأی در پایتخت تایلند اعلام کردند، بیش از نیمی از رأی دهندگان واجد شرایط با وجود گرمای شدید رأی خود را به صندوق انداختند.

ارسال نظر: