مسیر جدید اعتلای محتوا در استان‌ها

کدخبر: 2378627
خبرنگار:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: امسال گام‌های بزرگی برداشتیم و از مجاری مختلف اجرایی و تقنینی این مساله را دنبال می‌کنیم که سنگ بنای کار مهمی است تا فرهنگ در دولت مردمی به جایگاه اصلی خود بازگردد.

محمدمهدی اسماعیلی ضمن تسلیت شهادت مردم مظلوم غزه و همدردی با آن ها، به نصرت الهی برای آزادی قدس شریف اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور محترم در اجلاس منطقه‌ای مانند اکو را به میدانی برای حمایت از فلسطین تبدیل کرد.

وی با اشاره به مواضع صریح رییس جمهور در دیدار‌های حاشیه این اجلاس نیز گفت: رئیس جمهور از مراودات اقتصادی و باز بودن سفارت برخی کشور‌های اسلامی در سرزمین‌های اشغالی انتقاد کرد.

وی ادامه داد: مواضع و سخنان رئیس جمهور درباره فلسطین در اجلاس‌های اخیر از موضع عزت بود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به ریل گذاری جدید برای تقویت محتوا در استان ها، به تخصیص منابع جدید به آن اشاره کرد و ادامه داد: به طور مثال ما به انجمن‌های هنری، موسیقی و تجسمی در هر استان یک میلیارد و به انجمن‌های ادبی نیز حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد اختصاص خواهیم داد.

وی  تصریح کرد: البته برای فعالیت قرآنی و مطبوعاتی نیز تخصیص مناسبی برای اقدامات فرهنگی در نظر گرفته‌ایم.

اسماعیلی درباره تخصیص یک درصد بودجه دولتی به ارتقای فرهنگی گفت: امسال گام‌های بزرگی برداشتیم و از مجاری مختلف اجرایی و تقنینی این مساله را دنبال می‌کنیم که سنگ بنای کار مهمی است تا فرهنگ در دولت مردمی به جایگاه اصلی خود بازگردد.

وزیر فرهنگ در ادامه با اشاره به تلاش سازمان حج و زیارت برای اعزام کاروان‌های عمره مفرده از ماه آتی، به موضوع سامانه نظارت مردمی در حوزه نشر و چاپ همزمان با هفته کتاب و همچنین برگزاری قرارگاه زیست عفیفانه با حضور رئیس‌جمهور اشاره کرد و افزود: موضوع عفاف و حجاب برای ما جدی است و این‌امر وظیفه قانونی و شرعی به شمار می‌آید.

وی با اشاره به لزوم تغییر ساختار‌های فرهنگی در جامعه به ترمیم برخی انگاره‌های فرهنگی تاکید کرد و گفت: طبق یک نظرسنجی در شهریور ماه امسال، مشخص شد سه چهارم مردم ایران حامی مساله فلسطین هستند و این امر اکنون به واسطه جنگ غزه حتما بیشتر هم شده است، اما متاسفانه برخی تلاش می‌کنند با ایجاد دو قطبی و گسل‌های اجتماعی، خلاف این مساله را بازگو کنند.

اسماعیلی بر همین اساس افزود: ما برای فرهنگ‌سازی در این زمینه در شورای فرهنگ عمومی روز ۱۴ مهر را به عنوان حماسه جوانان فلسطینی و ۲۵ مهر را به دلیل بمباران بیمارستان غزه به عنوان روز نسل کشی نامگذاری کردیم و رئیس‌جمهور نیز این موضوع را در نشست ریاض مطرح کردند.

 

ارسال نظر: