رونمایی از کتاب تجربه‌نگاری حلقه‌های میانی

کدخبر: 2376332

در همایشی از ده جلد کتاب با موضوع تجربه نگاری حلقه‌های میانی رونمایی شد

نسیم آنلاین: همایش تجربه نگاری و تولید دانش انقلاب اسلامی به همت معاونت راهبردی بنیاد  فرهنگی خاتم الاوصیا عج برگزار شد. در این مراسم از کتاب 10 جلدی تجربه نگاری حلقه های میانی موفق رونمایی شد و از راویان و تیم تولید اثر ده جلدی الگوهای موفق تقدیر و تشکر به عمل آمد.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سردار محمدعلی جعفری مسئول قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه الله و سید احمد عبودتیان مدیرعامل بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا در این مراسم سخنرانی کردند.

سید احمد عبودتیان به به عنوان اولین سخنران در جایگاه قرار گرفت و با طرح تجربه هایی در مواجهه با فعالین جبهه مقاومت و ضرورت انتقال تجربیات جبهه فرهنگی مردمی انقلاب اسلامی به ایراد سخن درباره اهمیت و ضرورت تجربه نگاری  پرداخت.

سید احمد عبودتیان گفت: یکی از اصلی‌ترین دعواهای دشمن با ما بر سر جلوگیری از الگو شدن ما برای دیگر ملت‌ها است برای همین هر موقع خواستیم حرف نو جمهوری اسلامی را حتی برای جوانان خودمان طرح کنیم با انواع روش ها جلوگیری کردند که صدا به صدا نرسد.

تجربه نگاری حلقه های میانی

وی در ادامه با طرح جمله ای از رهبر معظم انقلاب اسلامی در در دیدار دست‌اندرکاران مراسم سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی مبنی بر لزوم غلبه نرم افزاری بر هیمنه پوچ استکبار، از عدم ثبت و نشر دانش نرم افزاری انقلاب اسلامی انتقاد کرد و در ادامه به نقش بسیار مهم قدرت نرم افزاری در نسبت با نظم جدید جهان و همچنین شرط لازم جهت ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمیٰ (ارواحنافداه) پرداخت.

دومین سخنران این مراسم حجت الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.

ایشان به اشاره به روز پایانی ماه رجب، علت موفقیت های رهبر معظم انقلاب اسلامی در مواجهه با شرایط سخت را اهمیت ایشان به خودسازی، تضرع و خود را ندیدن دانست و گفت: خداوند به چنین انسانی اراده، تفکر و تدبیر می‌دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن قدردانی از قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه الله و بنیاد خاتم به عنوان یک جریان جدید و اثرگذار در میدان همت اساسی شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه شورا را به ارتباط اساسی با جبهه مردمی، عموم مردم و نخبگان عنوان کرد است.

ایشان با طرح بحث «کشف نظریه از واقعیت‌ها» به تجربه‌های غرب در زمینه تجربه‌نگاری پرداخت و استخراج نظریه از تجربه را امری ضروری دانست که در دنیا نیز انجام می شود. همچنین روی آوردن غرب به تجربه نگاری را محصول مطالعه قرآن توسط غربی‌ها عنوان کرد و با اشاره به داستان‌ها و سرگذشت‌های موجود در قرآن گفت: از یک منظر بخش مهمی از آیات قرآن پردازش نظریات تجربه نگارانه است. همچنین با طرح خاطره ای از حضور خود در کتابخانه لندن و مشاهده رساله‌هایی به زبان انگلیسی که به مطالعه قرآن پرداخته بودند افزود: غربی‌ها هم از قرآن استفاده کرده‌اند.

وی در ادامه با نقد روش غرب در تجربه نگاری کمی و کیفی آن هم صرفا از بعد ملکی انسان این مدل تجربه نگاری را ناقص عنوان کرد و از لزوم تجربه نگاری شبکه‌ای هم دربعد ملکی و هم در بعد ملکوتی سخن به میان آورد..

آقای خسروپناه در آخرین نکته از صحبت های خود ضمن تشکر از تهیه و رونمایی مجموعه 10 جلدی تجربه‌نگاری حلقه‌های میانی موفق به تلاش سایر افراد و مجموعه‌های فعال در زمینه تجربه نگاری اشاره کرد و نسبت به ادامه و تقویت این روند با اتخاذ رویکرد درست و روش مبتنی بر انسان شناسی صحیح ابراز امیدواری کرد.

در بخش بعد برنامه ضمن رونمایی از لوح یادبود مراسم با حضور و تقریر نویسی حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سردار محمدعلی جعفری مسؤول قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه الله، سرکار خانم سیدی دبیر جبهه فرهنگی بانوان و سید احمد عبودتیان مدیرعامل بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا از از راویان و تیم تولید اثر ده جلدی الگوهای موفق تقدیر و تشکر به عمل آمد.

تجربه نگاری حلقه های میانی

پس از آن سردار محمدعلی جعفری در پشت تریبون حاضر شد و به عنوان آخرین سخنران به سخنرانی پرداخت.

سردار جعفری از تجربه نگاری به عنوان گمشده انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: با اینکه این اقدام مهم برای گام اول انقلاب اسلامی انجام نشد اما انقلاب اسلامی به پشتوانه عظمت خود در منطقه و جهان در حال گسترش است. وی افزود: اما گام دوم انقلاب اسلامی که پیچیدگی هایی نسبت به گام اول دارد برای توسعه و گسترش در منطقه و جهان نیازمند این اقدام است.

ایشان به اشاره به اقتضائات گام اول انقلاب در دفع تهدید ها و حفظ انقلاب و نظام به اقتضائات ایجابی گام دوم در عرصه فرهنگی، اجتماعی، دولت سازی و سبک زندگی اشاره کرد.

سردار جعفری با اشاره به نقش مردم در مبارزه با حکومت  منحوس پهلوی در گام اول انقلاب اسلامی از نقش مردم در تداوم گام اول انقلاب و حضور بسیج مردمی در دفا مقدس به عنوان الگوی مهم تجربه نگاری سخن به میان آورد و گفت: در تمامی عملیات‌های موفق دفاع مقدس که منجر به بیرون راندن دشمنان از مرزهای کشور شد، سبک و مدلی که با محوریت نیروهای بسیجی و مردمی در جنگ انجام شد با روش‌های جاری و ساری در دنیا تفاوت اساسی داشت. وی افزود: باید تاسف بخورم که این همه تجربه‌های گرانبها دفاع مقدس که بهترین مدل‌ها بود آنچنان که باید ثبت نشد.

سردار جعغری ضمن پیچیده خواندن تبدیل دانش صمنی به صریح عنوان کرد: ما در زمان جنگ مشغول عملیات بودیم و باید یک افراد متخصصی  می‌بودند و این کار را انجام می‌دادند. ایشان افزود: اگر همین اتفاق درست انجام می‌شد سرعت پیشرفت انقلاب اسلامی و تحولات منطقه‌ای متفاوت از این بود.

تجربه نگاری حلقه های میانی

ایشان در بخش آخر سخنان خود با تبیین مفهوم آتش به اختیار و توضیح فرایند حرکت عمومی در گام دوم انقلاب اسلامی و نقش عموم مردم، هسته‌های خودجوش مردمی و حلقه‌های میانی به زمان بر بودن گام دوم اشاره کرد و گفت:

با توجه به پیچیدگی حرکت در گام دوم انقلاب و تفاوت‌های حرکت‌های مردمی با گام اول انقلاب،  این ثبت تجربه و انتقال تجربه و تبدیل دانش ضمنی به دانش صریح  یک حرکت لازم است. باید این تجربیات از نسلی به نسل دیگر منتقل شود و محور این حرکت هم جوان انقلابی است لذا مثل دفاع مقدس نیست که از زمان شروع عملیات‌ها تا آزادی خرمشهرحدود دوسال طول بکشد، در آنجا همان نسل خرمشهر را آزاد کرد، اما حرکت‌های بزرگ فرهنگی زمان می‌برد.باید حتما کسانی که توانایی قلم زدن دارند این موضوع برایشان بشود موضوع اصلی باید بیایند بروند درمیدان ببینند بچه های میدان چه می‌کنند، آن‌ها را با هنرمندی ثبت کنند بعد به دانش صریح تبدیل کنند. این کار بزرگی است که شما شروع کردید، این یک ضرورت قطعی در گام دوم و یک هنر است.

ارسال نظر: