کمیسیون ابهام

کدخبر: 2376117
خبرنگار:

درحالی بودجه سالانه در کمیسیون تلفیق به تصویب می‌رسد که مذاکرات این کمیسیون شفاف نیست

نسیم آنلاین: با وجود اینکه بیشترین تغییر در لایحه بودجه نه در صحن علنی که در کمیسیون تلفیق انجام می‌شود ولی امسال هم مثل سال‌های گذشته، مذاکرات لایحه بودجه در این کمیسیون پشت درهای بسته انجام می‌شود.

برای آنکه اهمیت کمیسیون تلفیق مشخص شود کافیست بدانیم که مجلس لایحه بودجه سال گذشته را با حدود ۲۰ درصد تغییر به قانون تبدیل کرد که تفاوت کمی نیست.

چرا مجلس نمی‌خواهد تجربه خوب شفافیت در مذاکرات کمیسیون «طرح صیانت» را تکرار کند؟ مگر قرار نیست با قانون شدن طرح «شفافیت قوای سه‌گانه» مذاکرات کمیسیون‌ها هم شفاف شود؟ چرا مجلس معطل قانون مانده است؟ چرا هیئت رئیسه مجلس و کمیسیون تلفیق خودشان پیش‌قدم نمی‌شوند؟

پیش از این هم، آقای قالیباف بارها در تأیید موافقت خود با شفافیت به این نکته استناد کرده که به عنوان نفر اول طرح شفافیت آرا نمایندگان را امضا کرده است. آیا اجرای داوطلبانه شفافیت نشانه بهتری برای موافقت با آن نیست؟

رئیس مجلس در آخرین اظهارنظر خود دیروز در جلسه معارفه رئیس جدید دیوان محاسبات در خصوص مردم پایه بودن این نهاد گفته که مردم باید بر دستگاه‌های کشور نظارت کرده تا دخل و خرج را به صورت شفاف ببینند و بر آن نظارت کنند. چرا زمینه همین نظارت مردمی را ابتدا از مجلس و با شفاف کردن مذاکرات کمیسیون تلفیق شروع نمی‌کنید؟

ارسال نظر: