حجاب نیازمند استقرار و انتقال باور‌ها

کدخبر: 2377167
خبرنگار:

عضو دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: پوشش عفیفانه و حجاب نیازمند استقرار و انتقال باور‌ها در الگو‌های رفتاری و تصمیمات مهم زندگی فردی و اجتماعی است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حسن بنیانیان مدیر گروه پیوست‌نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در موضوع حجاب و پوشش شرایط روحی، جسمی، خانوادگی و اعتقادی سیاست‌گذاران به شدت تأثیرگذار است. البته ما در کلیت سیاست‌گذاری دچار اختلالاتی هستیم که یکی از آن‌ها ضعف در مسئله‌شناسی، ضعف در تحقیقات در شناخت علل، ضعف در کشف راه حل‌ها و ضعف در سیاست گذاری هستیم.

آقای بنیانیان افزود: به میزانی که پوشش اسلامی سست شده و به جامعه منتقل می‌شود، بازخوردی که به شخصیت افراد بازمی‌گردد ابعاد بزرگی پیدا می‌کند؛ لذا مسئله حجاب در جامعه آغاز دوره‌ای از سبک زندگی است که باید بدان پرداخت.

وی همچنین گفت: سبک زندگی که در آن زیست می‌کنیم در پدیده حجاب و پوشش تأثیر فراوانی دارد. زمانی در غرب تفکری ایجاد شد که طبق آن میل ازدواج کاهش پیدا کرده و تعداد زیادی از زنان نیز به این سمت رفتند که به دنبال امیال مردان بروند. امروز خانواده در کشور‌های اروپایی وضع مناسبی ندارد و ممکن است این مسئله به جامعه ما نیز وارد شود.

مدیر گروه پیوست‌نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: حکومت باید تمهیداتی بیندیشد که از طریق فرهنگ‌سازی برای ایجاد رفتار درست اقدام کند. 

آقای بنیانیان گفت: در مسئله حجاب حوزه فرهنگ بسیار کوچک، اما حوزه قانون بسیار بزرگ است. ما باید در سیاست‌گذاری خود به سمت فرهنگ‌سازی حرکت کنیم.

وی افزود: پوشش عفیفانه نیازمند استقرار باور‌ها و ارزش‌های بنیادین دینی و انتقال آن در الگو‌های رفتاری و تصمیمات مهم زندگی فردی و اجتماعی است. بخش مهمی از تحولات فرهنگی کشور غیر رسمی است که باید به صورت مهم بدان پرداخته شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین گفت: رفتار زمانی ماندگار می‌شود که تأیید و تقویت رفتار جدید از سوی فرهنگ محیط، ساختار‌ها و فضای محیط پیرامون متربی انجام شود. وجود مربی محبوب برای مخاطب و ایجاد محیط دوست‌داشتنی در این زمینه بسیار مهم است.در کشور ما نقش حکمرانی در تحولات فرهنگی بسیار بزرگ است. چنانچه نهاد‌های مردمی نیز بخواهند در این‌ تحولات نقش داشته باشند، باید حاکمیت آن‌ها را در چارچوب خدمتگزاری بیاورد تا نقش مثبتی داشته باشند.

آقای بنیانیان افزود: هم اکنون با تمرکز دشمن در حوزه حجاب و پوشش مواجه هستیم و نیرو‌های خودی نیز باید توجه داشته باشند که حمله دشمن جدی است در این حوزه ظرفیت‌های بدون استفاده زیادی همچون هنر، رسانه ملی و فضای مجازی، ظرفیت عاطفه و احساس والدین برای هدایت فرزندان، ظرفیت‌های دینی و گرایشات دینی و شبکه مردمی تبلیغ دینی، ظرفیت آموزش و پرورش و ظرفیت سازمان‌های فرهنگی وجود دارد که باید به خوبی بدان‌ها پرداخت.

وی همچنین گفت: همه نهاد‌های کشور در این حوزه مسئول هستند و حکمرانی باید این مسئولیت اجتماعی را برای همه نهاد‌ها و مردم ایجاد کند تا همگان در این قضیه ورود کرده و به حل مشکلات اقدام کنند. 

 

 

ارسال نظر: