اتفاقات بزرگ در کشور باید در قاب مستند دیدنی شوند

کدخبر: 2378836
خبرنگار:

رئیس سازمان صداوسیما در اختتامیه جشنواره تلویزیونی مستند گفت آینده درخشان کشور در این مقطع تاریخی باید از طریق مستند نشان داده شود.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما،  مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند با حضور پیمان جبلی، رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی، معاون سیما، حسین زارع‌زاده مدیر شبکه مستند و جمعی از مستندسازان در تالار بزرگ شهر کاشان برگزار شد.

در این مراسم نفرات برگزیده بخش‌های مختلف این جشنواره اعم از فیلم مستند، مجموعه مستند، عکس و مستندنگاری معرفی از آنها تقدیر به عمل آمد.

براساس اعلام دبیرخانه هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند، در مراسم اختتامیه جشنواره تلویزیونی مستند، پاسداشت مرتضی رزاق کریمی و مصطفی دالایی از مستندسازان کشور نیز برگزار شد.

پیمان جبلی، رییس سازمان صداوسیما در اختتامیه هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: جایگاهی که در آن ایستاده‌ایم، شهر فرهنگی، راوی تمدن‌ها و دارالمومنین است. کاشان شهر بزرگانی نظیر علامه فیض کاشانی، محتشم کاشانی، کمال الملک، مشفق کاشانی، محسن قرائتی و ... است. بسیار خرسندیم که در این شهر زیبا و فرهیخته شاهد برگزاری اختتامیه جشنواره تلویزیونی مستند هستیم. به همکاران خودم در شبکه مستند سیما و آقای محسن یزدی بابت برگزاری این دوره از جشنواره خسته نباشید می‌گویم و از زحماتشان تشکر می‌کنم. به آقای زارع زاده نیز این مسئولیت را تبریک می گویم و امیدوارم قوی تر از قبل به این مسیر ادامه بدهند.  

وی ادامه داد: می‌خواهم اشاره‌ای به رویداد بزرگی که در تاریخ معاصر ما رخ می‌دهد، اشاره کنم و یاد ۸۰ شهید خبرنگار و خون نگار فلسطینی را گرامی بدارم که این حماسه بزرگ را به دنیا نشان دادند. امیدوارم شاهد منطقه بدون اسراییل باشیم. دشمن صهیونیستی خیال پردازی می‌کند، اما واقعیت چیز دیگری را نشان می‌دهد. خوشحالیم که مقاومت و اهالی آن یک قدم از هدفشان عقب ننشسته‌اند. مقاومتی که مصداق انسان دوستی و وفاداری است. غزه یک قدم عقب نشینی نکرده و از این به بعد نیز رژیم صهیونسیتی را بیشتر منکوب خواهد کرد. واقعیت نشان می‌دهد که در آینده شاهد فلسطین آزاد و منطقه بدون اسراییل خواهیم بود. مستندسازان ما باید خود را برای به تصویر کشیدن آن روز بزرگ آماده کنند که دور هم نخواهد بود.  

رییس سازمان صداوسیما گفت: یکی از پرمخاطب‌ترین مستندهایی که همواره مورد توجه مخاطبان بوده، آثار حیات وحش، محیط زیست و طبیعت است. کسانی که در عرصه محیط زیست و در اقلیم زیبا و پر موضوع ایران فعالیت می‌کنند، تشکر می‌کنم، به ویژه کسانی که راوی ایران زیبا شده‌اند. این دوره از جشنواره عرصه درخشش این مستندسازان عزیز است.

وی با اشاره به برگزاری هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: سال گذشته در همین جشنواره گفتم و امسال هم تکرار می کنم که رسانه ملی خانه مستندسازان است و با افتخار آنها را در آغوش می‌کشد. افتخار می‌کنیم که قاب رسانه ملی مزین به آثاری است که توسط مستندسازان جوان و پیشکسوت کشورمان تولید می‌شود. بهترین عرصه برای نمایش مستندها رسانه ملی است. آثاری که از دورترین روستاها در ایران تا شهرها و شهرستان‌ها با تنوع اقلیمی و فرهنگی و زیستی متنوع را به تصویر می‌کشند. ما برای تقویت مستندسازی در ساختار معاونت سیما و مرکز سیمرغ، ساختاری قوی را برای حمایت از مستندسازان ایجاد کردیم. نکته دیگر که در جشنواره سال گذشته اشاره کردم و اکنون نیز از آقای برمهانی پرسیدم که آیا امکان اجرایی شدن آن هست یا خیر، بین‌المللی شدن جشنواره تلویزیونی مستند است. باید این جشنواره را به جشنواره بین‌المللی مستندهای تلویزیونی تبدیل کنیم. در رویکرد جدید رسانه ملی و اهداف تحولی سازمان صدا و سیما، نگاه منطقه‌ای و جهانی را مورد حمایت و توجه قرار داده ایم و باید بیش از پیش به این عرصه توجه کنیم.  

وی ادامه داد: مطلع شدم مستند بسیار خوبی با همکاری تیم ایرانی در غزه تولید شده است. نمونه این کارها را به صورت متعدد می‌توان انجام داد. بسیار خوب است که مستندسازان ما با مشارکت فیلمسازان کشورهای دیگر کار کنند و مستندهای بین‌المللی تولید شود. باید این خبر را بدهم که هم اکنون چند مستند فاخر با شیوه تعامل و همکاری بین مستندسازان ایرانی و خارجی در حال تولید است و امیدوارم از سال های آینده شاهد تولید مستندهای بین‌المللی باشیم. ‌

جبلی درباره عرصه‌های متنوع تولید مستند گفت: دقت داشته باشیم که در یک فراز بسیار مهم تاریخی هستیم و این روزها در آینده ایران عزیز ما نقطه عطف خواهد شد. سال گذشته گفتم که منطقه بوشهر و پارس جنوبی منطقه بسیار مهمی است و اتفاقات مهمی که در آنجا رخ می‌دهد باید به نمایش گذاشته شود که البته تاکنون مستندی از آن را ندیده‌ایم. علاوه بر این، اتفاقات بسیار بزرگتری در کشورمان وجود دارد که باید از قاب مستند دیدنی شوند. ‌ هفته گذشته بنده از کارخانه بزرگ کشتی سازی شهید محلاتی در بوشهر بازدید داشتم. شما مستندسازان باید با دوربین روشن سراغ این کارخانه‌ها بروید و آنها را به نمایش بگذارید. ما نیازمند نمایش آینده روشن در این مقطع تاریخی هستیم. ‌باید این آینده درخشان به جوانان ما نشان داده شود. از مستندسازان کشور می‌خواهم که این افتخارات را در برابر دیدگان مردم به نمایش بگذارند. رسانه ملی آماده حمایت از تولید این آثار است.

ارسال نظر: