ایزدی: اگر به قبل از ژانویه 2017 بازگردیم، باختیم

کدخبر: 2366328

فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا گفت: آقای روحانی گفته است به قبل از ژانویه ۲۰۱۷ بازگردیم، در عمل قابل درک نیست؛ چراکه در دوره ترامپ شاهد اعمال تحریم‌هایی بودیم که توسط کنگره و نه رئیس‌جمهور وضع شده بود. در واقع آن تحریم‌ها از سوی ترامپ نبود.

فواد ایزدی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل آمریکا در خصوص پیشنهاد اخیر روحانی به بایدن مبنی بر بازگشت به پیش از ژانویه 2017 اظهار داشت: نکته نخست این است که اکنون صحبت کردن از مذاکره، فرصت و فرصت‌سوزی، به طور قطع در راستای منافع ملی کشور نیست. در راستای منافع مذاکره نیز نیست.

وی افزود: زمانی که مدام نسبت به مذاکره علاقه نشان بدهیم و هر بار طرح جدیدی در این رابطه مطرح بکنیم، طرف مقابل احساس می‌کند که تحت فشار هستیم و سیاست فشار حداکثری جواب داده است. در نتیجه احساس می‌کند کالایی که در دست اوست؛ یعنی برجام ارزش بیشتری دارد و قیمتش را بالا می‌برد.

ایزدی خاطرنشان کرد: سخنان آقای رئیس‌جمهور در راستای منافع کشور نیست و برای مذاکره نیز مفید نیست. مقامات کشور در شرایط کنونی باید نسبت به بحث مذاکره و برجام بی‌تفاوت باشند. طرف مقابل تعهدی را پذیرفته، ایران تعهداتش را انجام داده، اما آن‌ها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند. پس باید ابتدا آمریکا به تعهداتش عمل کند. باید دانست اگر توافق جدیدی هم حاصل شود، نتیجه‌ای نخواهد داشت. آمریکا اگر می‌خواست به خوبی عمل کند به تعهداتش در برجام عمل می‌کرد.

این کارشناس مسائل آمریکا بیان داشت: اما در خصوص اینکه آقای روحانی گفته است به قبل از ژانویه 2017 بازگردیم، در عمل قابل درک نیست؛ چراکه در دوره ترامپ شاهد اعمال تحریم‌هایی بودیم که توسط کنگره و نه رئیس‌جمهور وضع شده بود. در واقع آن تحریم‌ها از سوی ترامپ نبود.

وی اضافه کرد: اگر به قبل از ژانویه 2017 بازگردیم، به نفع کشور نیست و سوال این است که تحریم‌های پس از ژانویه 2017 را چه خواهیم کرد؟ طرح‌های این‌چنینی که به نظر می‌رسد پخته هم نباشد، به نفع کشور نیست. حرفی که امروز مسئولان کشور باید بگویند، همان حرفی است که رهبر انقلاب بیان کردند.

ایزدی گفت: ما دو مسیر پیش رو داریم که یک مسیر رفع تحریم‌هاست و تاکنون به جایی نرسیده است. با وجود اینکه مذاکرات زیادی انجام شده است و وزیر کنونی امور خارجه کشورمان در دیدار با طرف‌های آمریکایی رکورد زده است. روش دیگر دور زدن و خنثی کردن تحریم‌هاست که امروز باید روش دوم را اجرا کنیم. این باید حرف تمامی مسئولان کشور باشد. برجام‌ عبرت‌هایی داشت که متاسفانه این عبرت‌ها توسط دولت، درک نشده است و انگار نه انگار که تجربه‌ برجام پیش روی ما است. دولت روحانی به گونه‌ای رفتار می‌کند که انگار در سال اول خود قرار داد و تجربه مذاکره با آن کشور را ندارد. متاسفانه دولت درس‌های مذاکره با آمریکا را نگرفته است.

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: