هشدار سواستفاده دشمن از واکسن‌‌ اهدایی فایزر!

کدخبر: 2368574

زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس جمهور نسبت به استفاده از واکسن فایزر در ایران هشدار داد و خواستار پاسخ‌گویی درباره چرایی ورود و انتقال این واکسن به کشور شده است.

زهره الهیان نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به روحانی تصریح کرد که انتشار خبر ورود و توزیع واکسن از شرکت‌ فایزر آمریکایی نگرانی‌ها و سئوالات جدی را در افکارعمومی ایران پدید آورده است.

متن نامه زهره الهیان به شرح ذیل است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای روحانی رئیس جمهور محترم

سلام علیکم؛

در روزهای اخیر خبر ورود 150 هزار واکسن از شرکت فایزر که گفته می‌شود توسط برخی از خیرین خریداری و به ایران اهدا شده است نگرانی‌ها و سؤالات جدی را در خصوص این اقدام تأمل برانگیز ایجاد کرده است

این واکسن هنوز در مرحله آزمایش انسانی است بسیاری از عوارض و مسائل مربوط به ایمنی آن مشخص نشده است. ورود آن به کشور از طریقی غیر از وزارت بهداشت(اهدایی خیرین! و از طریق هلال احمر) آن هم به اندازه تزریق برای 75 هزار نفر چه آورده‌ای برای کشور می‌تواند داشته باشد؟ درحالی‌که در شرایط فعلی نیاز کشور 120 میلیون دوزواکسن است .آیا این کار جز این معنی به ذهن متبادر می‌کند که شرکت قصد دارد این دارو را بر روی مردم ایران آزمایش کند؟

تعداد واکسن‌های اهدایی 150 هزار عدد می‌باشد که با توجه به نیاز به 2 دوز واکسن برای هر فرد ، تنها برای 75 هزار نفر واکسن تزریق خواهد شد. با توجه به جمعیت بیش از 85 میلیونی کشور، تزریق این تعداد واحد چه تأثیری بر پیشگیری و کنترل کرونا در کشور خواهد داشت؟! و چه دلیلی برای ورود این واکسن‌ها می‌تواند وجود داشته باشد؟

در حالی که شرکت اهدا کننده واکسن ( فایزر) سابقه خوبی در تولید واکسن به خصوص واکسن کووید 19 ندارد و گزارشات متعددی مبنی بر واکنش‌های آلرژیک و فوت و ناهنجاری‌های خاص بعد از تزریق واکسن این شرکت گزارش شده است و در حال حاضراین شرکت تخلف‌های کلانی را نیز در کارنامه خود دارد و به عنوان یک شرکت که به شدت دنبال مقاصد اقتصادی است شهرت دارد.

بر اساس نظر کارشناسان و اطلاعات منتشر شده واکسن فایزر یک واکسن گران‌قیمت است. همچنین شرایط نگهداری و حمل این واکسن شرایط ویژه‌ای را می‌طلبد. به دلایل ذکر شده این واکسن در سبد خرید وزارت بهداشت نیست. بنابراین چه دلیلی برای آزمایش این واکسن بر روی مردم ایران وجود دارد؟

یکی از تهدیدات مطرح شده ناشی از تزریق واکسن توسط کارشناسان بحث نانوبوردها و استفاده از واکسن برای تزریق نانوبوردها به بدن در جوامع مختلف برای مقاصد سوء و غیر انسانی است. سوال این است که با توجه به سوء نیت غرب در تعامل با ایران در موارد مشابه(از جمله واردات خون‌های آلوده) چه تضمینی برای عدم سوء استفاده از این واکسن‌ها برای این مقاصد و اهداف مشابه وجود دارد؟

ایران کشوری است که سابقه درخشانی در ساخت واکسن دارد به علاوه اولین کشور تولید کننده واکسن در منطقه بوده است.همچنین حداقل 7 شرکت در زمینه تولید واکسن در کشور فعال هستند که یکی از این شرکت‌ها به مرحله تولید انسانی هم رسیده است. بسیاری ازاین شرکت‌ها شرکت‌های دانش بنیان هستند که با حمایت‌های لازم می‌توانند به نقطه عطف در سلامت واقتصاد سلامت تبدیل شوند ونیز آیا بهتر نیست به جای القای نیاز به واکسن خارجی در اذهان عموم مردم به حمایت همه جانبه از این شرکت‌ها بپردازیم ؟

نکته آخر این که اقدامات بومی و تأثیرگذار مانند طرح شهید سلیمانی با هدف پیشگیری و ردیابی بیماری در کل کشور با تکیه بر مشارکت مردم و بسیج مردمی با رویکرد پیشگیری تأثیر قابل توجهی بر کنترل بیماری داشته است. این در حالی است که شواهد نشان می‌دهد دولت در حمایت از این طرح کوتاهی کرده است. حال این سوال مطرح می‌شود که بهتر نیست به جای ترویج تب خرید واکسن خارجی و هزینه کرد دهها میلیون یورو برای خرید واکسن های خارجی به اقدامات پیشگیرانه و در دسترس تمرکز شود تا زمینه را برای تزریق واکسن‌های ایمن و مطابق با اصول ایمنی وامنیت وسلامت فراهم سازد ؟.

دکتر زهره الهیان پزشک متخصص وعضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

«خبرگزاری تسنیم»

ارسال نظر: