مردمی‌سازی حکمرانی فرهنگی با 10 راهکار دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

کدخبر: 2377833
خبرنگار:

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مردمی‌سازی حکمرانی فرهنگی راهکارهای ده‌گانه‌ای را ارائه داد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در «اولین اجلاسیه ملی مردمی‌سازی دولت» با تاکید بر اصول حکمرانی و مردمی‌سازی حکمرانی فرهنگی اظهار کرد: برای حکمرانی فرهنگی باید الگوی حکمرانی تعیین شود. در غرب سه الگوی هرمی، بازاری و شبکه‌ای برای حکمرانی وجود دارد، وقتی از مردمی‌سازی سخن می‌گوییم نمی‌توان براساس حکمرانی هرمی بازاری عمل کرد الان حکمرانی غالب در کشور هرمی بازاری است باید حکمرانی متناسب با هدفمان در نظر بگیریم.

وی بیان کرد: نهادسازی موضوعی خیلی لازم است، راهپیمایی غدیر چرا موفق بود چون نهادسازی لازم صورت گرفت، توافق مفهومی در غدیر باعث موفقیت شد. در اربعین هم توافق مفهومی وجود دارد اما در حجاب توافق مفهومی نداریم، ما نتوانستیم حجاب را مردمی‌سازی کنیم چون به توافق مفهومی نرسیدیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر انسجام دستگاه‌های دولتی ادامه داد: انسجام دستگاه‌های دولتی در غدیر و اربعین باعث شد که همه به میدان آمدند هرگاه انسجام دستگاه‌ها باشد موفقیت در موضوعات هم حاصل می‌شود.

استاد خسروپناه با تاکید بر باورمندی دولت نسبت به مردم اضافه کرد: امام(ره) مردم را باور داشت جنگ جهانی سوم در ایران را به شکست کشاند و ایران پیروز شد، تحریم و جنگ جهانی بودیم اما پیروز شدیم چون مردم را باور داشت، مقام معظم رهبری نیز مردم را باور و بر حرکت‌های مردمی تاکید دارند، این دولت نیز به مردم باور دارد. اما باورمندی دولت در اصلاح ساختارهاست، مهمترین اصلاح ساختار مربوط به بانک است، اشکالم به بانک ربوی نیست بانک مانع مردمی‌سازی است، ساختاری حکمرانی هرمی بازاری است، اجازه نمی‌دهد حکمرانی مردمی، ولایی و شبکه‌ای ایجاد شود. چون اینگونه است اگر دولت هم اراده کند، باز هم موفق نمی‌شود بنابراین اصلاح ساختاری مقدم است.

وی افزود: گفتمان‌سازی موضوعی نیز باید در حکمرانی فرهنگی مورد توجه قرار گیرد، اتفاقی در کشور نمی‌افتد مگر اینکه گفتمان‌سازی لازم صورت گیرد، گفتمان‌‌سازی غدیر و اربعین از 10 سال پیش شروع شده است که اکنون نتیجه داده است، برای مردمی‌سازی باید از گفتمان‌سازی استفاده شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه سیر تدریجی مشارکت مردمی در موضوعات مردمی شاهد هستیم، ادامه داد: شکل‌گیری مردمی‌سازی غدیر و اربعین تدریجی بود. هم اکنون 3 میلیون جوان عضو داوطلب جمعیت هلال احمر است در حالی این مردمی سازی 10 سال پیش نداشتیم.

استاد خسروپناه با تاکید بر قرارگاهی شدن موضوعات فرهنگی اضافه کرد: قرارگاهی شدن موضوعات نقش مهمی در اصلاح ساختار فرهنگی دارد، وقتی غدیر و اربعین قرارگاهی شد، مردمی شد. قرارگاه باید دست مردم باشد اما وزارت کشور تسهیل‌گری کند.

وی اصول دیگر حکمرانی فرهنگی را خانواده محوری و اجتماعی محور دانست و بیان کرد: موضوعات فرهنگی باید اجتماعی محور و خانواده محور باشد، مردم باید حس کنند که کار فرهنگی باعث تحکیم خانواده و جامعه می‌شود آن وقت می توان نتیجه گرفت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اصل دهم را به عنوان اصل الاصول توحید محبتی برشمرد و ادامه داد: مردم فهیم هستند و می‌فهمند که وقتی از مردم سخن می‌گوییم برای رای، اعتبارات، خوش آمدن است یا نگاه توحیدی داریم. منظور توحید فلسفی و کلامی نیست، توحیدی که ثمره‌اش محبت به مردم است. توحید محبتی یعنی اینکه برای خدا محبت به مردم داشتن است نه اینکه منافع شخصی در نظر گرفته شود. در واقع اگر توحید محبتی شکل نگیرد تمدن سازی نوین اسلامی شکل نمی‌گیرد چون مبدا تمدن سازی مردمی سازی است.

وی درباره مردمی‌سازی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای مردمی سازی شورای عالی انقلاب فرهنگی، باید هیئت‌های اندیشه‌ورز فرهنگی اجتماعی مردمی استانی شکل بگیرد. در 11 استان این ایده را مطرح کردم تا دبیرانی برای انتخاب شود و مستقیم با ستاد فرهنگی اجتماعی ارتباط داشته باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلام به‌کارگیری دو دستیار ویژه در امور فرهنگی و اجتماعی بیان کرد: نمایندگان مردمی در ستادهای چهارگانه تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور دارند و برخی از میزهای تخصصی ذیل این ستادها به نمایندگان مردمی سپرده شده است.

وی همچنین از عضویت نماینده جبهه مردمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان عضو حقیقی خبر داد و گفت در صورت نهایی شدن این طرح آن را اجرایی خواهیم کرد.

 

ارسال نظر: