عراقچی:

هنوز بانک‌های بزرگ اروپا تعاملات خود را با بانک‌های ایران آغاز نکرده‌اند اما برخی بانک‌های متوسط و کوچک اروپا تعامل دارند

کدخبر: 2032440

معاون وزیر خارجه گفت: هنوز بانک‌های بزرگ اروپا تعاملات خود را با بانک‌های داخل کشور آغاز نکرده‌اند، اما برخی بانک‌های متوسط و کوچک این قاره تعامل و گشایش ال سی با بانک‌های ایران داشته‌اند.

به گزارش « نسیم آنلاین »، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با خبر 21 شبکه یک سیما اظهار داشت: هنوز بانک‌های بزرگ اروپا تعاملات خود را با بانک‌های داخل کشور آغاز نکرده‌اند، اما برخی بانک‌های متوسط و کوچک این قاره تعامل و گشایش ال سی با بانک‌های ایران داشته‌اند.

وی با بیان اینکه لابی‌های تندرو داخل آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای همچون عربستان با اهرم ایران هراسی در تلاشند تا به قول خودشان ایران نتواند میوه‌های حاصل از برجام را برداشت کند، افزود: تداخل تحریم‌های اولیه و لابی‌های تندرو داخل آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان به منظور ایران‌هراسی باعث شده است که بانک‌های اروپایی اعتماد لازم را برای همکاری با بانک‌های ایرانی نداشته و در تردید باشند.

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه ما در این مدت در وزارت خارجه برای رفع این مشکل فشارهایی را به طرف‌های مقابل وارد کرده‌ایم، عنوان کرد: این اقدامات باعث شد دولت‌های اروپایی و آمریکایی حرکت‌هایی داشته باشند اما هنوز این موضوع با تعلل پیش می‌رود و به نظر می‌رسد این معضل به تدریج رفع می‌شود البته ضعف در انضباط مالی بانک‌های داخلی نیز در باقی ماندن این مشکل بی‌تاثیر نبوده که در این باره بانک مرکزی در تلاش برای رفع آن است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وی ادامه داد:‌ فشار لابی تندروی داخل آمریکا به دولت اوباما برای ممانعت از خرید آب سنگین ایران به اندازه‌ای بود که گفتند اگر دولت از ایران آب سنگین خریداری کند به این کشور مشروعیت و اعتبار می‌دهد.

عراقچی با تاکید بر اینکه ما به اندازه کافی آب سنگین داریم و اضافه آن را صادر می‌کنیم، تصریح کرد: اقدام دولت آمریکا در خرید از ایران نشان‌دهنده توجه به کالای راهبردی و رسمیت دادن به فعالیت هسته‌ای کشورمان است.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در پایان خاطرنشان کرد: دولت اوباما و اروپایی‌ها چون برجام را دستاورد می‌دانند می‌خواهند حیات برجام ادامه داشته باشد تا جمهوری اسلامی ایران را در مسیر برجام نگه دارند بنابراین می‌خواهند تا می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند که البته فشارها و لابی‌هایی در تندی این موضوع نقش دارد.

ارسال نظر: