نشانه‌هایی وجود دارد که برخی در عربستان در کار گرفتار کردن تمام منطقه در بحران هستند

نامه ظریف به دبیرکل و وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان ملل درباره اقدامات عربستان

کدخبر: 2002643

وزیر امورخارجه در نامه‌های جداگانه به دبیرکل سازمان ملل متحد، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان ملل متحد آورده: نشانه‌هایی وجود دارد که برخی در عربستان سعودی در کار گرفتار کردن تمام منطقه در بحران هستند.

در نامه به دبیران کل سازمان ملل و سازمان همکاری اسلامی؛

ظریف:امیدواریم عربستان سعودی نسبت به پیمودن راه خرد متقاعد شود

به گزارش « نسیم آنلاین »، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در نامه‌های جداگانه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان ملل متحد اظهار امیدواری کرد: عربستان نسبت به پیمودن راه خرد متقاعد شود چرا که ایران هیچ علاقه یا میلی به بالا گرفتن تنش در همسایگی خود ندارد.

ظریف، در این نامه ها به «تحولات تاسف آور اخیر بین ایران و عربستان سعودی» در روزهای اخیر اشاره و تاکید کرد: نشانه هایی وجود دارد که برخی در عربستان سعودی در کار گرفتار کردن تمام منطقه در بحران هستند و بیم آن دارند با کنار رفتن ابرهای تصنعی تهدید ایران هسته ای تهدیدهای واقعی جهانی که توسط افراطیون و حامیانشان پدید آمده است، برملا شود.

رییس دستگاه دیپلماسی در این نامه ها همچنین یادآور شد: دست اندرکاران کشتارهای افراط گرایانه و نیز اغلب اعضای القاعده، طالبان، داعش و جبهه النصره شهروندان سعودی هستند یا توسط عوام فریبان مستظهر به منابع مالی نفتی شستشوی مغزی شده اند، هم اینان پیام ضد اسلامی نفرت و طرد و فرقه گرایی را ظرف چند دهه در جهان گسترانده اند.

ظریف، حمله نظامی علیه اماکن دیپلماتیک ایران در یمن و حمایت از تروریست ها در حمله به این اماکن در کشورهای دیگر، بدرفتاری مداوم با زائران ایرانی، نفرت پراکنی در خطبه های سخنرانان رسمی سعودی نه تنها علیه ایران بلکه علیه تمام مسلمانان شیعه، گردن زدن غیر قابل توجیه و تحریک کننده علمای شیعه و بالاخره تحریک جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران را از جمله اقدامات مستقیم تحریک آمیز عربستان سعودی در مقابله با ایران عنوان کرد.

وی در نامه های خود تاکید کرد: در تمامی این موارد، ایران به پشتوانه اعتماد به قدرت آرمان، ایمان راسخ و مردم خود از اقدامات تلافی جویانه، قطع یا حتی کاهش سطح روابط با عربستان سعودی پرهیز کرده و در مقابل نفرت پراکنی فرقه گرایانه سعودی همگان را به وحدت اسلامی فرا خوانده است.

وزیر امور خارجه یادآور شد: در حالی که عربستان سعودی یا عواملش اماکن دیپلماتیک ایران را هدف قرار داده و دیپلمات ها و شهروندان عادی ایرانی را به قتل رسانده اند، دولت ایران با صراحت حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در 12 دی ماه را محکوم ، سلامت و عزت دیپلمات های سعودی را تضمین و اقدامات فوری در خصوص بازسازی مجتمع دیپلماتیک سعودی اتخاذ کرده است.

ظریف تصریح کرد: ایران در بالاترین سطح، اراده خود برای مجازات متخلفان بر اساس قانون را اعلام و اقدامات تنبیهی علیه کسانی که در حفاظت از اماکن دیپلماتیک قصور ورزیده بودند، اتخاذ و تحقیقات داخلی برای مشخص شدن علل حادثه و جلوگیری از تکرار آن را آغاز کرده است.

وی همچنین در این نامه ها بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای عمل به تعهداتش بر اساس حقوق بین الملل و اسناد مرتبط به خصوص کنوانسیون 1961 وین در خصوص روابط دیپلماتیک و کنوانسیون 1963 وین درباره روابط کنسولی تاکید کرد.

رییس دستگاه دیپلماسی در این نامه ها خاطرنشان کرد: ما هیچ علاقه یا میلی به بالا گرفتن تنش در همسایگی خود نداریم، ما همه نیازمندیم در مقابل تهدیدات افراط گرایان علیه خودمان متحد شویم. ظریف ادامه داد: در واقع، رییس جمهوری و من از اولین روزهای پس از انتخابات، پیام های عمومی و خصوصی مبنی بر آمادگی برای گفت و گو و زمینه سازی ثبات منطقه ای و مبارزه با خشونت و افراط گرایی به عربستان ارسال کردیم.

وی در این نامه ها با بیان این که عربستان سعودی باید دست به انتخابی بسیار مهم بزند، یادآور شد: آنها می توانند به حمایت از تروریست های افراطی و ترویج نفرت فرقه ای ادامه دهند یا راه حسن همجواری و ایفای نقش سازنده در ثبات منطقه ای را انتخاب کنند.

وزیر امور خارجه ایران اظهار امیدواری کرد: عربستان سعودی نسبت به پیمودن راه خرد متقاعد شود.

ارسال نظر: