ایزدخواه: غیرکارشناسی دانستن بورس خودرو، اجحاف در حق مجلس است

کدخبر: 2373286

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه کمیسیون صنایع و معادن مجلس صدها ساعت‌ها، طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو را موردبررسی قرار داد، گفت: شائبه حمایت های جانب‌دارانه وزارت صنعت، معدن و تجارت از خودروسازان برای ما پررنگ شده است.

روح اله ایزدخواه، صحبت‌های وزیر صمت مبنی بر اینکه با عرضه خودرو در بورس موافق نیستم، زیرا اجرای این طرح کارشناسی شده نیست را اجحاف در حق مجلس دانست و گفت: کمیسیون صنایع و معادن مجلس صدها ساعت‌ها، طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو را موردبررسی قرار داد و در تمامی جلسات از دستگاه‌های متولی، خودروسازان، قطعه‌سازان و کارشناسان مختلف دعوت به عمل آورد و نظر آنها را جویا شد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کارگروه خودرو ذیل کمیسیون صنایع و معادن جلسات متعددی برای بررسی این طرح برگزار کرده، افزود: وزارت صمت بدون اینکه پیشنهاد و راهکار خاص و جدیدی برای ساماندهی صنعت و بازار خودرو ارائه دهد، صرفا با عرضه خودرو در بورس مخالفت کرده و به طرح موضوع آزادسازی قیمت خودرو اکتفا می‌کند.

وی با اشاره به صحبت رزم حسینی مبنی بر اینکه وزارت صمت برای قیمت‌گذاری خودرو‌ها طرحی به مجلس ارائه داده است، توضیح داد: وزیر صنعت، معدن و تجارت باید به این نکته توجه کند که دولت نمی‌تواند «طرح» به مجلس ارائه کند بلکه باید موضوعات موردنظر خود را در قالب لایحه ارائه کند.

ایزدخواه نکته دوم قابل تامل در این زمینه را کم‌کاری و بی‌توجهی دولت دوازدهم در ارائه لایحه‌ای برای ساماندهی بازار خودرو دانست و ادامه داد: هرچند با توجه به پرتلاش و فعال بودن مجلس یازدهم، طرح ساماندهی صنعت خودرو و بازار به عنوان اولین موضوعات در دستورکار کمیسیون صنایع و معادن قرار گرفت، اما ما شاهد بودیم با روی کار آمدن آقای رزم حسینی، وزارت صمت، کارشکنی‌های بسیاری در تعیین تکلیف این طرح انجام داد و در جلسات کمیسیون صنایع و معادن بدون ارائه راهکار جایگزین و نظرات کارشناسی با آن مخالفت کرد.  

وعده‌ی توخالی وزیر صمت؛ سه ماهه بازار خودرو را سامان می‌دهیم

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: صحبت وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ارائه طرح به مجلس با موضوع قیمت‌گذاری خودرو، پیشنهادی نیست جز آزادسازی قیمت خودرو، این پیشنهاد در دوره‌های قبلی نیز اجرایی شده و با شکست روبه رو شده است و راهکاری منطقی نیست.

ایزدخواه علت تاخیر در پیشبرد طرح کمیسیون صنایع و معادن درباره ساماندهی بازار و صنعت خودرو را کارشکنی‌ها و مخالفت‌های وزارت صمت توصیف کرد و ادامه داد: طرح مذکور در شهریور ماه سال گذشته آماده بررسی در صحن علنی بود اما پس از روی کارآمدن آقای رزم حسینی، وی به مجلس وعده داد که سه ماهه وضعیت بازار خودرو را سامان می‌دهد این درحالی است که نه تنها شرایط بهتر نشد بلکه ملتهب‌تر نیز شد.

وی افزود: با توجه به مطالبات بسیار مردم از مجلس برای ساماندهی بازار خودرو، پس از انتخابات مجلس یازدهم با دعوت از کارشناسان و متخصصان این طرح تدوین شد و در جریان تدوین آن نیز از تمام مسئولان، دستگاه‌ها و تشکل‌های مرتبط با صنعت خودرو استفاده شد.

وزارت صمت صرفا به دنبال حمایت از صورت حساب‌های مالی خودروسازان است

عضو کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه وزارت صمت با سماجت خاصی در مقابل این طرح مقاومت کرده و هیچ پیشنهاد مبتکرانه‌ای نیز ارائه نمی‌دهد، تصریح کرد: شائبه حمایت های جانب‌دارانه وزارت صنعت، معدن و تجارت از خودروسازان برای ما پررنگ شده است. هرچند این وزارتخانه مطرح می‌کند، نفعی از خودروسازی‌ها نمی‌برد و به دنبال رفع مشکلات مردم است اما در عمل وزارت صمت به دنبال حمایت از بنگاه‌های خودروسازی است نه صنعت خودرو.

ایزدخواه ادامه داد: معاون وزیر صمت در جلسات کمیسیون یک طرفه تنها از خودروسازان حمایت می‌کند و به نظرات کارشناسان بی توجه است، ما معتقدیم پیشنهادات وزارت صمت غیرکارشناسی است چراکه اگر نقش حاکمیتی داشت باید به تمام ابعاد صنعت خودرو از جمله قطعه‌سازان، تحقیق و توسعه طراحی و... توجه می‌کرد در حالیکه صرفا به دنبال حمایت از صورت حساب‌های مالی خودروسازان است.

 

منبع: خانه ملت
ارسال نظر: