نوبخت در صحن علنی مجلس:

یارانه نقدی ۴ میلیون و ۸۵۳ هزار نفر تا اول بهمن قطع شد

کدخبر: 2090108

سخنگوی دولت گفت: یارانه نقدی ۴ میلیون و ۸۵۳ هزار و ۳۸۶ نفر تا تاریخ اول بهمن سال جاری قطع شد.

به گزارش « نسیم آنلاین »، تسنیم نوشت: محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست علنی امروز (شنبه، 14 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 96 در مخالفت با پیشنهاد یکی از نمایندگان در خصوص حذف یارانه 20 درصد افراد جامعه تا پایان سال 96 گفت: در راستای احکام قانونی و اینکه به‌صورت هدفمند منابع سازمان هدفمندی یارانه‌ها به اقشاری برسد که نیازمند هستند، حذف یارانه خانواده‌های پردرآمد صورت گرفت.

وی با بیان اینکه تا تاریخ اول بهمن سال جاری یارانه نقدی 4 میلیون و 853 هزار و 386 نفر حذف شد، ادامه داد: مجلس نظر داشت یارانه افرادی که درآمد بالای 3 میلیون تومان در ماه داشته باشند، حذف شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: استحضار دارید که این حکم به‌منزله این است که اگر فردی که در تهران زندگی می کند؛ مستأجر باشد، بیمار داشته باشد و یا فرزند او دانشجو باشد، اما کل درآمد ماهانه‌اش به 3 میلیون تومان برسد، این فرد ثروتمند تلقی شده و باید یارانه او قطع شود که به‌نظر ما این عادلانه نبود.

نوبخت افزود: با اینکه ما یارانه 4 میلیون و 800 هزار نفر را براساس قانون حذف کردیم اما نامه‌های فراوانی از دفاتر خود نمایندگان مجلس دریافت کردیم مبنی بر اینکه یارانه بعضی از بازنشستگان آموزش و پرورش قطع شده است به‌استناد اینکه کل درآمد ناخالص مربوط به این خانوارها 3 میلیون تومان بوده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: این حکم که اجبار کنیم 20 درصد یارانه افراد جامعه حذف شود و با عنایت به اینکه 4 میلیون و 800 هزار نفر شناسایی شدند، لذا ناچار به حذف شدیم، اما پس از آن با توجه به مدارکی که بعضی از این افراد ارائه دادند، متوجه شدیم حذف یارانه این افراد واقعاً ظلم است و مجبور شدیم مجدداً یارانه آنها را وصل کنیم.

نوبخت تأکید کرد: سازمان هدفمندی یارانه‌ها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از حذف یارانه کسانی که مستحق دریافت یارانه نیستند، بسیار استقبال می‌کند اما این گونه اجبارها جز اینکه نارضایتی ایجاد کند و به افراد نیازمند که در عسرت هستند، فشار وارد آورد، چیز دیگری نیست.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه مجلس در تمام روند بررسی بودجه و برنامه ششم تلاش کرد به مردم خدمت برساند، گفت: این نوع اجبار و مضاف به آنچه در حذف یارانه‌ها صورت گرفت نارضایتی وسیع ایجاد می‌کند و مردم همه اینها را به حساب مجلس می‌گذارند ضمن اینکه دولت نیز حساب خود را از حساب مجلس جدا نمی‌داند بنابراین حذف گسترده یارانه افراد جامعه منجر به نارضایتی از نظام خواهد شد.

ارسال نظر: