میزان مخاطبان برنامه‌های نوروزی صداوسیما اعلام شد

کدخبر: 2379326
خبرنگار:

نشست خبری «گزارش برنامه های نوروز و رمضان ۱۴۰۳ رسانه ملی» با حضور مدیران و مسئولان سازمان صداوسیما برگزار و آمار بینندگان برنامه‌های نوروزی صداوسیما اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری «گزارش برنامه های نوروز و رمضان ۱۴۰۳ رسانه ملی» امروز سه‌شنبه ۲۸ فروردین با حضور معاونان و مسؤولان سازمان صدا و سیما در سالن کوثر این سازمان برگزار شد.

سلیم غفوری قائم‌مقام معاونت سیما در ابتدای نشست بیان کرد: برخی از سریال ها مثل «زیرخاکی» و «رستگاری» به پایان رسید و برخی سریال‌ها هنوز ادامه دارد. در میان برنامه‌های افطار قله برنامه‌ها «محفل» و «زندگی پس از زندگی» بود.

وی اضافه کرد: ما برای ماه رمضان ۱۰ برنامه ویژه افطار، ۹ برنامه سحر داشتیم و در مجموعه حدود ۵۰ برنامه تدارک دیده شد. ۵۰ درصد برنامه‌ها گفت‌وگومحور حدود ۱۴ درصد مسابقه، ۲۴ درصد کلیپ، ۷ درصد گزارش، سه و نیم درصد پویانمایی داشتیم.

در ادامه احمد خورشیدی مدیر سایت تلوبیون درباره عدد بازدیدهای تلوبیون در ساعات منتهی به تحویل سال عنوان کرد که ۵۰ میلیون دقیقه ۲۴ ساعت پایانی سال تحویل دیده شده است.

وی شبکه‌های پربیننده در ساعات تحویل سال را به ترتیب شبکه‌های سه، یک و دو اعلام کرد.

خورشیدی با اشاره به اینکه آمار تماشای سریال‌ها براساس میانگینی که در هر قسمت از آنها دیده‌شده سنجیده‌اند، بیان کرد: در این میان سریال «نون.خ» در هر قسمت با ۱۵۰ هزار بازدید در صدر است و بعد از آن سریال «زیرخاکی» با ۱۴۰ هزار بازدید در هر قسمت، «هفت سر اژدها» با
۱۰۷ هزار بازدید و «رستگاری» با ۳۷ هزار بازدید و فصل جدید «جومونگ» حدود ۴۷ هزار بازدید به ازای هر قسمت دیده شده است.

در ادامه محسن شاکری‌نژاد رییس مرکز تحقیقات صدا و سیما درباره روند نظرسنجی‌ها گفت: ما هر ۲ هفته یک بار میزان مخاطبان سریال را می‌سنجیم. برنامه‌های شاخص هر ماه یک بار سنجیده می‌شود چون نه بودجه و نه وقت را داریم که همه برنامه‌ها را بسنجیم اما هر فصل کلیت مخاطب رسانه ملی را از درب منازل می‌سنجیم.

وی اضافه کرد: در آخرین نظرسنجی کلیت مخاطب ۶۶ درصد در تهران و مراکز بوده است. پرسشگرهای ما در تهران و مراکز استان مستقر هستند. میزان مخاطب رسانه ملی به طرز معناداری در شهرستان‌ها و روستاها بیشتر از مراکز استان است. ۱۵ هزار داده آماری در این باره داشتیم و میزان مخاطب در شهرستان ۶۹.۹ درصد و میزان مخاطب در روستاها ۷۸.۷ بوده است. اظهار نظری هم قبلا داشتم که نکته‌ام این بود امروز چالشی جدی بین فضای برودبند و برودکست وجود دارد و در چنین فضایی این عددها که در حال حاضر داریم معجزه است.

شاکری‌نژاد درباره فرایند نظرسنجی‌ها تصریح کرد: ما مدل‌های متنوعی داریم، به طور مثال از هزار نمونه نظرسنجی می‌کنیم و مطابق استانداردهای جهانی همچون موسسه گالوب هم پیش می‌رویم که بر اساس ۳۰۰ میلیون جمعیت آمریکا همین مدل نظرسنجی می‌کند.

وی اضافه کرد: در عین حال در مدل‌های دیگری تا ۴۰ هزار نفر نظرسنجی هم داریم. یکی از معیارهای نظرسنجی شب انتخابات است و در انتخابات مجلس عددی که مرکز تحقیقات سازمان اعلام کرد هفت دهم درصد با نتیجه واقعی تفاوت داشت.

رییس مرکز تحقیقات صدا و سیما درباره تغییر برخی نظرسنجی‌ها نسبت به آمارها عنوان کرد: ما پنج فروردین اولین گزارش را درباره برنامه‌ها دادیم که مخاطب زندگی پس از زندگی ۱۷.۹ و محفل ۱۷.۵ درصد بوده است.

شاکری‌نژاد در ادامه گفت: سریال «نون.خ» با ۴۱.۵ درصد پربیننده‌ترین سریال است که این آمار از فصل قبلی این سریال ۱۰ درصد بالاتر است. امسال برنامه‌ها هشت درصد بیشتر نسبت به سال گذشته مخاطب داشته‌اند و ما در همه آیتم‌های رمضان افزایش مخاطب داریم، جز در برنامه‌های ویژه شب قدر که چند درصد ریزش داشته است. همچنین آمار مخاطبان سریال «زیرخاکی» با ۲۴.۹ و «هفت سر اژدها» با ۲۲.۵ درصد و «رستگاری» با ۱۵.۵ درصد بوده است.

وی در ادامه از تغییر آمار ۲ برنامه با اختلاف کم خبر داد و توضیح داد: ما چندبار نظرسنجی داریم که در اولین گزارش‌های ما «زندگی پس از زندگی» در رتبه اول بود و در گزارش‌های آخر ما «محفل» پربیننده‌تر از آن بود؛ مخاطب «محفل» ۲۷.۹ درصد و «زندگی پس از زندگی» ۲۷.۱ درصد بوده است.

در ادامه سلیم غفوری قایم مقام معاونت سیما در پاسخ به خبرنگار مهر درباره کیفیت پایین سریال ها در نوروز سال جاری و اینکه چرا با بیان کرد: قرار بر این است که سریال‌ها با فیلمنامه کامل وارد تولید شوند و دفتر فیلمنامه‌نویسی هم برای همین ایجاد شد اما فرایندی که دفتر فیلمنامه شروع کرده است هنوز فیلمنامه‌هایش به خروجی نرسیده‌اند و سریال‌های  «هفت سر اژدها» و «رستگاری» در دوره قبل وارد مرحله ساخت شدند.

غفوری اضافه کرد: «نون.خ» و «زیرخاکی» جزو فیلمنامه‌هایی بودند که در دوره جدید ساخته شده‌اند. از حیث مخاطب کیفیت «نون.خ» امسال از سال گذشته بالاتر بوده است که به همین دلیل مخاطبش هم بیشتر شده است اما از این پس حتما قرار است با فیلمنامه کامل وارد تولید سریال شویم. پیش از این کار در مرحله سیناپس هم که بود وارد تولید می‌شدند.

قایم مقام معاونت سیما در ادامه در پاسخ به اینکه چرا دیگر سریال‌ها خیابان خلوت‌کن نیستند تصریح کرد: الان در دنیا شبکه‌ای ندارید که ۹۰ درصد مخاطب داشته باشد. در سایر رسانه‌ها هم این اتفاق افتاده است، مثلا زمانی تیراژ روزنامه‌ها به میلیون می‌رسید ولی الان به اجبار به ۱۰۰ هزار می‌رسد. این اتفاق رخ داده است چون مردم از بسترهای دیگر نیاز خود را تامین می کنند.

وی درباره همکاری با کارگردان‌های مطرح یادآور شد: ابراهیم حاتمی‌کیا، داوود میرباقری، ۲ تن از نام‌دارترین کارگردان‌های حال حاضر، با تلویزیون کار می‌کنند و دیگر کارگردان‌ها هم آثارشان به تدریج به آنتن می‌رسد.

غفوری در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ۲ برنامه افطار که پربازدید بوده‌اند نیز گفت: «زندگی پس از زندگی» و «محفل» هیچ اتکایی به چهره‌های شاخص ندارند، اولی براساس روایت و «محفل» هم بر اساس «تولید تلویزیونی» شکل گرفته است.

وی همچنین درباره سلبریتی‌ها اعلام کرد که مشکلی برای همکاری با چهره‌ها وجود ندارد.

علی بخشی‌زاده معاون صدا از دیگر حاضران در این نشست به ارایه آماری از برنامه‌های نوروز و رمضان پرداخت.

وی با اشاره به رویکرد معاونت صدا یاداور شد: برنامه‌های رادیو در محورهای مختلفی تدارک دیده شد که همدلی مومنانه، ترویج آداب مهربانی، همدلی و وحدت مسلمین، صبر راهبردی و نظام سلطه و استکبار، جلسات تلاوت‌های خانوادگی، ترویج سفره‌های افطار خانه و مساجد و … از جمله این محورها بود.

ارسال نظر: