حسن روحانی:

امام (ره) یاد داد که در کنار مردم می توانیم مردم سالاری اسلامی را بسازیم

کدخبر: 2345515

امام خمینی (ره) به ما یاد داد که در کنار مردم می توانیم مردم سالاری اسلامی را پابرجا سازیم و با تکیه بر مردم می توان با ابر قدرت ها مبارزه و ایستادگی کرد.

حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در حاشیه تجدید میثاق اعضای هیئت دولت با آرمان‌های امام خمینی (ره)، با بیان اینکه بسیار خوشحال هستیم که خداوند به ما توفیق داد تا در این ایام مبارک به تربت پاک امام(ره) مشرف شویم و بار دیگر با آن امام بزرگوار عهد و پیمان ببندیم، گفت: ایام دهه فجر سال ۵۷ به عنوان روزهای تاریخ ساز برای کشور عزیزمان و همه مسلمانان بود.

وی افزود: نهضتی که تغییر به همراه دارد وقتی آرام می نشیند که به نظام منتهی شود. حرکت و انقلابی که پایانش استقرار یک نظام نباشد به آشوب بیشتر شباهت دارد. امام عزیز و بزرگوار ما توانست دو یادگار بزرگ را برای تاریخ و کشور ما به ارمغان بیاورد و آن جمهوریت و اسلامیت بود.

روحانی با بیان اینکه امام به خوبی احساس کرده بود که با وجود سلطنت، مردم سالاری امکان پذیر نیست، اظهار داشت: امام تجربه مشروطه را پیش رو داشت که بعد از آن همه فداکاری و تلاش و تشکیل عدالتخانه و تاسیس مجلس شورای ملی، قدم به قدم از حضور مردم کاسته شد و با وجود سلطنت، نظام مشروطه ای باقی نماند.

وی تاکید کرد: انتخاباتی که در روزهای اول مشروطه توسط آرا و رای مردم بود کم کم به جایی رسید که در میان جمعی و درباری، افراد منتخب می شدند و آن گاه تشریفات انتخاباتی در کشور انجام می گرفت از این رو از قبل همه می دانستند چه کسانی به مجلس شورای ملی خواهند رفت و نمایندگان همه حوزه های انتخابیه روشن بود به همین جهت امام به این نتیجه رسید که با وجود سلطنت و دیکتاتوری، دموکراسی و مردم سالاری امکان پذیر نیست.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد بودند که به امام پیشنهاد می کردند نظام مشروطه ای با سلطانیِ ضعیف بماند یا نظام مشروطهای بماند بدون سلطان یا نظامی تاسیس شود بر مبنای خلافت اسلامی؛ امام هیچ یک از آنها را نپذیرفت و در میان همه مشورتها، جمهوری اسلامی را برگزید.

روحانی با بیان اینکه امام نه تنها پدر اسلام خواهی در تاریخ سرزمین ما بود بلکه پدر جمهوری خواهی نیز در تاریخ ایران بود،اظهار داشت: جمهوریتی که با دیانت و اسلامیت پیوند نخورد آن جمهوری هم باقی نمی ماند و به استبداد تبدیل می شود.

وی بیان کرد: به همین دلیل بود که امام اصرار داشت «جمهوری اسلامی» نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد. آنچه هدف امام بود آن بود که حکومت در چارچوب اسلام به دست مردم باشد و امام می دانست که عدالت، اصلاح در جامعه و رشد و توسعه بدون حضور مردم امکان پذیر نیست.

رئیس جمهور تاکید کرد: اینکه امام فرمود میزان رای ملت است را به عنوان یک شعار نفرمود. امام می دانست که اگر مردم در هر صحنه ای حضور داشته باشند پیروزی نهایی همان جاست و اگر مردم غایب باشند بی تردید ما به موفقیتی دست نخواهیم یافت.

روحانی تاکید کرد: به همین دلیل تاکید امام بر این بود که مردم ولی نعمت ما هستند از این رو تاکید می کردند در همه انتخابات مردم ما شرکت کنند و تاکید امام بر این بود که انتخاب کردن حق مردم است و هر آن‌کس که مردم را از انتخاب کردن باز دارد و نگذارد در میان سلایق مختلف آن که می خواهند برگزینند و هر آن کس که مردم را برای حضور پای صندوق آراء دلسرد کند، حتما از مشی و راه امام فاصله دارد.

وی گفت: امام (ره) به ما یاد داد که در کنار مردم می توانیم مردم سالاری اسلامی را پابرجا سازیم و با تکیه بر مردم می توان با ابر قدرت ها مبارزه و ایستادگی کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: مردم سالاری امام و اسلامیت مورد نظر ایشان فقط به یک صحنه، انتخابات، یک سال و یک روز ختم نمی شود بلکه ما همیشه باید مردم خواه باشیم و باید همواره به نظر مردم احترام بگذاریم.

روحانی تصریح کرد: در سیاست داخلی و خارجی و همچنین در سیاست های اقتصادی و فرهنگی نباید نظرات، اعتقادات و تفکرات مردم از یاد برود.

وی تاکید کرد: باید بدانیم اقامه دین و عدل به دست مردم امکان پذیر است و باید بدانیم که شرع از عرف فاصله ندارد و ما باید کاری کنیم که فرهنگ اجتماعی مان در چارچوب مقررات اسلام همان عرف متشرعه ما باشد.

رئیس جمهور اظهار داشت: اگر راه امام را ادامه دهیم، امروز هم که در سخت ترین شرایط تاریخ اقتصادی و سیاسی هستیم، از این مسیر به خوبی عبور خواهیم کرد.

روحانی تاکید کرد: اگر امروز بعد از دو سال در برابر تحریم های بی سابقه، ملت ما به خوبی ایستادگی و مقاومت کرده اند به این دلیل است که مردم باور کرده اند که ظلم و تجاوز از ناحیه ستمگران است و باور کرده اند که نظام اسلامی ما در مسیر صحیح و درست قرار دارد و باور دارند که سیاست ما نباید سیاست ذلت و تسلیم باشد، گرچه ما سیاست تنش و تقابل را هم قبول نداریم.

وی با بیان اینکه مردم ما می دانند امروز راهی جز استقامت و ایستادگی در مقابل متجاوزان وجود ندارد،افزود: متجاوزانی که نه تنها بر ملت ما ظلم کرده و می کنند بلکه بر همه مسلمانان جهان و به ویژه بر ملت مظلوم فلسطین ستم می کنند و در این روزها می بینیم ننگ بزرگی را که در تاریخ به عنوان معامله قرن مطرح کرده اند، تا چه حد برای همه مسلمانان و آزادی خواهان جهان تنفرانگیز است.

رئیس جمهور تاکید کرد: در برابر متجاوز راهی جز استقامت، ایستادگی و وحدت پیش روی ما نیست. امید، وحدت و نشاط را از مردم نگیریم که بی تردید پیروز نهایی این صحنه خواهیم بود.

«خبرگزاری مهر»

ارسال نظر: