روز سرنوشت ساز قدس

کدخبر: 2372891

یهودی‌های تندرو برای حضور ده‌ها هزار نفری برای تعرض به مسجدالاقصی در روز 28 رمضان فراخوان داده بودند.

منابع فلسطینی اعلام کردند که هزاران شهرک‌نشین صهیونیست از مناطق مختلف اراضی اشغالی در حال رفتن به قدس هستند تا در تعرض دسته‌جمعی به این مسجد مشارکت داشته باشند.

به گفته برخی منابع، ممکن است صهیونیست‌ها پس از آرام‌تر شدن اوضاع بخواهند طرف‎های عصر به مسجد الاقصی یورش ببرند.

بر همین اساس، از فلسطینیان ساکن قدس خواسته شده مسجد الاقصی را ترک نکنند و همچنان به اعتکاف در آن ادامه دهند تا راه تعرض شهرک‌نشینان به این مسجد کاملا بسته شود.

بر اساس گزارش الجزیره، شماری از شهرک نشینان صهیونیست به محوطه مسجد الاقصی  وارد شدند و در تدارک تعرض به مسجدالاقصی هستند. 

نظامیان رژیم صهیونیستی تنها به فلسطینی‌هایی بالای 40 سال اجازه ورود به مسجد الاقصی برای ادای فریضه نماز را صادر کردند. 

 تعداد زیادی از نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی برای تأمین امنیت بازدید نمایندگان تندرو کنست از محله الشیخ جراح وارد این محله شدند.

همچنین نیروهای کمکی از نظامیان اشغالگر به محله الشیخ جراح در بخش شرقی شهر قدس  رسیدند و  اوضاع در این منطقه بحرانی است. 

هلال احمر فلسطین اعلام کرد که در یورش نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی بیش از 305 فلسطینی زخمی شدند که حال 7 تن از آنها وخیم گزارش شده است.

شبکه الجزیره امروز صبح از وقوع درگیری‌های شدید میان فلسطینیان و نظامیان رژیم اشغالگر صهیونیستی در محوطه مسجدالاقصی خبر داد.

بر اساس این گزارش، نظامیان صهیونیست به حرم مقدس یورش برده با تجمع‌کنندگان فلسطینی درگیر شدند.

در پی این درگیری‌ها دهها فلسطینی بر اثر اصابت گلوله‌های پلاستیکی از جانب نظامیان رژیم اشغالگر مجروح شدند.

مسئول رسانه‌ای شورای اوقاف مسجدالاقصی اعلام کرد که نظامیان اشغالگر مسجد را به‌شکل کامل محاصره کرده‌اند.

اوضاع در مسجدالاقصی به‌شدت متشنج و بحرانی و کاملاً به صحنه جنگ تبدیل شده و درگیری بین نیروهای اشغالگر و فلسطینی‌ها به خارج از منطقه مسجدالاقصی نیز کشیده شده است.

فلسطین الیوم گزارش داد: اشغالگران صهیونیست، مسجد الاقصی را به میدان جنگ تبدیل کرده‌اند و درگیری‌های شدیدی در صحن مسجد الاقصی جریان دارد.

خبرنگار فلسطین الیوم از هدف قرار گرفتن روزنامه‌نگاران به‌شکل مستقیم و زخمی شدن شماری از آنها خبر داد و اعلام کرد: از جمله رونامه‌نگارانی که هدف قرار گرفته‌اند، «محمد سمارین» و «عمارنه»، «لواء ابورمیله» و «رامی الخطیب» هستند.

آمار زخمی‌های امروز  مسجدالاقصی

تعداد مجروحان درگیری‌های مسجدالاقصی به 305 نفر رسید.

هلال احمر فلسطین اعلام کرد که در یورش نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی بیش از 305 فلسطینی زخمی شدند که حال 7 تن از آنها وخیم گزارش شده است.

خبرنگار المیادین گزارش داد: بسیاری از زخمی‌شدگان از ناحیه چشم هدف قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش نظامیان صهیونیست برای متفرق کردن فلسطینیان در مقابل «باب الاسباط» اقدام به پرتاب گازهای اشک‌آور کردند که در پی آن چندین فلسطینی مجروح شدند.

همچنین نظامیان اشغالگر یک نوجوان فلسطینی را بازداشت کرده یک نوجوان دیگر را مقابل باب الاسباط مورد ضرب و شتم قرار دادند.‎

شهادت یک فلسطینی

همچنین گزارش‌ها حاکی از شهادت یک فلسطینی به‌دست یک شهرک‌نشین صهیونیست در قدس اشغالی است.‎

نظامیان صهیونیست در تلاش برای بیرون راندن فلسطینی‌ها از داخل منطقه قدیمی در قدس اشغالی هستند و به‌سمت روزنامه‌نگاران یورش بردند.

نیروهای اشغالگر همچنین مقابل باب الاسباط در مسجدالاقصی مستقر شده‌اند.

مدیر اداره اوقاف مسجدالاقصی در گفتگو با الجزیره گفت که نظامیان صهیونیست همه کلیدهای مسجدالاقصی را مصادره کرده‌اند

صیهونیست‌ها به کادر درمانی هم رحم نمی‌کنند

خبرنگار الجزیره در این زمینه گزارش داد که نظامیان رژیم اشغالگر صهیونیستی برخی از مجروحان را بازداشت و از معالجه پزشکی آنان جلوگیری می‌کنند.

بر اساس این گزارش نظامیان صهیونیستی کادر پزشکی و نیروهای امدادرسانی را از صحن مسجدالاقصی اخراج کردند.

خبرنگار الجزیره اعلام کرد که نظامیان اسرائیلی بعضی از مجروحان در داخل مسجد الاقصی را بازداشت می‌کنند و به نیروهای امدادگر اجازه امدادرسانی به دیگر مجروحان را نمی‌دهند.

مدیر مسجدالاقصی در گفتگو با خبرنگار الجزیره اعلام کرد که صهیونیست‌ها به اتاقی که سیستم صوتی مسجد القبلی در آن قرار دارد، یورش برده به‌سوی مسجد قبة الصخره، گاز اشک‌آور پخش کردند.

طبق گزارش الجزیره، نظامیان صهیونیست، امروز از چند دروازه به مسجدالاقصی یورش بردند. اکنون درگیری اصلی میان نظامیان اشغالگر و فلسطینیان در بخش «مسجد القبلی» متمرکز است و صهیونیست‌ها با گلوله‌های لاستیکی، فلسطینیان را مورد هدف قرار می‌دهند.

استقرار تک تیراندازان در مناطق مختلف مسجدالاقصی

شاهدان عینی اعلام کردند که نظامیان اشغالگر در غرب مسجد الاقصی به‌تعداد زیاد مستقر شده‌اند و تک‌تیراندازان در مناطق مختلف مسجد الاقصی و صحن آن مستقر شده‌اند و به‌شکل گسترده با گاز اشک‌آور به‌سوی محافظان مسجد الاقصی حمله می‌کنند و این پس از بستن درب‌های مسجد الاقصی است.

نظامیان صهیونیست وحشیانه به‌سوی فلسطینی‌ها حمله کرده آنها را به‌سمت باب «حطه» و «الاسباط» به‌منظور خالی کردن مسجد الاقصی سوق دادند.

فلسطین الیوم از بیرون کردن مدیر مسجد الاقصی و نیز شورای اوقاف از مسجد الاقصی خبر داد.

بیش از 10هزار نظامی صهیونیست در قدس مستقر شده‌اند

شبکه المیادین گزارش داد: نظامیان اشغالگر با بمب و گلوله‌های پلاستیکی حمله کردند. بیش از 10 هزار نظامی صهیونیست در قدس مستقر شده‌اند که این رقمی بی‌سابقه محسوب می‌شود.
رادیو رژیم صهیونیستی از زخمی شدن 7 نظامی صهیونیست در مسجد الاقصی خبر داد.

خبرنگار المیادین گزارش داد: نظامیان صهیونیست از ما می‌خواهند که از «باب الاسباط» دور شویم اما ما همچنان می‌مانیم. نظامیان اشغالگر اجازه امدادرسانی به تیم‌های امدادی را نمی‌دهند.

شب گذشته نیز اهالی قدس ساعات ناآرامی داشتند. هلال احمر فلسطین اعلام کرد که در تجاوز سه روز گذشته نیروهای اشغالگر در قدس اشغالی بیش از 560 فلسطینی زخمی شدند.

هلال احمر فلسطین همچنین اعلام کرد که تنها در درگیری شب گذشته نظامیان اشغالگر با جوانان فلسطینی در محله الشیخ جراح و باب العامود 19 فلسطینی زخمی شدند.

منابع خبری همچنین از بازداشت 15 نفر در تظاهرات همبستگی با قدس و الاقصی در حیفا خبر دادند.

منابع محلی در قدس اشغالی نیز از حمله شمار زیادی از شهرک‌نشینان اشغالگر اسرائیلی به خانه‌های فلسطینیان در محله الشیخ جراح خبر دادند.

شهرک‌نشینان اشغالگر اسرائیلی هم‌اکنون درصدد شکستن باب المغاربه و تعرض به مسجد الاقصی هستند.

****واکنش‌ها به درگیری‌های امروز مسجدالاقصی****

هنیه: دشمن صهیونیستی باید منتظر عواقب تجاوزهای  خود باشد

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس گفت: مقاومت کاملا آماده است و هرگز در برابر آنچه در قدس و مسجد الاقصی در جریان است، ساکت نمی‌نشیند، در صورتی که دشمن صهیونیستی دست از طرح‌ها و توطئه‌های شیطانی خود برندارد، آن وقت مقاومت حرف آخر و نهایی خود را در این نبرد خواهد زد.

وی افزود: دشمن صهیونیستی باید دست از تجاوزات و جنایت علیه قدس، مسجد الاقصی و محله الشیخ جراح بردارد و مسئولیت تمامی عواقب و پیامدهای این جنایات متوجه این رژیم خواهد بود.

خطیب مسجد الاقصی:کجایند عادی‌کنندگان روابط با اشغالگران اسرائیلی؟!

شیخ «عکرمه صبری» خطیب مسجد الاقصی تأکید کرد که اشغالگران اسرائیلی جنگی همه‌جانبه را علیه نمازگزاران و معتکفین در مسجد الاقصی به‌راه انداخته‌اند و اجازه ورود آمبولانس و خودروهای امدادرسانی به داخل مسجد را نمی‌دهند.

شیخ صبری با اشاره به اینکه صهیونیست‌ها به درمانگاه مسجد الاقصی یورش برده وسایل داخل آن را شکستند، تأکید کرد: عادی‌کنندگان روابط با اسرائیلی‌ها کجایند و چه‌موضعی در قبال حوادث جاری در مسجد الاقصی دارند؟!

جهاد اسلامی و حماس: آنچه در مسجد الاقصی می‌گذرد «کشتار و جنایت» است

«خضر عدنان» از رهبران جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرد: آنچه در مسجد الاقصی رخ می‌دهد، کشتار است.

وی افزود: اشغالگران مرتکب کشتار در مسجد الاقصی شده‌اند. یورش به مسجد الاقصی و زخمی کردن صدها نفر از محافظان آن جنایتی است که تاوان به‌همراه دارد و ما به مقاومت مردمی‌مان اعتماد داریم.

این رهبر جهاد اسلامی فلسطین بیان کرد: اشغالگران گله‌های صهیونیست را وارد کردند تا خون نمازگزاران در مسجد الاقصی را بریزند.

جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرد: حمله تروریستی به مسجد الاقصی بدون واکنش ملت فلسطین نخواهد ماند.

در بیانیه این جنبش آمده است: ما خواستار انتفاضه و خشم فلسطینی‌ها در سراسر فلسطین هستیم. ما سکوت مشکوک سازمانهای بین‌المللی را محکوم می‌کنیم و آنها را نشانه عجز و ناتوانی می‌دانیم.

جنبش حماس با تأکید بر اینکه آنچه در مسجدالاقصی جریان دارد «جنایت واقعی» است، اعلام کرد که دشمن صهیونیستی «بهای سنگینی» را پرداخت خواهد کرد.

«سامی ابوزهری» از رهبران حماس گفت: از همه مردم فلسطین می‌خواهیم که به خیابان‌ها بیایند و با اشغالگران درگیر شوند.

واکنش دیگر گروههای مقاومت فلسطین

دیگر گروه‌های مقاومت فلسطین هم اعلام کردند: ما به نبرد دفاع از قدس و محله شیخ جراح ادامه خواهیم داد.

گروههای مقاومت فلسطین خطاب به ساکنان قدس گفتند: شما ای ساکنان قدس، تنها نیستید. ما با شما هستیم و شما را تنها نخواهیم گذاشت.

جنبش ابتکار ملی هم به‌کارگیری زور علیه نمازگزاران فلسطینی در مسجد الاقصی را جنایت آپارتایدی دانست.

فراخوان حرکت مردمی برای یاری مسجدالاقصی

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین هم اعلام کرد: انتفاضه مسجد الاقصی واکنشی قوی به عادی‌سازی و سازش است.

شبکه المنار از شروع تظاهرات گسترده در شهر رام‌الله خبر داد و اعلام کرد که مساجد در «الخلیل» خواستار حرکت مردمی برای یاری قدس و مسجد الاقصی شده‌اند.

اهداف شهرنشینان صهیونیست برای تعرض به مسجدالاقصی

گروهک‌های تندروی صهیونیست 3 هدف را از تعرض به مسجد الاقصی دنبال می‌کنند:

1ـ ورود بیش از 2000 شهرک‌نشین تندرو به مسجد الاقصی

2ـ برپایی عبادات و مراسم‌های تلمودی در داخل مسجد الاقصی به‌طور جمعی و علنی

3ـ این‌که تمامی این اقدامات در 10 روز پایانی ماه رمضان انجام گیرد، تا بگویند مسجد الاقصی در حقیقت هیکل و معبد کذایی آنان است و صهیونیست‌ها نسبت به مسلمانان حقانیت بیشتری در این مسجد دارند.

گروهک‌های صهیونیستی چرا این اهداف را برگزیده‌اند؟

تفکر و نگرش گروهک‌های تندروی صهیونیستی مبتنی بر جایگزینی دینی است، یعنی تخریب کامل مسجد الاقصی و ساخت معبد کذایی یهود روی خرابه‌های آن.

این گروهک‌ها و جماعت‌ها برای تحقق این هدف دو برنامه را در پیش گرفته‌اند: تقسیم زمانی مسجد الاقصی که با خیزش قدس در سال 2015 و خیزش باب الاسباط در سال 2017 شکست خورد و تقسیم مکانی که خیزش باب الرحمه در سال 2019 آن را ناکام گذاشت.

در نتیجه، صهیونیست‌ها اواخر سال 2019 راه سومی را در پیش گرفتند، یعنی پایه‌گذاری معنوی هیکل از طریق برپایی مراسم‌های تلمودی در مسجد الاقصی، گویی که این مسجد صرف‌نظر از ساختمان‌ها و اماکن مختلف آن هیکل و معبد کذایی آنان است تا این‌گونه برای یهودی‌سازی آن مقدمه‌چینی کنند و برای همین منظور، 3 هدف پیش‌گفته را وضع و حدود 35 روز پیش هم کنفرانسی مقدماتی را برای آن برگزار کردند، به همین خاطر کابینه رژیم صهیونیستی بر پیشبرد آن اصرار دارد.

منبع: تسنیم
ارسال نظر: