اجبار اخذ «اینماد» موانع کسب‌وکار‌ها را افزایش داده است

کدخبر: 2374200

کارشناس کسب‌وکار‌های اینترنتیگفت: وجود الزامات سخت گیرانه و چالش‌های جدید در کسب‌وکار‌ها مانند اجبار اخذ اینماد، موانع بیشتری به جای تسهیلگری برای کسب‌وکار‌ها ایجاد کرده است.

سینا تفنگچی؛ کارشناس کسب‌وکار‌های مجازی با اشاره به اینکه بیشتر کشور‌ها اقدام به قانونگذاری در حوزه کسب‌وکار‌های مجازی می‌کنند، گفت: در کشور ما قوانین عجیبی در حوزه کسب‌وکار‌های مجازی و اینترنت مصوب شده که اینماد هم یکی از آن‌ها محسوب می‌شود. متاسفانه با توجه به اینکه ساختار‌های تسهیلگری در بازه زمانی که قانون اینماد نوشته شده وجود نداشت و چارچوب مدون قانونی برای این بخش نداشتیم، ساختار مطلوبی برای فرآیند تسهیل دریافت، بازدریافت، ممنوعیت و محدودیت در این بخش وجود ندارد.

وی ادامه داد: وجود الزامات سخت گیرانه و چالش‌های جدید در کسب‌وکار‌های سایبر و مسائل مالیاتی در اخذ اینماد، موانع بیشتری به جای تسهیلگری ایجاد کرده است. در عین حال که باید سخت گیری‌های لازم برای اجبار دریافت اینماد را نیز لحاظ کرد. از طرفی نظام دریافت اینماد نیز بسیار پیچیده است و باید فرآیند‌های راحت‌تری برای دریافت آن انجام شود و یا دریافت آن بر اساس مدارک جامع‌تری که به نظام‌های متصل‌تری پیوست می‌شود، صورت بگیرد تا احراز هویت به شکل ساده تری انجام شود.

تفنگچی با تاکید بر الزام تسهیلگری در حوزه کسب و کار‌ها گفت: باید چالش‌ها با توجه به تکنولوژی امروز کمتر شود وگرنه به صورت کلی حذف یک قانون اقدام درستی نیست. بسیاری از فعالیت‌های تجاری دارای پرداخت اینترنتی هستند و امکان وجود پولشویی و مباحث مالیاتی از این طریق مطرح است که می‌توان از طریق نظام متصل فعالیت‌های مالی کسب و کار‌ها هم رصد گردد.


وی با اشاره به عدم استقبال بخش زیادی از کسب و کار‌ها از اینماد گفت: یکی از بزرگترین چالش‌های ما مباحث مالیاتی است. با ایجاد زنجیره خرید و فروش، پرداخت مالیات حاصل از سود فعالیت ضروری است که نباید نسبت به آن بی‌توجه بود. از سوی دیگر برای گرفتن اینماد باید فروشگاهی وجود داشته باشد و اطلاعات کاملی از محصولات قید شود، اما بعضا اطلاعات بعضی از محصولات درج نمی‌شود.

این کارشناس کسب‌وکار‌های مجازی با اشاره به اینکه بعضی از مسئولان نگاه بسته‌ای به شبکه‌های اجتماعی دارند، افزود: بخشی از تصمیم گیران و سیاست گذاران به دنبال بستن خدمت رسانی‌های مردمی هستند، اما برای جلوگیری از این اقدام بسیاری از کشور‌ها در حال ایجاد راه حل هستند. مثلا در پلتفرم‌های کسب‌وکار‌های مجازی می‌توان قوانینی را ایجاد کرد که اینفلوئنسر‌ها برای دریافت تبلیغات مالیات بدهند.

تفنگچی با بیان اینکه دولت می‌تواند برای الکترونیکی شدن خدمات تسهیلگری انجام دهد، افزود: با وجود همه سخت‌گیری‌هایی که برای اخذ اینماد انجام می‌شود، این سوال مطرح می‌شود که آیا واقعا صرف اخذ اینماد می‌تواند اقدام خوبی باشد یا خیر؟ و یا گذاشتن لوگویی که معلوم نیست تاریخ انقضای آن گذشته و یا حقیقی است می‌تواند مبنای درستی برای اعتماد باشد.

این کارشناس کسب‌وکار‌های مجازی در پایان یادآور شد: برای جلوگیری از بروزچنین مواردی و جلوگیری از دریافت دامنه اینماد که به تنهایی محلی برای درآمدزایی توسط عده‌ای شده است، باید جلوی مجرای دامنه گرفته شود و الزاماتی برای دریافت آن بوجود بیاید تا مجرای اصلی کنترل شده باشد. اتصال خدمات به کنترل بیشتر شخص و سایت کمک بیشتری می‌تواند داشته باشد.

 

منبع: خبرگزاری دانشجو
ارسال نظر: