پیام خسروپناه به مناسبت روز فرهنگ عمومی

کدخبر: 2378536
خبرنگار:

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت روز فرهنگ عمومی، پیامی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌مناسبت ۱۴ آبان روز فرهنگ عمومی در پیامی ضمن گرامیداشت این روز از همه فعالانی که در راستای تعالی فرهنگ عمومی در تلاش هستند، قدردانی کرد و تأکید کرد همانگونه که ریشه بسیاری از نابسامانی‌ها را باید در کاستی‌های فرهنگ عمومی جستجو کرد در برون رفت از مشکلات اقتصادی و سیاسی هم نمی‌توان از فرهنگ عمومی غفلت کرد.

در پیام دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم

فرهنگ عمومی ظاهری، امور و مسائلی است که بارز و ظاهر و جلوی چشم است و حقیقتاً هم در سرنوشت یک ملت دخالت دارد… یعنی در مسیر زندگی و حرکت‌های آینده یک ملت تأثیر دارد. (مقام معظم رهبری)

انقلاب اسلامی ایران، در بستر فرهنگ قوی ایران توسط امام خمینی (ره) بنیانگذاری شد. امام (ره) با تکیه بر مردم، ساختار سیاسی نوینی را پی ریزی نمود که ریشه در استقلال فرهنگی کشور داشت. ساختاری که عزّت ملی را جایگزین تحقیر ملی نمود. و پیش از تغییر در ساختارهای حکومت پیشین نگرش‌ها را متحول و در پی آن تداوم اصلاح در رفتارها منجر به شکل گیری این انقلاب عظیم شد.

فرهنگ عمومی نیز ریشه در سیاست عزّت و افتخاری دارد که انقلاب اسلامی از آن آبیاری شد. چنین فرهنگی روح حاکم تمامی حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است و موید هویت پایدار ایران اسلامی است. همانگونه که ریشه بسیاری از نابسامانی‌ها را باید در کاستی‌های فرهنگ عمومی جستجو کرد در برون رفت از مشکلات اقتصادی و سیاسی هم نمی‌توان از فرهنگ عمومی غفلت کرد.

پاسداری از فرهنگ ملی نیاز به عزم و اراده ملی دارد؛ به همان اندازه که وظیفه دستگاه‌های حکومتی است، به مطالبه‌گری و اراده مردم نیز وابسته است. بدون تردید شناخت صحیح مردم از فرهنگ ملی، شناسایی و تشخیص میان عناصر و مؤلفه‌های فرهنگ ایرانی از فرهنگ بیگانه، ضمن تثبیت هویت ملی ایرانیان، قدرت ملی ایران را نیز در جهان تقویت می‌کند. در این میان گروه‌های مردمی و جوانان مؤمن انقلابی، با برنامه‌های فرهنگی خودجوش می‌توانند در عرصه جهاد تبیین نقش مهمی را در ارتقا سطح آگاهی جامعه از فرهنگ ملی ایفا کنند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در چشم‌انداز دوم انقلاب اسلامی با هدف تمدن‌سازی به خوبی آگاه است که: اقدامات مؤثر و اثرگذاری برنامه‌های فرهنگی به اراده ملی وابسته است و سیاستگذاری فرهنگی کشور بیش از پیش به یک سیاستگذاری جامعه محور احتیاج دارد. بر این اساس دستیابی به چشم انداز و اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، علاوه بر نقش آفرینی مردم، نیازمند اصلاح حکمرانی فرهنگی و سیاستگذاری و برنامه‌ریزی جامعه محور دارد. در این میان، شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل جایگاه قانونی، با انجام تمهیدات لازم و ایجاد تحول مناسب، می‌تواند با رویکردی قرارگاهی اصلاحات مطلوب در سیاستگذاری فرهنگی را ایجاد کند.

بی‌تردید شورای فرهنگ عمومی به عنوان بازوی اجرایی شورای عالی انقلاب فرهنگی، خط مقدم تماس فرهنگیِ سیاستگذار فرهنگ کشور با مردم است. شناسایی فرآیندها و تغییرات فرهنگی- اجتماعی، تسهیل‌گری برای نیروهای اجتماعی فعال در عرصه فرهنگ، پایدارسازی سرمایه فرهنگی کشور اعم از مهرورزی، خودباروی، اعتماد اجتماعی، قانون گرایی، اخلاق اجتماعی، وجدان کاری، انس با کتاب، دوری از اشرافی گری و سایر ویژگی‌های مثبت ایرانِ فرهنگی از جمله مأموریت‌های ویژه ای است که این شورا وظیفه صیانت از آنها را دارد.

در پایان ضمن گرامیداشت این روز عزیز از همه عزیزان و فعالینی که به هر نحوی در راستای تعالی فرهنگ عمومی در تلاش هستند و به طور ویژه به عزیزان و دست اندرکاران شورای فرهنگ عمومی قدردانی می‌کنم.

ارسال نظر: