75 درصد رتبه های برتر کنکور از مدارس دولتی

کدخبر: 2375454

به نظر غیردولتی خواندن مدارس سمپاد با هدف تضعیف کنکور صورت می‌گیرد. مدافعان حذف کنکور معتقدند کنکور نظامی ناعادلانه است و با حذف کنکور راه به سوی عدالت آموزشی باز خواهد شد

نسیم‌آنلاین؛ محمد غفاری: بررسی اطلاعات 40 نفر از رتبه‌های برتر کنکور امسال نشان می دهد که 30 نفر از این دانش آموزان در مدارس دولتی تحصیل می کردند. در روزهای گذشته رسانه‌ها سعی کردند با غیردولتی نامیدن مدارس ذیل سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان این آمار را وارونه جلوه بدهند. این درحالی است که براساس اساسنامه این سازمان، مدارس سمپاد دولتی هستند.

به نظر غیردولتی خواندن مدارس سمپاد با هدف تضعیف کنکور صورت می‌گیرد. مدافعان حذف کنکور معتقدند کنکور نظامی ناعادلانه است و با حذف کنکور راه به سوی عدالت آموزشی باز خواهد شد. پیش از انتشار گسترده‌ی اعداد و ارقام از نفرات برتر کنکور، سیدجلال موسوی عضو دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصاحبه‌ با فرهیختگان، برای توجیه رویکرد حذف کنکور به برخی اطلاعات گمراه کننده برای اثبات ناعادلانه بودن کنکور اشاره شد. از جمله اشاره به چند مصداق خاص از رتبه‌های زیر سه هزار کنکور که معدل چندان خوبی نداشتند. اساسا آمارهایی که در ماه‌های گذشته در مورد کنکور منتشر شده با هدف پشتیبانی از تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص تضعیف کنکور تولید شده است.

مدارس نفرات برتر کنکور در 4 سال گذشته
  سمپاد غیردولتی نمونه دولتی دولتی
1398 70 درصد 14 درصد 13 درصد 3 درصد
1399 67 درصد 18 درصد 10 درصد 5 درصد
1400 77 درصد 17 درصد 3 درصد 3 درصد
1401 72 درصد 23 درصد 2.5 درصد 2.5 درصد

نکته قابل توجه در فرض ناعادلانه دانستن کنکور، نادیده گرفتن شرایط واقعی و اقتضائات روز است. در صورت حذف شدن نظام کنکور، مصوبه‌ی کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی خواهد شد. اجرایی شدن مصوبه‌ی کنکوری شورای عالی باعث کاهش تاثیرگزاری کنکور به 40 درصد و افزایش تاثیر معدل تا 60 درصد می‌شود. جدای از اشکلاتی مانند وارد شدن عامل انسانی در فرایند تصحیح و توانایی اعمال سلیقه توسط تصحیح کنندگان، باید در نظر داشت که مافیای کنکور کار بسیار ساده‌تری در دبیرستان‌ها خواهد داشت. در صورت حذف کنکور مافیای کنکور به مافیای معدل تبدیل خواهد شد و فساد وارد ساختار آموزش و پرورش نیز می‌شود. در حالت کنونی نیز معدل دانش آموزان حاشیه نشین و دور از مرکز بسیار پایین تر از معدل ساکنین شهرهای بزرگ می‌باشد و با حذف کنکور امید اندکی هم برای افراد حاضر در این شهرها وجود نخواهد داشت. امکان خرید و طبقاتی کردن معدل در این فرایند بسیار ساده‌تر از فرایند کنکور خواهد بود.

هرچند انتشار این اخبار در رسانه‌ها در راستای حرکت به سمت عدالت آموزشی فهم می شود، اما نتیجه‌ی این تبلیغات رسانه‌ای حذف کنکور و ناعادلانه‌تر شدن نظام آموزشی خواهد بود.

ارسال نظر: