جنبش عدالتخواه دانشجویی:

هیات نظارت برجام از دولت بخواهد در مقابل تمدید طرح تحریم ایران اقدام متقابل انجام دهد

کدخبر: 2076235

جنبش عدالتخواه دانشجویی اعلام کرد: هیات نظارت بر برجام با صدور بیانیه‌ای رسمی تمدید قانون تحریم ایران «داماتو» را نقض صریح برجام اعلام کرده و اعلام کند دولت وظیفه دارد تا در صورت بروز این اتفاق بند ۳ قانون مذکور را اجرایی کند.

به گزارش « نسیم آنلاین »، جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای به حجت‌الاسلام حسن روحانی، علی‌ لاریجانی، محمدجواد ظریف، حسین دهقان، علی شمخانی، علی‌اکبر صالحی، سعید جلیلی، علی‌اکبر ولایتی و علی شمخانی به عنوان اعضای هیات نظارت بر اجرای برجام اعلام کرد: هیات نظارت بر برجام با صدور بیانیه‌ای رسمی تمدید قانون «داماتو» را نقض صریح برجام اعلام کرده و اعلام کند دولت وظیفه دارد تا در صورت بروز این اتفاق بند 3 قانون مذکور را اجرایی کند.

در ابتدای این بیانیه آمده است: همانطور که مطلع هستید طرح تمدید قانون تحریم ایران (داماتو) در کنگره و سنای آمریکا به اکثریت آرا تصویب شد. این طرح تنها یک گام دیگر به قانون شدن فاصله دارد. قانونی شدن مصوبه اخیر کنگره آمریکا، طبق گفته های محمدجواد ظریف، مسئول ارشد مذاکرات هسته‌ای، مغایر صریح برجام است.

در ادامه تاکید شد: پرواضح است که در صورت قانون شدن طرح تمدید تحریم ایران، دولت به بند 3 قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام عمل کند و تکالیف مشخص شده در آن را اجرایی کند. در بند 3 قانون فوق‌الذکر آمده است: «دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده و یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به طوری که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی سازی کشور به یکصد و نود هزار سو افزایش یابد. شورای عالی امنیت ملی مرجع رسیدگی به این موضوع می‌باشد. دولت باید ظرف مدت چهار ماه برنامه خود را برای این منظور جهت تصویب به شورای عالی امنیت ملی ارائه کند»

این اتحادیه دانشجویی ادامه داد: باید اطلاع داشته باشید که این تنها باری نیست که شروط تعیین شده از نظام اسلامی نادیده گرفته شده و عملا نقض شده است. تصویب قانون ویزا در آمریکا، برداشت 2 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در آمریکا و عدم لغو موثر تحریم‌‌ها در حوزه بانکی و مالی که در گزارش مجلس شورای اسلامی از اجرای برجام منعکس شده است، نمونه‌هایی از نقض شروط ابلاغیه رهبر معظم انقلاب و قانون مصوب مجلس است. نقض شروط و مصوباتی که شوربختانه با انفعال و سکوت هیات نظارت بر برجام مواجه شده، و موجبات جسور شدن طرف آمریکایی، در نقض بیشتر تعهداتش را فراهم آورده است. نقض عهدهای طرف آمریکایی و عدم واکنش متناسب دولت جمهوری اسلامی ایران، این سوال را در ذهن مردم و دانشجویان ایجاد کرده که مماشات هیات نظارت بر برجام با اقدامات مخرب دولت آمریکا تا کجا ادامه خواهد داشت؟ و اعضای آن هیات چه زمانی قرار است به وظایف قانونی خود عمل کنند؟

در ادامه تصریح شده است: دانشجویان انقلابی بیم آن دارند که حب برجام چشم اعضای هیات نظارت بر اجرای برجام را بر اقدامات مخرب دولت آمریکا بسته باشد و سبب شود تا با وجود نقض تعهدات مکرر طرف مقابل، ایران همچنان بر این خسارت محض متعهد بماند.

در خاتمه تاکید شد: آنچه که جنبش عدالتخواه دانشجویی از شما اعضای هیات نظارت بر برجام انتظار دارند این است که با صدور بیانیه‌ای رسمی تمدید قانون تحریم ایران (داماتو) به هرصورتی را نقض صریح برجام اعلام نموده و اعلام کنید دولت وظیفه دارد تا در صورت بروز این اتفاق بند 3 قانون مذکور را اجرایی کند.

ارسال نظر: