لندن از بزرگ‌ترین بسته کمک نظامی به اوکراین رونمایی می‌کند

کدخبر: 2379358

در حالی که واشنگتن به تصویب حدود 61 میلیارد دلار بودجه جدید برای کی‌یف نزدیکتر شده است، لندن نیز برنامه‌هایی را برای ارائه بزرگترین بسته کمک نظامی بریتانیا به کی‌یف آشکار کرده است.

شبکه روسی راشاتودی گزارش کرد، نخست‌وزیر انگلیس ریشی سوناک امروز (سه‌شنبه) در سفر به «ورشو» برای گفت‌وگو با همتای لهستانی خود دونالد تاسک رسماً طرح کمک‌های جدید به اوکراین را اعلام خواهد کرد.

دفتر سوناک در بیانیه‌ای اعلام کرد که بسته فوق به ارزش 617 میلیون دلار است و شامل بیش از 400 وسیله نقلیه، 60 قایق و تعداد فاش نشده‌ای از موشکهای دوربرد «سایه توفان» است و آن‌ را «بزرگ‌ترین عرضه مهمات حیاتی» خواند.

سوناک در توجیه این کمک مالی چند صد میلیونی، مدعی شده است «دفاع از اوکراین در برابر جاه‌طلبی‌های وحشیانه روسیه برای امنیت ما و تمام اروپا حیاتی است.

وی ادامه داد «اگر به پوتین اجازه داده شود که در این جنگ متجاوزانه پیروز شود،در مرز لهستان متوقف نخواهد شد».

جدیدترین دور کمک‌های تسلیحاتی لندن، کمک‌های نظامی بریتانیا به کی‌یف را فقط در سال جاری میلادی به 3 میلیارد پوند می‌رساند. این بسته همچنین شامل 1600 موشک تهاجمی و پدافند هوایی و نزدیک به 4 میلیون گلوله مهمات سلاح‌های سبک خواهد بود.

مجلس نمایندگان آمریکا روز شنبه هفته جاری، بسته امنیتی 61 میلیارد دلاری را پس از ماهها جنجال درکنگره بر سر درخواست جمهوریخواهان از کاخ سفید به منظور تقویت امنیت مرز با مکزیک، به تصویب درآورد. این لایحه هم‌اکنون باید به تصویب سنا با اکثریت دموکرات‌ها و امضای رئیس‌جمهور آمریکا جو بایدن درآید.

با این‌حال، روزنامه انگلیسی «فایننشال‌تایمز» به نقل از مقام‌های اوکراینی و تحلیلگران نظامی گزارش کرد که بسته جدید کمک 61 میلیارد دلاری آمریکا، گرچه ممکن است، مقاومت کی‌یف در برابر روسیه را افزایش دهد اما برای متوقف کردن موج درگیری با روسیه کافی نخواهد بود.

منبع: فارس
ارسال نظر: