رسانه‌های فاقد مجوز شناسایی و متوقف می‌شوند

کدخبر: 2377746
خبرنگار:

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رسانه‌های فاقد مجوز در بستر وب گفت: ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی رسانه‌های فاقد مجوز و باج‌گیر را معرفی کنند تا تدابیر لازم برای برخورد با آنها را داشته باشیم. نباید بگذاریم چنین رسانه‌هایی فعالیت کنند.

فرشاد مهدی پور در آیین جشنواره خبر خوب در استان کهگیلویه و بویراحمد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی خبرنگار شهید خبرگزاری ایرنا گفت: در شرایطی که کشور ما طی سال‌های گذشته دستاوردهای بزرگی داشته و در موقعیت بسیار خوبی قرار داریم عده‌ای دنبال ضربه زدن هستند که در این راه مسیری جز جهاد تبیین نداریم.

معاون مطبوعاتی با اشاره به وظیفه اهالی رسانه در زمینه خبر خوب گفت: باید به جز بیان مشکلات به امید آفرینی پرداخته و کارهای انجام شده را تبیین کنیم و در مقابل اخبار خلاف واقع در جهاد تبیین مشارکت داشته باشیم. وی در ادامه افزود: رسانه‌های کشور باید مرجع فکری مردم باشند و این سخن که هیچ مسئله‌ای حل نمی‌شود را بیان نکنند چراکه مسئله هیچ وقت تمام نمی‌شود ولی می‌توان مسائل را حل کرد.

مهدی‌پور افزود: ۲۲ ماه پیش که بر سر کار آمدیم یارانه کاغذی منتفی شده بود اما اکنون این اتفاق افتاده است؛ در حوزه صندوق هنر تعداد اعضای صندوق کمتر از ۲۰۰۰ نفر بود که اکنون به ۶۰۰۰ نفر رسیده است و اعضای صندوق هنر سه برابر شدند.

مهدی‌پور درخصوص میزان تخصیص آگهی‌های دولتی به رسانه های استان کهکیلویه و بویراحمد گفت: میزان کل آگهی‌هایی که در سال ۱۴۰۰ در این استان توزیع شد ۶۰۰ میلیون تومان بود پارسال به ۲ میلیارد تومان رسید و امسال پیش بینی می‌شود که به ۳ میلیارد تومان برسد.

وی افزود: اکنون همه اطلاعات سامانه شفاف، در دسترس و قابل استحصال است؛ میزان آگهی‌های دولتی در این استان ۵ برابر سال ۱۴۰۰ شده است که کمک شایانی به مطبوعات است.

معاون مطبوعاتی در ادامه افزود: تلاش داریم بعد از ابلاغیه معاون محترم رئیس جمهور این موضوع را به پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌ها نیز تسری دهیم هر چند ضوابط قانونی سخت و پیچیده‌ای دارد.

مهدی‌پور با اشاره به توجه بیشتر معاونت مطبوعاتی به استان‌های محروم در ارائه خدمات حمایتی گفت: در تمامی آیین نامه‌ها و شیوه‌نامه‌ها و رتبه بندی‌های معاونت استان‌هایی نظیر کهگیلویه و بویراحمد چند برابر استان‌های برخوردار از خدمات حمایتی بهره‌مند می‌شوند؛ سال گذشته که در تامین بودجه یارانه‌ای با کاهش روبرو بودیم در استان‌های کمتر برخوردار کمترین تاثیر را در تخصیص یارانه شاهد بودیم.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به بیمه خبرنگاران با بیان اینکه یک بیمه سخت و زیان آور و یک بیمه صندوق هنر داریم گفت بیمه صندوق هنر بیمه سخت و زیان آور نیست در صندوق هنر می‌توان افراد را بیمه کرد اما بیمه آنها بیمه سخت و زیان آور تلقی نمی‌شود.

معاون مطبوعاتی با اشاره به پیوست فرهنگی در برنامه هفتم گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع را تعریف کرده و امیدواریم پیوست فرهنگی تصویب و برای همه دستگاه‌ها الزام آور شود و ادارات کل استانی بتوانند آن را پیگیری کنند و در همه مناطق اجرا شود که اگر پیوست فرهنگی صورت گیرد پیوست رسانه‌ای هم در آن نهفته است.

مهدی پور در بخش دیگری از سخنان خود در جمع اصحاب رسانه استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به موضوع مطرح شده توسط برخی رسانه‌ها مبنی بر ارائه آگهی‌های دولتی خارج از سامانه اظهار کرد: چنین اقدامی خارج از سامانه مربوطه تخلف و جرم است و لازم است مدیران کل با همراهی استانداری موضوعات اینچنینی را پیگیری کنند؛ دستگاه دولتی حق ندارند خارج از سامانه آگهی دولتی ارائه کنند این تکلیف قانونی بوده و عدول از آن مجازات سنگینی دارد.

مهدی‌پور با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های گردشگر پذیر و زیبای کشور است یادآور شد: پیشنهادی داده‌ایم که از محل درآمدهای گردشگری با تفاهمنامه‌ای که با گردشگری بسته می‌شود در صورت افزایش تعداد گردشگران در هر استان به رسانه‌های آن استان کمک شود که در بخشی از استان‌های شمالی به نتیجه رسیده است در این بین با حمایت رسانه‌ها و گردشگری هم به تعداد گردشگران افزوده می‌شود و هم رسانه‌ها از آن منتفع خواهند شد و در توانایی رسانه‌ها موثر است.

معاون مطبوعاتی همچنین به موضوع برگزاری دوره‌های آموزشی برای استان‌ها اشاره کرد و گفت: با همکاری خانه مطبوعات و بسیج رسانه دوره‌های آموزشی تدارک دیده می‌شود و بنا به نیاز هر استان دوره‌های آموزشی را برگزار خواهیم کرد تا توانمندی‌ها افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به حمایت‌های معاونت مطبوعاتی از استان‌ها گفت: در حوزه رسانه و معاونت مطبوعاتی مجموعه‌ای از ضوابط و دستورالعمل‌هایی وجود دارد که همه را به نفع استان‌ها ترمیم کرده‌ایم برای مثال استان کهگیلویه و بویراحمد که در انتخابات‌ها و شکوه حضور مردم جزء استان‌های اول به شمار می‌رود و اکنون هم در آستانه انتخابات هستیم به چنین استان‌هایی کمک خواهیم کرد چرا که دشمن به دنبال تضعیف اقتدار ملی است.
ارسال نظر: